کد خبر: 3854031
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
گروه بین‌الملل – مسلمانان و هندوها در شهر جیپور ‌واقع در ایالت راجستان هند راهپیمایی صلح برگزار می‌کنند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از «تایمز آو ایندیا»، مسئولان معبد «موتی گوندری» جیپور با همکاری نهاد‌های اسلامی این شهر راهپیمایی صلح را در تاریخ شنبه 9 نوامبر (18 آبان) در آستانه رأی دادگاه عالی هند درباره مسجد بابری برگزار می‌کنند.

این تصمیم روز جمعه در جلسه مشترک رهبران مسلمان و هندوی جیپور گرفته شد.

ماهانت کالیش شارما (Mahant Kailash Sharma)، رئیس معبد هندو، دراین باره گفت: پیروان همه ادیان از جمله مسلمانان و هندوها در جیپور و سایر نقاط هند سال‌ها با صلح کنار هم زندگی کرده‌اند. این راهپیمایی صلح با هدف نمایش برادری پیروان ادیان در همه زمینه‌هاست تا نشان دهد که ما متحد در کنار هم هستیم و اقشار مختلف مردم می‌توانند در این راهپیمایی شرکت کنند.

«محمد سلیم انجینیر»، دبیر جماعت اسلامی هند، با تأکید بر اهمیت این راهپیمایی، گفت: اکنون زمان پیروزی بر نفرت در جامعه است. خوشحالم که همه ما برای پخش پیام دوستی و محبت دورهم جمع شده‌ایم.  

دادگاه عالی هند قرار است حکم نهایی خود در پرونده مسجد بابری را تا 17 نوامبر (26) اعلام کند. مسجد بابری در قرن 16 میلادی در شهر آیودیا در ایالت اوتارپرادش هند بر فراز تپه‌ای به نام «رام کوت» ساخته شد.  

هندوها معتقدند که «رام» از خدایان هندو در این مکان متولد شده و آن را مقدس می‌دانند و این مکان در اصل معبد هندوها بوده که در دوره حکومت مغولان هند تخریب و به مسجد تبدیل شده است. جنجال بر سر این مسجد تاکنون به خشونت‌های گسترده و مرگ هزاران نفر در درگیری‌ها منجر شده است.

در دسامبر 1992 گروهی از هندوهای متعصب به این مسجد حمله و آن را تخریب کردند. در جریان درگیری‌های پس از این واقعه، صدها مسلمان جان خود را از دست دادند. مسلمانان هند از آن زمان در پی بازپس‌گیری محل این مسجد از هندوها و ساخت مجدد آن بوده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: