کد خبر: 3907928
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
تبعیض نسبت به زنان مسلمان انگلیس که نقاب می‌زنند، در شرایط شیوع کرونا و اجبار استفاده از ماسک در این کشور، بیشتر نمود پیدا کرده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از ایندیپندنت، بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در سخنانی توهین‌آمیز، زنانی را که از برقع استفاده می‌کنند، به عنوان «دزد بانک» توصیف کرد. بنابر آمار، این سخنان  منجر به افزایش 375 درصدی حوادث ناشی از اسلام‌هراسی در بریتانیا شد.

گزارش سازمان حقوق بشری تل ماما (Tell Mama) نشان می‌دهد که 80 درصد قربانیان جرایم ناشی از تنفر، زنان مسلمان محجبه هستند.

مسلمانان مجبور شده‌اند پس از تروریسم جهانی با افزایش جرایم ناشی از  نفرت روبرو شوند؛ از جمله حملات به مساجد کریست‌چرچ نیوزیلند باعث افزایش 600 درصدی جرایم ناشی از نفرت علیه مسلمانان در انگلیس شده است.

اما همزمان با شیوع کرونا در سرتاسر جهان و تلاش دولت‌ها در یافتن راه‌هایی برای کنترل این بیماری، مسلمانان دیگر اقلیتی نیستند که از این نوع پوشش استفاده می‌کنند. از 15 ژوئن امسال، بوریس جانسون، همان سیاستمداری که در سال 2018 موجی از احساسات ضداسلامی را با سخنان خود ایجاد کرد، پوشیدن ماسک را برای همه مردم انگلستان در وسایل حمل و نقل عمومی و دیگر مکان‌ها الزامی اعلام کرد. دولت انگلیس حتی در مورد نحوه پوشش صورت افراد در خانه، توصیه‌هایی صادر کرده است.

اگرچه انگیزه پوشیدن ماسک صورت متفاوت است، اما نتیجه یکسان است؛ همه مجبور می‌شوند پوششی را که یک اقلیت می‌پوشند، بپوشند.

بسیاری از استدلال‌ها در مورد حجاب اسلامی مبتنی بر این ایده است که اگر چنین کاری انجام دهید، نمی‌توانید جزئی از جامعه کاری باشید؛ مردم نمی‌توانند با شما صحبت کنند؛ شما نمی‌توانید از سوی مسئولین شناخته شوید؛ یا اینکه بدون دید کامل، ممکن است خطر امنیتی ایجاد کنید؛ همه این نگرانی‌ها اکنون با پوشیدن ماسک از بین رفته است.

این ریاکاری در مورد فرانسه مشهودتر است؛ جایی که دولت در سال 2011، کلیه پوشش‌های دینی را غیرقانونی اعلام کرد. ماه گذشته مقامات این کشور، ماسک را الزامی و برای کسانی که از پوشیدن آن امتناع کنند، جریمه در نظر گرفتند؛ با این حال نقاب هنوز در این کشور ممنوع است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: