حمایت از فلسطین؛ عامل اخراج امام مسجد فاروق از فرانسه
کد خبر: 4220997
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۸

حمایت از فلسطین؛ عامل اخراج امام مسجد فاروق از فرانسه

عبدالرحمان رضوان، امام جماعت مسجد فاروق در شهر پسوک فرانسه حمایت از فلسطین را عامل اخراج خود از فرانسه توصیف کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره مباشر، عبدالرحمان رضوان، امام جماعت مسجد فاروق در شهر پسوک فرانسه حمایت از فلسطین را عامل اخراج خود از فرانسه توصیف کرد.

اواخر ماه گذشته، ایالت بوردو فرانسه دستور اخراج عبدالرحمن رضوان، امام جماعت مسجد فاروق در شهر پسوک را به اتهام یهودستیزی و نفرت‌پراکنی علیه یهودیان صادر کرد.

این امر در نتیجه حمایت وی از مقاومت فلسطین و امتناع وی از تروریستی دانستن جنبش مقاومت اسلامی(حماس) و سایر اتهامات مربوط به «افراط‌گرایی، حمایت از تروریسم و ​​بی‌احترامی به قوانین  فرانسه» بوده است.

رضوان در گفت‌وگو با شبکه الجزیره مباشر، تصمیم ایالت بوردو برای اخراج وی را به دلیل تعهد و مشارکت وی در دفاع از حقوق مردم فلسطین دانست و خاطرنشان کرد: دولت فرانسه بسیاری از ائمه مساجد، مقامات مسلمان و مردم مسلمان را به دلیل حمایت از مردم فلسطین هدف قرار داده است.

خلط میان ضدیت با صهیونیسم و ضدیت با یهودیت

رضوان، دولت فرانسه را به دست‌کاری در قانون متهم کرد تا بتواند به همه صداهای مدافع حقوق مردم فلسطین حمله کند و تأکید کرد که دولت فرانسه از اتهام «یهودستیزی» برای خاموش ساختن صداهای حامی غزه و حقوق مردم فلسطین سوءاستفاده می‌کند.

وی با اشاره به احضار آلما دوفور، نماینده فرانسه از حزب فرانسه سرافراز به دادگاه تأکید کرد: هدف دولت فرانسه خاموش ساختن همه صداهای حامی فلسطین اعم از مسلمانان و غیرمسلمانان است.  

رضوان با بیان اینکه دولت فرانسه به شکلی وسیع میان یهودستیزی و ضدیت با صهیونیسم خلط می‌کند و این امر مورد حمایت رسانه‌های دولتی و لابی قدرتمند صهیونیستی در فرانسه است، خاطرنشان کرد: اسرائیل به خوبی آگاه است که آنچه در غزه انجام می‌دهد نسل‌کشی است و همین باعث می‌شود تا به دنبال خاموش ساختن صداهای مدافع مردم فلسطین باشد. 

وی با اشاره به اینکه دولت فرانسه از اصول جمهوری برای محدود کردن انجمن‌های اسلامی و محدود کردن حق آزادی بیان و کار آنها سوءاستفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: مسئولان انجمن‌های اسلامی اقدامی خلاف قوانین انجام نداده‌اند آنها فقط از بی‌عدالتی در حق مردم فلسطین شکایت دارند، اما به اختلاط میان دین و سیاست متهم می‌شوند.

نبرد حقوقی بر سر اخراج از فرانسه

رئیس مسجد فاروق  همچنین افزود: پس از کودتایی که در ژوئیه گذشته در نیجر، کشورش زادگاه او علیه محمد بازوم، رئیس جمهور سابق این کشور که از مدافعان فرانسه است، صورت گرفته دولت فرانسه او را تحت تعقیب قرار داده است چراکه در دوران کودتا با مخالفان دولت نیجر همدردی کرد. او همچنین متهم به مخالفت با سیاست‌های فرانسه در آفریقا شده است.

وی افزود: منتظر تصمیم دادگاه در مورد اخراج خود است و توضیح داد تصمیم به مبارزه حقوقی برای مقابله با بی‌عدالتی در حق خود دارد و بر رد اتهامات وارده علیه خود تاکید می کند.

او اقدامات خود را در چارچوب حقوق فرانسه از جمله حقوق تضمین شده در قانون اساسی فرانسه و آزادی بیان توصیف کرد و گفت: من هیچ شعار و سخنان نفرت‌انگیزی منتشر نکرده‌ام و ما همچنان منتظر تصمیم این کمیته و صدور حکم هستیم.

رضوان درباره دلایل تلاش دولت فرانسه برای بستن مسجد فاروق گفت: در سال 2022، یک حکم اداری از سوی ایالت بوردو مبنی بر جلوگیری از خطبه‌هایی که با سیاست فرانسه مطابقت ندارد، صادر شد.  

وی با تأکید بر انتقاد و تقبیح این سیاست‌های ضد اسلامی، گفت: «فکر می‌کنم ما تنها دینی در فرانسه هستیم که قوانینی مانند تحریم حجاب، تحمیل غذای غیر حلال به مسلمانان و همچنین بستن مساجد برای آن تدوین شده است.»

همدردی مردم جهان با غزه

رضوان خاطرنشان کرد که همه مردم جهان از آرمان فلسطین حمایت می‌کنند، زیرا نسل‌کشی و کشتار کودکان، همه جهان را منزجر ساخته است. وی همچنین به اقدام کشورهایی مانند اسپانیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین سوق داده است.

رضوان در پایان این گفت‌وگو گفت: ما به برادران خود در غزه می‌گوییم که رنج آنها، رنج ما است و مبارزه آنها مبارزه ما است. ما همیشه حامی آنها خواهیم بود و همواره آنها را در راه آزادسازی سرزمین خود و دفاع از حق خویش برای زندگی در یک کشور آزاد و مستقل همراهی می‌کنیم.  

دستور اخراج رضوان در بحبوحه کمپین اخراج ائمه جماعت از سوی مقامات فرانسوی در آغاز سال ۲۰۲۰ صادر شده است. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در این زمان اعلام کرد که قصد دارد به وظایف حدود ۳۰۰ امام اعزامی از سوی کشورهای مختلف پایان دهد و در عین حال تعداد امامان آموزش دیده در فرانسه افزایش  خواهد یافت.

از اول ژانویه، فرانسه دیگر ائمه جماعت خارجی جدید اعزامی از سوی دیگر کشورها را نپذیرفته است.

انتهای پیام
captcha