کد خبر: 4221604
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب:

سرزمین وحی شایسته برپایی مراسم برائت است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، کعبه را مرکز هدایت بشریت و خاستگاه اسلام دانست و گفت: شایسته است که مراسم برائت از مشرکین در این سرزمین مقدس که خاستگاه اسلام است، انجام شود.

سرزمین وحی به‌ عنوان خاستگاه اسلام شایسته برپایی مراسم برائت استبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، مراسم برائت از مشرکین امروز 26 خرداد مصادف با نهم ذی‌الحجه(به افق عربستان) با قرائت پیام مقام معظم رهبری و سخنرانی سرپرست حجاج ایرانی در چادر بعثه مقام معظم رهبری در صحرای عرفات برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در این مراسم با اشاره به اینکه در مقابل هر پیامبر الهی، جامعه واکنش‌های متفاوتی داشت، اظهار داشت: گروه نخست مؤمنان‌اند که در ایمان پایبند هستند. گروه دوم منکران که افراد کافرند و گروه سوم که منافقین هستند و در ظاهر به پیامبر ایمان دارند، اما در باطن آن حضرت را قبول ندارند. گروه چهارم هم مشرکین هستند که ادعای ایمان به پیامبر با دلبستگی به عقائد باطل را باهم دارند و از اعتقادات خود دست بر نمی‌دارند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه ما در شبانه‌روز در نمازهای یومیه 10 بار برائت می‌جوییم، گفت: در سوره حمد مصداق مومنان انعمت علیهم و عبارت «غیر المغضوب علیهم و لاالضالین» مشرکین، کافرین و منافقین است.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه سخنان خود، امام خمینی(ره) را احیاگر مراسم برائت در حج ابراهیمی دانست و گفت: حضرت ابراهیم(ع)، حضرت نوح(ع) و...از پیامبران الهی هستند که بنابر آیات قرآن برائت داشته‌اند، همانطور که در آیه چهارم سوره ممتحنه آمده است: «قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ؛ قطعا براى شما در [پيروى از] ابراهيم و كسانى كه با اويند سرمشقى نيكوست آنگاه كه به قوم خود گفتند ما از شما و از آنچه به جاى خدا مى ‏پرستيد بيزاريم».

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برائت از کسانی را که غیرخدا را عبادت می‌کردند، از درس‌های حضرت ابراهیم(ع) دانست و گفت: ملاک برائت بیزاری از عقائد دشمنان خدا و دوری از رفتار شرک‌آمیز است.

وی رفتار برخی کشورهای جهان را مغایر با دستورات الهی و فطرت انسانی عنوان کرد و گفت: نبی مکرم اسلام و یاران ایشان بنابر آیه 29 سوره فتح که می‌فرماید: «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ؛ محمد [ص] پيامبر خداست و كسانى كه با اويند بر كافران سختگير [و] با همديگر مهربانند»، در مقابله با دشمنان بسیار کوبنده عمل می‌کردند و در میان خود مهربان بودند.

سرزمین وحی به‌ عنوان خاستگاه اسلام شایسته برپایی مراسم برائت است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: امام راحل و مقام معظم رهبری نیز پیوسته بر برائت وحدت‌ محور تأکید داشته‌اند، یعنی درعین حال که وحدت داریم در مقابل دشمنان انسانیت هم بایستیم و برائت نیز داشته باشیم، همان‌طور که امام خمینی(ره) فرموده‌اند: «حج بی روح و بی‌تحرک و قیام، حج بی برائت، حج بی وحدت، و حجی که از آن هدم کفر و شرک بر نیاید، حج نیست».

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیداری که با دست‌اندرکاران حج 1403 داشتند، حج امسال را حج برائت دانستند و بر بهره‌گیری از آموزه‌ها و منش ابراهیمی تأکید کردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، کعبه را مرکز عبودیت، حریت، هدایت بشریت و خاستگاه اسلام دانست و گفت: شایسته است که مراسم برائت از مشرکین در این سرزمین مقدس که خاستگاه اسلام است، انجام شود. امروز رژیم کودک‌کش صهیونیست و حامیانش مصداق دشمنان اسلام و انسانیت هستند که برائت از آنها جهانی شده است.

سرپرست حجاج ایرانی در پایان گفت: امروز فرهیختگان و دانشگاهیان آمریکا با وجود تمام هزینه‌ای که برای آنها به دنبال دارد، از رژیم صهیونیستی برائت می‌جویند و خواهان حمایت از مردم فلسطین و غزه هستند.

در ادامه مراسم برائت از مشرکین حج 1403، پیام مقام معظم رهبری به حجاج بیت‌الله الحرام توسط نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت قرائت و سپس متن عربی پیام خوانده شد و مراسم با ابراز بیزاری و انزجار از رژیم صهیونیستی و آمریکا به پایان رسید.

انتهای پیام
captcha