کد خبر: 4221596
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۲
ناظمی اردکانی مطرح کرد:

افزایش سرمایه اجتماعی و ارتقای ظرفیت سیاسی؛ دستاورد رعایت اخلاق انتخاباتی + صوت

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران با بیان اینکه بی‌توجهی به اخلاق سیاسی در دوره انتخابات نتیجه‌ای جز واگرایی، اختلاف و عناد در جامعه نخواهد داشت، گفت: رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی دو فراز و قله منفعت‌خیز «افزایش مشارکت و سرمایه اجتماعی» و «ارتقای فزاینده ظرفیت سیاسی کشور» را در پی دارد.

محمد ناظمی‌اردکانی، دبیرکل جامعه اسلامی مدیران

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) معطوف به انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری بود. ایشان ضمن تأکید بر اینکه حماسه‌ انتخابات، مکمل حماسه‌ بدرقه‌ شهیدان است بر ضرورت حاکم بودن اخلاق بین نامزدهای تصریح کردند. 

معظم له به صراحتا اعلام کردند؛ صحنه‌ انتخابات، صحنه‌ عزت و حماسه و صحنه‌ رقابت برای خدمت است و نه تنها بدگویی، تهمت، لجنپراکنی، کمکی به پیشرفت کارها نمی‌کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

در این راستا محمد ناظمی‌اردکانی، دبیرکل جامعه اسلامی مدیران و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت نهم در گفت‌وگو با ایکنا، در پاسخ به این سؤال که چرا در نظام دینی رقابت سیاسی نمی‌تواند بدون توجه به مؤلفه‌های اخلاقی ‌انجام گیرد، گفت: اخلاق هم در نظام‌های دینی و دارای جهان‌بینی الهی و هم در نظام‌های غیر دینی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.  

وی با تأکید بر اینکه آنچه که از اخلاق فهم می‌شود، اخلاص در عمل، صداقت در گفتار و ادب در رفتار است، ادامه داد: در نظام اسلامی و در تفکر دینی، اخلاص در عمل، معنا و مفهوم خاص خود را دارد. اینکه انسان اهداف الهی را دنبال و به احکام الهی عمل کند از او فردی متخلق به اخلاق می‌سازد. صداقت در گفتار دارای تأکیدات بسیار در روایات و احادیث از پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت(ع) است و رعایت آن فرد را با اخلاق می‌سازد. چنانکه در روایتی از رسول اکرم(ص) نقل شده است «اَلنَّجاةُ في الصِّدقِ» و یکی از بارزترین ویژگی‌های حضرت محمد(ص) صداقت و امانت‌داری بود.


بیشتر بخوانید: 


ناظمی‌اردکانی تصریح کرد: لذا براساس تأکیدات دین و عرف اجتماعی باید به رعایت اخلاق در انتخابات و به ویژه در مناظرات توجه کنیم تا از منافع آن برخوردار شویم. 

واگرایی، اختلاف و عناد نتیجه عدم رعایت اخلاق

وی ادامه داد: آنچه که در نگاه اسلام و ارزش‌های اسلامی در رقابت‌های انتخاباتی مطرح است، غالبا هدف باید برد ـ برد باشد، نه اینکه هدف شکست ـ شکست و یا شکست ـ برد باشد. در اینجا اخلاق نیز باعث هم‌افزایی، همگرایی و کارآمدی می‌شود و در این وادی انجام وظیفه و تکلیف، مطرح است. اگر شاهد عدم رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی باشیم، نتیجه‌ای جز واگرایی، اختلاف و عناد در جامعه نخواهد داشت و حتی ممکن است بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل با بی‌اخلاقی‌ها از بین برود. 

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران تصریح کرد: اساسا رعایت اخلاق در انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی دو فراز و قله منفعت‌خیز را در پی خواهد داشت؛ اولاً، افزایش مشارکت و سرمایه اجتماعی و ثانیاً، ارتقای فزاینده ظرفیت سیاسی کشور.

شهید رئیسی؛ نماد رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی

وی شهید رئیسی را نماد رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی خواند و گفت: ایشان به عنوان الگویی در این زمینه پیش از پیروزی در انتخابات، در مناظرات تلویزیونی، نهایت اخلاق، اخلاص و صداقت خود را نشان داد و تمام سعی او در جهت پیاده‌سازی آموزههای اسلام از جمله اخلاق دینی بود. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت نهم ابراز کرد: امیدوارم در انتخابات پیش رو همانطور که مقام معظم رهبری بر روی اخلاق انتخاباتی تأکید داشتند از تهمت، بدگویی، افترا و لجن‌پراکنی پرهیز کنیم و این انتخابات بتواند سرانجام نیکویی برای کشور رقم بزند و حماسه دومی پس از حماسه بدرقه شهیدان خدمت در سطح کشور خلق و ایجاد کند. 

ناظمی‌اردکانی بر امیدآفرینی و تقویت انسجام ملی با رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی تأکید کرد و افزود: اگر اخلاق در فرایند تبلیغات نامزدها رعایت نشود و نامزدهای انتخابات به تخریب یکدیگر اقدام کنند، موجب از هم‌گسیختگی و ناکارآمدی در جامعه خواهد شد.

سازنده بودن؛ معیار نقد اخلاقی

وی ادامه داد: نامزدهای انتخاباتی، حامیان و ستادهای آنها اگر نقدی نسبت به نامزد رقیب خود دارند باید سازنده باشد. معنای نقد سازنده این است که در راستای روش‌ها و شیوههای اجرا و اداره کشور انجام شود و با هدف تخریب پایگاه اجتماعی نامزد و شخصیت فرد صورت نگیرد. 

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران با ابراز تأسف از اینکه افرادی علاقهمند هستند تا با تهمت، افترا و لجنپراکنی، پایگاه رقیب خود را از بین ببرند، گفت: عدم رعایت اخلاق در انتخابات باعث نابودی بنیان‌های سیاسی کشور میشود. ظرفیت سیاسی کشور با سعی و خطا ایجاد میشود و ایجاد شدن این وضعیت سیاسی برای کشور، قطعاً پرهزینه است. ما نباید به سادگی و با بداخلاقی انتخاباتی، این ظرفیت را از بین ببریم.

ناظمی‌اردکانی ادامه داد: بالاخره یک نفر از بین 6 نامزد انتخاباتی به عنوان رئیسجمهور منتخب برگزیده می‌شود و اگر نامزدها همدیگر را تخریب کرده باشند، فردی که رئیسجمهور میشود نمیتواند از ظرفیت سایر نامزدهای با سلیقه سیاسی متفاوت استفاده کند. از سوی دیگر فضای رقابت انتخاباتی بد و مسموم پس از پایان انتخابات نیز ادامه پیدا میکند همچنانکه در برخی انتخابات‌های گذشته شاهد بودیم.

نقد بر روی برنامهها، شیوه و روشهای اجرا باشد

وی درباره ویژگی‌های نقد صحیح گفت: نقد درست بر روی برنامهها، شیوه‌ها و روشهای اجرا است و نقدها هیچ گاه نباید بر روی مسائل حاشیه‌ای و شخصی متمرکز باشد. اگر برای نقد کردن به سراغ حاشیه نامزدهای انتخاباتی برویم، فرصتی برای نقد شیوهها و برنامههای نامزدها برای اداره کشور نخواهیم داشت. 

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران با تأکید بر اینکه رعایت اخلاق در رقابت انتخاباتی برای آینده کشور بسیار مؤثر است، افزود: وعدهای که نامزدهای انتخابات میدهند، باید از جنس وعده صادق باشد. به عبارت دیگر وعده، قول و قراری که داده می‌شود باید براساس ظرفیتهای کشور، آگاهانه و عالمانه باشد. در غیر این صورت انتظاری در مردم ایجاد می‌شود که قابل تحقق نیست و ثمره این خلف وعده، رویگردانی مردم از حضور انتخابات آتی و کاهش مشارکت خواهد بود. 

وعدههای نامزدها، صادقانه و قابل تحقق باشد 

وی به حس بی‌اعتمادی مردم از عدم تحقق وعده‌ها اشاره کرد و گفت: سرانجام این وضعیت تغییر دیدگاه مردم است. مردم اینگونه برداشت می‌کنند که نامزدها صرفا به دنبال اخذ رأی ما بودند نه تحقق وعدههای خود! پس رعایت اخلاق انتخاباتی ایجاب میکند وعدههای نامزدها، صادقانه و عملیاتی باشد و مردم را نسبت به حال و آینده امیدوار کند. 

ناظمی‌اردکانی درباره نقش نامزدها و حامیان آنها در اخلاقی و سالم ماندن فضای رقابت سیاسی و عدم دامن زدن به تخریبها، گفت: اگر خود نامزدها ابتدا اخلاق را رعایت و به آن عمل کنند، قطعا ستادها و حامیان آنها این رویه را دنبال کرده و میآموزند که باید صداقت در گفتار، ادب در رفتار و اخلاص در عمل را در پیش بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه شهید رئیسی نماد اخلاق‌مداری هم در رقابت سیاسی و هم در عرصه اجرایی بود، گفت: زمانی که ایشان رئیسجمهور شد، رفتارشان نسبت به تمام جریانهای سیاسی موافق و مخالف خود، صادقانهبود. ایشان با همه مخلصانه و با ادب برخورد میکرد. حتی شهید آیت الله رئیسی نسبت به سایر کشورها و دولتها نیز رفتار صادقانهای داشت.

ناظمی اردکانی با اشاره به رفتار صادقانه رئیس جمهور شهید در سازمان ملل متحد، افزود: همین رفتارها بود که پس از شهادت ایشان، شاهد بدرقه و گرامیداشت یاد ایشان به آن صورت باشکوه بودیم. بسیاری از سران کشورهای خارجی بدون تشریفات، ساعتها در ایران حضور پیدا کردند و نسبت به شهید رئیسی ادای احترام کردند و سپس به کشور خود بازگشتند. بنابراین ابتدا این اخلاق از خود نامزد نشئت میگیرد و بعد به رئیس، معاون ستاد و سپس سایر واحدها و اجزای ستاد تسری می‌یابد. 

حامیان و طرفدارانی که پایدار نیستند

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران در تحلیل این موضوع که عده‌ای معتقدند رعایت اخلاق انتخاباتی، هیجان و شور انتخاباتی را کاهش می‌دهد، گفت: متأسفانه جا افتاده است که شور و هیجان انتخاباتی با افترا و ورود به حاشیه نامزدها ایجاد می‌شود در حالی که این روش و شیوه نادرستی است و نتیجه عکس میدهد. ممکن است در کوتاه مدت، افراد به حواشی نامزدی ورود پیدا کنند اما پس از اینکه دیدند آن حواشی، تهمت و تخریبی بیش نبوده، برای همیشه از آن نامزد و فرد رویگردان میشوند. ما این را در انتخابات ادوار گذشته تجریه کردیم. از سوی دیگر افرادی که از مسیر افشاگری‌ها جذب این نامزدها می‌شوند، حامیان و طرفداران پایدار و محکمی نخواهند بود و قطعا خود نامزدها نیز متوجه این موضوع میشوند.

وی به عملکرد صدا و سیما در برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها گریزی زد و افزود: به نظرم رسانه ملی در این زمینه به خوبی عمل میکند و با عمق بالا وارد عرصه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی شده است اما باید به این حرکت جهت داد که مردم پیگیر برنامههای نامزد انتخاباتی برای اداره کشور و شیوه‌های اجرا شوند. مردم به این موضوع توجه کنند که نامزدها در آینده از چه افرادی، با چه تجربه‌ای و در چه جایگاهی استفاده می‌کنند.

کد

ناظمی اردکانی در پایان گفت: اگر صدا و سیما این جهت‌گیری را ادامه دهد و سایر رسانهها و فضای مجازی نیز به دنبال کشف این موضوعات یعنی برنامهها، روش اداره کشور و همکاران رئیس‌جمهور منتخب باشند، قطعا انتخابات از فضای لجنپراکنی، تهمت و افترازنی دور میشود.

گفت‌وگو از سمیرا انصاری

انتهای پیام
مطالب مرتبط
captcha