کد خبر: 3878799
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
علیرضا اللهیاری خبر داد:
دبیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از راه‌اندازی سامانه ثبت اطلاعات برگزیدگان جشنواره‌های خوارزمی (کهربا)، خبر داد و گفت: در این سامانه اطلاعات برگزیدگان 54 دوره جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی بارگذاری شده است.
ثبت اطلاعات ۲۰۰۰ برگزیده دوره‌های پیشین جشنواره خوارزمیبه گزارش ایکنا؛ نشست خبری سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی امروز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه، با حضور علیرضا اللهیاری، دبیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، در محل سازمان امور دانشجویان کشور برگزار شد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در این نشست با بیان اینکه طرح‌های ارائه شده بر حسب موضوع در ۱۸ گروه تخصصی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و کارشناسان و اعضای هیئت علمی طرح‌ها را براساس ماهیت و شاخص‌های تعریف شده ارزیابی کرده‌اند، اظهار کرد: تاکنون ۳۳ دوره جشنواره بین‌المللی و ۲۱ دوره جشنواره جوان خوارزمی برگزار شده است. طرح‌های برتر به هیئت داوران جشنواره بین‌المللی خوارزمی ارائه شده است. در این دوره از جشنواره ۲۰۳ طرح داخلی و ۱۲۵ طرح خارجی از ۳۵ کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت‌نام کردند. بر این اساس، در ۱۸ گروه تخصصی، ۲۸ طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیئت داوران جشنواره ارسال شد.

وی افزود: هیئت داوران پس از بررسی تمامی طرح‌ها تعداد ۱۰ طرح داخلی، ۴ طرح خارجی و یک طرح ایرانی مقیم خارج از کشور را از دانشمندان کشور‌های استرالیا، چین و کره جنوبی به عنوان برگزیده سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی انتخاب کردند. طرح‌های برگزیده سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در بخش خارجی و ایرانی مقیم خارج در حوزه تحقیقات بنیادی، در گروه تخصصی برق و کامپیوتر از استرالیا، گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی و مواد، متالورژی و انرژی‌های نو از چین هستند.

دبیر جشنواره خوارزمی گفت: تا کنون ۵۴ دوره جشنواره خوارزمی در بخش‌های جوان و بین‌المللی برگزار شده است و در مجموع اطلاعات دو هزار نفر از برگزیدگان جشنواره‌ها در سامانه ثبت اطلاعات برگزیدگان این جشنواره‌ها با عنوان «کهربا» به ثبت رسیده است. این اطلاعات شامل اطلاعات هویتی، عناوین طرح‌های آن‌ها به زبان انگلیسی و فارسی است که در اختیار تمامی متقاضیان قرار گرفته است.

اللهیاری ادامه داد: همچنین طرح‌های برگزیده در بخش تحقیقات کاربردی جشنواره در گروه تخصصی برق و کامپیوتر به ایرانی مقیم آمریکا و در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی از کره جنوبی تعلق می‌گیرد. همچنین طرح‌های برگزیده سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در بخش داخلی در حوزه‌های تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی و تحقیقات توسعه‌ای در گروه‌های تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، برق و کامپیوتر، مکانیک، فناوری‌های شیمیایی، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو هستند.

به گفته دبیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی؛ در هر دوره از جشنواره خوارزمی، تقریباً پنج درصد از طرح‌های ارسالی، برگزیده نهایی می‌شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از برگزیدگان دوره‌های پیشین جشنواره خوارزمی از کشور مهاجرت کرده‌اند، گفت: آماری نداریم که چه تعداد مهاجرت کردند؛ البته ارتباط متقابل با برگزیدگان جشنواره‌ها داریم و تقریباً این مسئله را مشاهده نکرده‌ایم. به‌طور معمول طرح‌های برگزیده مورد حمایت صاحبان صنایع قرار می‌گیرد که کار تولید و سرمایه‌گذاری بر روی طرح بیش از پنج سال به طول می‌انجامد که عملاً دلیلی برای رفتن از کشور ندارند. در بخش جوان نیز گاهی برگزیدگان برای ادامه تحصیل به دیگر کشور‌ها رفته‌اند، اما این‌گونه نیست که بعد از جشنواره از کشور خارج شوند. حمایت‌ها از برگزیدگان به نحوی بوده که محصول نهایی تولید شده بر مبنای اثر برگزیده، جایگزین کالای خارجی شده و این‌گونه به ثمر نشسته است.

یادآور می‌شود، جشنواره بین‌المللی خوارزمی برای شناسایی و معرفی طرح‌های برتر ملی و قدردانی از دانشمندان، پژوهشگران و نوآوران است. این جشنواره پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۶ پایه‌گذاری شد و اکنون به عنوان باسابقه‌ترین جشنواره علمی جمهوری اسلامی ایران سه دهه افتخارآمیز از برگزاری مستمر و موفقیت‌آمیز را پشت سر گذاشته است.
 
یادآوری می‌شود؛ اختتامیه این دوره از جشنواره بین‌المللی خوارزمی روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه، با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران به منظور تقدیر از ۱۵ محقق برگزیده سی و سومین جشنواره، برگزار می‌شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: