کد خبر: 4226111
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۶

فراخوان دومین همایش علمی هیئت و آئین‎‌ مذهبی اعلام شد

همایش علمی هیئت و آیین‌های مذهبی در دومین سال برگزاری با محوریت روایت اجتماعی هیئت طی بهمن‌ماه‌ سال جاری برگزار می‌شود.

همایش علمی هیئت و آئین‎‌ مذهبیبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان هیئت و تشکل‌های دینی، همایش علمی هیئت و آئین مذهبی که در نخستین سال خود، با محوریت «هیئت در آینه تاریخ» برگزار شد، در سال دوم به سراغ «روایت اجتماعی هیئت» رفته است.

دبیر علمی همایش در سال دوم، حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، مدیر گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و همچنین، اعضای شورای علمی همایش، از برجسته‌ترین اساتید کشور در حوزه تخصصی خود هستند. 

این همایش به همت مرکز تخصصی احیاء امر دانشگاه امام صادق (ع) و با همکاری اندیشکده هیئت وابسته به سازمان هیئت و تشکل‌های دینی در ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد و از حمایت دانشگاه‌های مطرح سراسر کشور و مجموعه‌های علمی متعدد برخوردار است.

دبیرخانه همایش علمی هیئت و آئین مذهبی فراخوان مقاله آن را اعلام کرد و بر این اساس، پژوهشگران تا ۱۵ مردادماه فرصت دارند چکیده و تا ۳۱ شهریورماه، اصل مقالات خود را از طریق ثبت نام در تارنمای رسمی همایش به نشانی www.heyatconf.ir ارسال کنند. 

در نهایت، به نویسندگان چکیده‌ها و مقالات ارزیابی شده، گواهی معتبر ارائه شده و از برگزیدگان، تقدیر به عمل خواهد آمد؛ همچنین، علاوه بر نمایه‌سازی مقالات در پایگاه علمی سیویلیکا (CIVILICA)، مجموعه چکیده مقالات و اصل مقالات پذیرفته شده، به چاپ رسیده و منتشر خواهد شد. 

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و پیگیری اخبار همایش از جمله محتوای علمی پیش‌نشست‌ها می‌توانند به تارنما و یا شبکه‌های اجتماعی همایش به نشانی @heyat-conf مراجعه نموده و یا با شماره تماس ۸۸۵۷۴۴۴۵-۰۲۱ ارتباط گیرند. 

محور‌های همایش علمی هیئت و آئین مذهبی در سال دوم به شرح ذیل است:

۱. مبانی اجتماعی و روش‌شناسی بنیادین هیئت 
مبانی اجتماعی، تربیتی و فرهنگی؛ فلسفه اجتماعی و الهیات جامعه‌شناختی هیئت و آیین مذهبی؛ روش‌شناسی بنیادین در مطالعات جامعه‌شناسانه هیئت.

۲. هیئت، سرمایه اجتماعی و نظم سیاسی
نسبت هیئت و سرمایه اجتماعی، رابطه هیئت با حلقه‌های میانی، جریان‌ها و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی؛ مسئله‌شناسی، سیاست‌گذاری و امر حکمرانی در نسبت با هیئت و آیین مذهبی؛ اثرسنجی هیئت در زمینه امنیت و انسجام اجتماعی.

۳. مردم شناسی هیئت و آیین مذهبی
بررسی رابطه هیئت و اصناف؛ مسئله نو شدن و مطالعه هیئت شهری، روستایی و عشایری؛ زیست بوم‌های سنتی و مدرن هیئت.

۴. مواجهه هیئت با چالش‌ها و مسائل اجتماعی 
نقش هیئت در مواجهه با مسائل و آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایرانی، سهم هیئت در کنشگری جهادی، همیاری و مددکاری اجتماعی؛ ارتباط هیئات با خیریه‌ها.

۵. هیئت، دین و نهاد‌های اجتماعی
رابطه هیئت و آیین مذهبی با نهاد‌های اجتماعی و دین به مثابه نهاد؛ نسبت هیئت با علما و جامعه روحانیت؛ گونه‌شناسی هیئات در ایران؛ بررسی ماهیت نهادی و کارکردشناسی هیئت.

۶. جامعه‌شناسی اقتصادی هیئت
نسبت هیئت و آیین مذهبی با تولید ملی، اشتغال و قرض‌الحسنه؛ واکاوی مالیه اسلامی در تعامل با هیئت، ابعادسنجی تأمین مالی هیئات.

۷. هیئت، فرهنگ و هنر
ارتباط هیئت با فرهنگ عامه‌پسند، خرده‌فرهنگ‌ها، تنوع فرهنگی و تغییرات فرهنگی؛ مطالعات میان‌فرهنگی، بررسی تجارب دیگر کشور‌ها و جماعت‌های شیعیان در زمینه هیئت و آیین‌های مذهبی؛ گفت‌وگوی بین‌الادیانی در زمینه آیین مذهبی؛ پدیدارشناسی هنری و ادبی آیین؛ جامعه‌شناسی موسیقی هیئت، تصویر، شعر، نمایش و...؛ نسبت هیئت و هنر‌های ایرانی اسلامی؛ مطالعه معماری مساجد، تکایا، زوایا، مدارس سنتی و سایر فضا-نهاد‌های مذهبی.

۸. هیئت، هویت و احساس تعلق
جامعه‌شناسی هویت و نقش هیئت‌های مذهبی در آن؛ نسبت هیئت و آئین مذهبی با خرده هویت‌ها، تبادلات هویتی و تغییر هویت.

۹. هیئت، بانوان و خانواده
روایت زنانه از هیئت و آئین مذهبی؛ نقش‌آفرینی اجتماعی بانوان و سهم آنان در شکل‌گیری ماهیت هیئت؛ سبک زندگی، ابعاد تربیتی هیئت و رفع چالش‌های خانواده ایرانی، ابعاد اجتماعی برگزاری روضه‌های خانگی.

۱۰. هیئت، رسانه و حوزه عمومی
پدیده رسانه‌ای شدن و تجربه نوین در تعامل با هیئت و آئین مذهبی؛ تاثیرگذاری هیئت در جوامع هم‌عصر، ارتباط هیئت و رسانه‌های جمعی و اجتماعی، نسبت هیئت با حوزه عمومی و افکار عمومی.

۱۱. آسیب‌شناسی اجتماعی هیئت و پژوهش‌های کاربردی

اثرگذاری اجتماعی نامتوازن از سوی برخی هیئات؛ بررسی امور وارداتی در هیئت و آئین مذهبی، فاصله گرفتن از محتوا‌های غنی و اصیل.

انتهای پیام
captcha