کد خبر: 4221006
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۷
ناصر ایمانی:

مناظرات با نقدهای منصفانه و به دور از بدگویی‌ انجام شود + صوت

کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه ما در جمهوری اسلامی ایران، موظف به رعایت اخلاق دینی هستیم، گفت: بر این اساس رقابت‌های سیاسی و مناظرات انتخاباتی می‌تواند با نقدهای تند و در عین حال منصفانه و به دور از هتاکی‌ و بدگویی‌ همراه باشد. 

ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) معطوف به انتخابات پیش رو ریاست‌جمهوری بود. ایشان ضمن تأکید بر اینکه حماسه‌ انتخابات، مکمل حماسه‌ بدرقه‌ شهیدان است بر ضرورت حاکم بودن اخلاق بین نامزدهای تصریح کردند. 

معظم له به صراحتا اعلام کردند؛ صحنه‌ انتخابات، صحنه‌ عزت و حماسه و صحنه‌ رقابت برای خدمت است و نه تنها بدگویی، تهمت، لجنپراکنی، کمکی به پیشرفت کارها نمی‌کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

در این راستا ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در گفت‌وگو با ایکنا، در پاسخ به این سؤال که چرا در  نظام دینی رقابت سیاسی نمی‌تواند بدون توجه به مؤلفه‌های اخلاقی ‌انجام گیرد، گفت: 45 سال پیش جمهوری اسلامی ایران نظامی را بر پایه ارزش‌ها و احکام دینی، شریعت اسلامی و اصول اخلاقی پایه‌ گذارد.

وی با بیان اینکه امام(ره)‌ به منزله پایه‌گذار این نظام، خود از اساتید اخلاق و یک عارف و فیلسوف بود، گفت: پس از آن نیز رهبر معظم انقلاب از افراد متخلق به اخلاق الهی این راه را استمرار بخشیده‌اند و نمی‌توانیم دومین شخص پس از رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه مجریه را با انواع اتهام‌ها، هتاکی‌ها، بی‌ادبی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها انتخاب کنیم. 


بیشتر بخوانید: 


این کارشناس مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای با تأکید بر اینکه کاری با انتخابات و نوع برخوردهای نامزدهای انتخاباتی دیگر کشورها نداریم، تصریح کرد: دونالد ترامپ در آمریکا و سخنرانی‌های تبلیغاتی خود حرف‌های بسیار تندی علیه رئیس‌جمهور فعلی آمریکا می‌زند اما نظام آنها سرمایه‌داری و اصول اخلاقی آن مبتنی بر نظام سرمایه‌داری است که هیچ نسبتی با جایگاه اخلاق در نظام اسلامی ندارد. 

رعایت اخلاق ماکیاولی ممنوع

ایمانی با بیان اینکه ما در جمهوری اسلامی ایران، موظف به رعایت اخلاق دینی هستیم، تصریح کرد: این تخریب‌ها، افشاگری‌ها و بگم‌ بگم‌هایی که در انتخابات دوره‌های گذشته شاهد بودیم متأثر از فرهنگ غرب بود. هنگامی که نامزدها و هواداران از اخلاق ماکیاولی در رفتار سیاسی و انتخاباتی غرب و آمریکا الگوبرداری می‌کنند، به مانند سایر الگوبرداری‌ها و اقتباس‌های فرهنگی، در مناظرات نیز به شبهه‌افکنی در افکار عمومی، توهین، افترا زدن، هتاکی کردن و بی‌آبرو کردن با عناوینی چون افشاگری دست می‌زنند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: این مسائل در اخلاق اسلامی جایگاهی ندارد و در انتخابات نباید شاهد این رفتارها باشیم، بلکه باید شاهد برپایی انتخابات اخلاق‌مدارانه باشیم. در واقع مناظرات می‌تواند با نقدهای تندی همراه باشد، اما نباید با هتاکی‌ کردن‌ها و سایر بدگویی‌ها همراه شود، چرا که اینها از اخلاق اسلامی به دور است. 

ایجاد شور انتخاباتی نه به هر قیمتی

وی در تحلیل این موضوع که عده‌ای معتقدند رعایت اخلاق انتخاباتی، هیجان انتخابات را کاهش می‌دهد لذا افزایش مشارکت‌ تا حدی نیاز به برخی افشاگری‌ها و بگم‌بگم‌ها دارد، گفت: آیا نباید ببینیم هر کالایی را که می‌خریم چه هزینه‌ای بابت آن پرداخت می‌کنیم. ممکن است با این جریانات شور انتخاباتی شکل بگیرد اما در مقابل آن چه هزینه‌ای پرداخت می‌کنیم؟!

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه قطعا تخریب منتج به آسیب اخلاق عمومی و ملی خواهد شد، تصریح کرد: هنگامی که قرار است یکی از این نامزدها در آینده در جایگاه یکی از سران قوا قرار بگیرد، و در فضای رقایت انتخاباتی به دیگران پرخاشگری کند چرا این برخورد در جامعه الگوگیری و اجرا نشود؟ این لطمه و آسیب به اخلاق عمومی و اجتماعی است. از سوی دیگر شخصیت این نامزدها در اذهان عمومی به گونه‌ای جلوه می‌کند که هیچ کدام توجهی به ضوابط اخلاقی ندارند و در ظاهر خود را پایبند به قواعد جمهوری اسلامی می‌دانند. 

کد

ایمانی در پایان گفت: شاید بتوان با این بی‌اخلاقی‌ها، شور و هیجان انتخاباتی را بالا برد و به جای اینکه مثلا 50 درصد در انتخابات حضور داشته باشند این عدد به 55 درصد برسد اما آسیب این گونه برخوردها به اخلاق و اعتماد عمومی جامعه در درازمدت و نهادینه خواهد شد و نتیجه و تبعات منفی آن در جامعه بروز خواهد یافت.

گفت‌وگو از سمیرا انصاری

انتهای پیام
captcha