کد خبر: 3857193
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
امام جمعه نجف:
گروه بین‌الملل ــ سید صدرالدین قبانچی با اشاره به این که اسرائیل و آمریکا برای سرنگونی نظام سیاسی عراق تلاش می‌کنند، گفت: عراق توانایی حل مشکلات بدون دخالت آمریکا را دارد.

به گزارش خبرنگار ایکنا از سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف، صبح امروز، 23 آبان‌ماه،  در سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای منطقه در خط سرنگونی نظام سیاسی عراق وارد شده‌اند، این در حالی است که ملت عراق تنها خواهان اصلاحات هستند و توانایی حل مشکلات بدون دخالت آمریکا را دارند.

وی گفت: عراق به جای تسلیم شدن راه مقاومت و به جای بندگی راه آزادی و به جای اشغال شدن راه حفظ استقلال را انتخاب کرده است و عراقی‌ها موفق شده‌اند جنگ فرقه‌ای و طائفه‌ای را پایان دهند و توطئه تجزیه را خنثی کنند.

امام جمعه نجف در ادامه تکیه بر اسلام در قانون اساسی عراق را یک افتخار مهم دانست و گفت: تظاهراتی که امروز عراق شاهد آن است، قدرت مردم این  کشور در تصحیح مسیر خود را نشان می‌دهد و بیانگر قدرت آنان در احقاق حقوق خود است.

وی با حمایت از رهنمودهای مرجعیت دینی عراق آیت‌الله العظمی سیستانی گفت: امروز اسرائیل علاوه بر ایران، از ناحیه عراق و شهر نجف نیز احساس خطر می‌کند و به همین خاطر همراه با آمریکا در خط سرنگونی نظام سیاسی عراق وارد شده است.

سید صدرالدین قبانچی در واکنش به دخالت کاخ سفید در امور داخلی عراق گفت: عراقی‌ها قادر به حل مشکلات به دور از هرگونه دخالت خارجی هستند.

سید صدرالدین قبانچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسلمانان با شکست گروه‌های تکفیری از جمله داعش نشان دادند که افراط‌گرایی در اسلام ممنوع است. جبهه مقاومت با حمایت جمهوری اسلامی ایران شاهد فعالیت‌های پویایی است و حتی بسیاری از کشورهای غیر اسلامی نیز از وحدت کشورهای اسلامی الگو گرفته‌اند.

وی اضافه کرد که در زمینه اتحاد اسلام خوشبختانه تحولات بزرگی رخ داده است و به دلیل  وحدت است که شاهد نابودی گروه‌های تروریستی و تکفیری از جمله داعش بودیم.

امام جمعه نجف اشرف در پایان به میزبانی عراقی‌ها از خیل عظیم و میلیونی زائران ایرانی در اربعین امسال اشاره کرد و گفت: این میزبانی اتحاد و همبستگی ملت ایران و عراق را نشان داد.
 
یادآور می‌شود سی‌و‌سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با محوریت «وحدت امت در دفاع از مسجد‌الاقصی» صبح امروز، ۲۳ آبان، با سخنرانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران آغاز به کار کرد و تا شنبه، ۲۵ آبان ادامه دارد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: