کد خبر: 3870782
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی بیان کرد:
گروه اقتصاد ــ خوانساری اظهار کرد: اجرای عملیات بازار باز مزایای بسیاری در پی دارد که از جمله آن‌ها شفاف‌ شدن و تنظیم نرخ سود بانکی، هدایت سیاست‌های پولی بانک مرکزی از طریق این ابزارها و کمک کردن به تعمیق بازار بین‌بانکی است.

به گزارش ایکنا، بانک مرکزی امروز یکشنبه، 21 دی‌ماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: عملیات بازار باز در بانک مرکزی آغاز به کار کرده است.

برای بررسی بیشتر مزایای اجرای عملیات بازار باز، با رسول خوانساری، کارشناس پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، به گفت‌وگو نشستیم. وی در ابتدا به ایکنا، گفت: قطعاً اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی کشور مزایای بسیاری در پی دارد که از جمله آنها شفاف شدن و تنظیم نرخ سود بانکی، هدایت سیاست‌های پولی بانک مرکزی از طریق این ابزارها و کمک کردن به تعمیق بازار بین‌بانکی است.

امکان معرفی ابزارهای جدید از سوی کمیته فقهی

وی با اشاره به شیوه اجرای این عملیات ادامه داد: باید ابزارهایی که برای اجرای عملیات بازار باز لازم است از طریق بانک مرکزی معرفی یا ترجمه شود. همچنین اوراقی که موجود است باید خرید و فروش شود. البته در این راستا لازم است که عمق بازار زیاد باشد.

خوانساری بیان کرد: وقتی این اتفاق در نظام بانکی کشور رخ دهد، خواه ناخواه بانک‌ها می‌توانند به میزان بیشتری در این بازار وارد شوند. اگر هم ابزاری در شرایط کنونی وجود ندارد با تلاش‌های بانک مرکزی با طراحی‌هایی که در کمیته فقهی انجام می‌دهد و نیز تلاشی که بانک‌ها نیز می‌توانند برای طراحی این ابزارها انجام دهند در نهایت امکان معرفی ابزارهای جدید و استفاده از آن‌ها وجود دارد؛ همانند توافق‌نامه بازخرید یا ریپو که فعلاً در نظام بانکی ما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

زمینه‌ای برای اجرای عملیات بازار باز وجود نداشته است

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره پیش‌نیازهای موفقیت در اجرای این عملیات یادآور شد: لازمه موفقیت این عملیات در شرایط کنونی این است که اوراقی که الان در اختیار بانک‌ها قرار دارد به میزان بیشتری تعمیق پیدا کند.

کارشناس پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: تا الان عملیات بازار باز در نظام بانکی ما اجرا نشده است. البته بانک مرکزی ابزارهایی همانند نرخ تنزیل مجدد برای سیاست‌های پولی داشته اما خرید و فروش اوراق و عملیات بازار باز را تاکنون در نظام بانکی شاهد نبوده‌ایم. در واقع اراده‌ای برای انجام آن وجود نداشته است.

لوازم موفقیت اجرای عملیات بازار باز

وی افزود: در مجموع این اقدام را مثبت ارزیابی می‌‌کنم؛ به شرطی‌که لوازم آن رعایت و همه جوانب کار به خوبی سنجیده شود تا اجرای این عملیات در به نحو مقتضی انجام شود. نباید شتاب‌زده عمل کرد و فقط یک جنبه کار را ببینیم بلکه باید به شکل کاملاً مقتضی عمل شود و با هدف‌گذاری مشخص پیش برویم تا شاهد نتایج مفید آن باشیم.

خوانساری در پایان سخنان درباره دیدگاه بانک‌ها در مورد این عملیات خود گفت: این عملیات برای خود بانک‌ها هم مفید است و به نظرم از آن استقبال خواهند کرد، چراکه مشارکت بیشتری در بازار بین‌ بانکی خواهند داشت و ابزارهای بیشتری در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. لذا از این ابزار جدید استقبال می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: