کد خبر: 3916339
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۲
در آستانه انتخابات مجلس در مونته‌نگرو تصاویری از نظامیان صرب که در جریان جنگ جهانی دوم، دست به نسل‌کشی مسلمانان زده بودند بر دیوارهای خانه برخی از مسلمان این کشور حک شد.

به گزارش ایکنا به نقل از تی آر تی، تصاویر دو تن از رهبران نظامی عضو ملی‌گرای صرب که در جریان جنگ جهانی دوم دست به نسل‌کشی مسلمانان بالکان زده بودند بر دیوارهای خانه‌های مسلمانان در شهر برانه در مونته‌نگرو کشیده شده است.
 
«پاوله جوریزیچ» و «درازا میهایلوویچ» که تصاویر آنها روی دیوارهای برخی خانه‌های مسلمانان کشیده شده، برنامه‌ریزی قتل عام مسلمانان بالکان طی سال‌های 1940 تا 1945 میلادی را بر عهده داشتند که منجر به کشته شدن و آوارگی هزاران نفر شد.

شورای شهر برانه که در دست حزب مخالف دولت است در پستی در فیسبوک، به شدت از این اقدام تفرقه‌انگیز انتقاد و اعلام کرده که حزب حاکم که «میلو جوکانوویچ » رئیس‌جمهور مونته‌نگرو ریاست آن را بر عهده دارد عامل این اقدام است.

این اقدام در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در 30 آگوست (9 شهریور) رخ داده است.

حزب مخالف دولت از بوسنیایی‌تباران و مسلمانان این کشور خواسته است به این اقدام اسلام‌هراسانه پاسخ ندهند و اعلام کرده است که جمعیت ارتدوکس این شهر تا کنون مشکلی با همسایگان مسلمان خود نداشته‌اند.

حزب بوسنیایی‌های مونته‌نگرو نیز اعلام کرده است این گرافیتی‌ها نباید روابط خوب و دوستانه بوسنیایی‌ها با پیروان دیگر ادیان را خدشه‌دار کند.

در 50 سال اخیر بسیاری از نمادهای اسلامی از جمله مسجد جامع برانه تخریب شده و بسیاری از موسسات خیریه اسلامی این شهر در دوران حاکمیت رژیم کمونیست یوگوسلاوی از بین رفته است.

مسلمانان، 20 درصد از جمعیت 630 هزار نفری مونته‌نگرو را تشکیل می‌دهند که بیشتر شامل آلبانیایی‌تبارها و بوسنیایی‌تبارها هستند. 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: