کد خبر: 3916487
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
در پی بروز آتش‌سوزی در مسجد السلام شهر لیون فرانسه، پلیس این کشور تحقیقات برای شناسایی عاملان این حادثه را آغاز کرده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از نیویورک تایمز، آتش سوزی در مسجد دارالسلام لیون، دومین حادثه آتش‌سوزی در مساجد مسلمانان فرانسه در طول یک هفته اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز مسجدی در شهر «براون» در حومه لیون به دست افراد ناشناس آتش زده شده بود.

دادستانی شهر لیون در هر دو حادثه فرضیه اقدام خرابکارانه را محتمل دانسته و اعلام کرده است که پس از آتش‌سوزی، در داخل مسجد السلام سنگ پیدا شده و شیشه‌های مسجد شکسته است؛ همچنین  آتش‌سوزی در دو نقطه مختلف مسجد براون رخ داده بود.

براساس این گزارش، تحقیقات درباره هر دو حادثه که نگرانی مسلمانان این کشور را به همراه داشته، آغاز شده است؛ مسلمانان از مقامات فرانسه خواسته‌اند از مساجد این کشور محافظت کنند.
 
ژرالد دارمانین (Gerald Darmanin)، وزیر کشور فرانسه شب گذشته در توئیتی این اقدام را محکوم کرد و نوشت: هر اقدام ضد اسلامی، ضد یهودی و ضد مسیحی  جاهلانه و شنیع است.

همچنین پیر اولیویه (Pierre Oliver) شهردار منطقه دو لیون اعلام کرد به نظر می‌رسد این یک اقدام جنایی باشد اما این حادثه قربانی نداشته است.
 
شورای مسلمانان فرانسه در بیانیه‌ای حمایت کامل خود را از نمازگزاران اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: امیدواریم فیلم‌های گرفته شده از دوربین مسجد به شناسایی عاملان این اقدام کمک کند.

«نادر انجویک» از مسئولان این مسجد به سایت «لوپاریزیان» گفت که یکی از همسایگان مسجد با آتش‌نشانی تماس گرفته است.

آتش‌سوزی باعث سیاه شدن دیوار های مسجد و از بین رفتن فرش‌های آن شده است. نادر افزود: برای خرید فرش‌های مسجد هزینه زیادی کرده بودیم.

وی تاکید کرد: پیش از این هیچ مشکلی نداشتیم؛ مسجد براون هم هفته گذشته تخریب شد، آیا هفته آینده نوبت مسجد دیگری است؟

«کمال قبطان» مدیر مسجد نیز در این باره گفت: پس از این دو حادثه، اقلیت مسلمان فرانسه احساس نگرانی می‌کنند و می‌پرسند چرا عده ای شبانه یک مسجد را آتش می‌زنند. آیا این فقط یک جنایت است یا اینکه اهداف سیاسی دارد؟

وی ادامه داد: اقلیت مسلمان فرانسه اکنون خود را منزوی می‌بیند. نوعی سکوت و نگرانی در بین اقلیت مسلمانان وجود دارد. باید بیدار باشیم؛ ما خواهان محافظت از مساجد هستیم.

قرار است اقلیت مسلمان فرانسه امروز (جمعه) در محکومیت این اقدام مقابل مسجد  السلام در شهر لیون تجمع کنند.
 

 
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: