کد خبر: 4221603
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۱

انتشار ویژه‌نامه اینترنتی «منشور اخلاق انتخاباتی»

ویژه‌نامه اینترنتی «منشور اخلاق انتخاباتی» با محتوای متنوع در فضای مجازی منتشر شده که دارای نکات کاربردی و کلیدی است.

چهارشنبه****ویژه نامه اینترنتی«منشور اخلاق انتخاباتیبه گزارش ایکنا؛ ویژه‌نامه اینترنتی «منشور اخلاق انتخاباتی» با محتوای متنوع در فضای مجازی منتشر شده که دارای نکات کاربردی و کلیدی است. از جمله این عناوین می‌توان به «مبانی اخلاق انتخاباتی»، «انگیزه‌های اخلاقی رقابت انتخاباتی»، «رقابت بر سر خدمت»، «رقابت در چارچوب نظام اسلامی»، «مرزبندی با دشمن»، «اخلاق در تبلیغات انتخاباتی»، «اخلاق در مناظره‌های انتخاباتی»، «آداب و شرایط مناظره»، «معیار‌های انتخاب اصلح»، «روش‌های ضداخلاقی در انتخابات»، «اخلاق انتخاباتی در کلام امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)» اشاره کرد.  

در مقدمه این ویژه‌نامه آمده است؛ جمهوریت یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در جهت عینیت بخشیدن به آن، همه ساله، انتخابات متعدد و مهمی برگزار می‌شود و مقام‌های عالی رتبه و منصب‌های مهمی به وسیله مردم، با واسطه یا بدون واسطه انتخاب می‌شوند. در هر انتخابات، افراد و گروه‌های مختلف با افکار و اهداف متفاوت می‌کوشند با ارائه شایستگی‌های خود، در رقابتی طاقت‌فرسا آرای مردم را از آن خود کنند تا توفیق خدمت هر چه بیشتر به مردم و نظام اسلامی و رضایت خدا را به دست آورند.

در متنی با عنوان «انگیزه‌های اخلاقی رقابت انتخاباتی» می‌خوانیم؛ دولتمردان باید دارای ویژگی‌هایی باشند که یکی از آنها آخرت‌گرایی است. البته معادباوری به دولتمردان اختصاص ندارد و همه مردم باید قیامت‌گرا باشند؛ زیرا قیامت باوری در جلوگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی نقشی بنیادین دارد و سبب خودسازی است؛ از این رو، خداوند در قرآن و ائمه معصومین(ع) مردم را به آخرت‌گرایی دعوت کرده‌اند.

امام علی(ع) در این زمینه می‌فرماید: اینک توصیه‌ام به شما این است که مرگ را به یاد آورید و از میزان غفلت‌تان بکاهید. آخر چگونه از چیزی غفلت می‌کنید که هرگز از شما غافل نمی‌شود و کسی را امید دارید که هیچ مهلت‌تان نمی‌دهد؟ اندرزگویانتان همین مردگان بس که بی‌آنکه سوار شوند، بر دوش دیگران به سوی گور‌ها برده می‌شوند و بی‌آنکه آهنگ فرود آمدن داشته باشند، در گور‌ها فرود می‌آیند. چنانکه گویی هرگز از آبادکنندگان دنیا نبوده‌اند و آخرت پیوسته سرایشان بوده است.

رقابت در چارچوب نظام اسلامی یکی از عناوین مهمی است که در این ویژه‌نامه آمده است، درباره این موضوع آمده است؛ در هر جامعه‌ای، سلیقه‌های گوناگون وجود دارد. با این حال گروه‌ها باید با وجود اختلاف سلیقه‌ها و تعدد آرا در برابر منافع مشترک خود (ملی - مذهبی) وحدت کلمه داشته باشند و از تفرقه و اختلاف به شدت بپرهیزند. آنها باید فقط برای رضای خدا و ادای تکلیف الهی به عرصه رقابت قدم بگذارند. پس پیروز شدن یا ناکامی در انتخابات برایشان تفاوتی نمی‌کند؛ زیرا در هر دو حالت، به تکلیف خود عمل کرده‌اند. نامزد‌ها باید بکوشند از هوا و هوس، نیرنگ و فریب افراد بپرهیزند و از تجاوز به حقوق دیگر نامزد‌ها و هواداران آنها خودداری کنند؛ زیرا اهانت به هر شکل ممکن، وحدت کلمه را از بین می‌برد و زمینه حق‌کشی و انحراف را پدید می‌آورد.  باید فضایی سالم و آرام فراهم کرد تا مردم بتوانند به درستی و با فراغ بال، درباره نامزدها، برنامه‌ها، شعار‌ها و اهداف آنها تصمیم‌گیری کنند. اختلاف، فضایی را ایجاد می‌کند که قوه فکر و عقل در آن از کار می‌افتد و فقط پیروی از هوا و هوس و تعصب‌های خشک و نادانی برجای می‌ماند و همین امر ما را به ورطه نابودی و هلاک نزدیک می‌کند.

متن ویژه‌نامه اینترنتی «منشور اخلاق انتخاباتی» را اینجا بخوانید.

انتهای پیام
captcha