کد خبر: 3828220
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰

درخواست 50 شخصیت غربی برای رسیدگی به وضعیت شیخ زکزاکی

گروه بین‌الملل ــ 50 شخصیت شاخص غربی به منظور رسیدگی به وضعیت سلامتی رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه به سازمان ملل نامه نوشتند.

به گزارش ایکنا از آفریقای جنوبی؛ 50 شخصیت شاخص غربی درباره وضعیت حساس سلامتی شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، مسلمانان تحت ظلم در نیجریه و دولت غیرمردمی و غیردموکراتیک این کشور نامه نوشتند و خواستار رسیدگی فوری به سلامتی وی شدند.

این نامه با استناد به بیانیه جهانی حقوق بشر نوشته شده است. در این راستا شخصیت‌های مختلف در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، آکادمیک، نظامی، اقتصادی، رسانه‌ای و دینی این نامه را امضا و برای دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده‌اند.

یادآور می‌شود، شیخ زکزاکی چند بار به اتهام فتنه و اخلال در نظم عمومی زندانی شده و در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو، شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا وی را مدت 9 سال در زندان‌های مختلفی چون انوگو، پورت هارکورت و کادونا حبس کرده‌اند.

حکومت آباچا همزمان با سپتامبر 2009، وی را زندانی و مرکز اسلامی و محل سکونتش در زاریا را تخریب کرد.

در روز 13 دسامبر 2015 بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیةالله و منزل شیخ ابراهیم زکزاکی، وی نیز زخمی و از سوی ارتش دستگیر و زندانی شد. ارتش نیجریه علت این کار را تلاش هواداران این روحانی شیعه برای ترور رئیس ستاد ارتش نیجریه در منطقه زاریا اعلام کرد.

برای دریافت متن انگلیسی نامه اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام

captcha