کد خبر: 3919933
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
سازمان همکاری اسلامی و مرکز اسلامی الازهر با صدور بیانیه‌ای جداگانه، قرآن‌سوزی در شهر «مالمو» سوئد را محکوم کرده و آن را اقدامی تحریک‌آمیز برشمردند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از بخش عربی خبرگزاری آناتولی، سازمان همکاری اسلامی امروز، یکشنبه با صدور بیانیه‌ای، سوزاندن نسخه‌ای از قرآن در شهر مالمو سوئد را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: آتش‌زدن نسخه‌ای از قرآن در سوئد تحریک‌آمیز و اقدامی غیرقابل قبول است و با تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تعصب و تحریک بر اساس دین و اعتقادات منافات دارد.

سازمان همکاری اسلامی از اقدامات دولت سوئد در بازداشت عاملان این اقدام تحریک‌آمیز و مخالف با چنین اقدامی تمجید کرد.

واکنش الازهر

مرکز اسلامی الازهر مصر نیز در بیانیه‌ای اقدام جمعه شب افراد تندرو در شهر «مالمو» واقع در جنوب سوئد در جریان تظاهرات نژادپرستانه علیه اسلام و مسلمانان را محکوم کرد.

الازهر در بیانیه رسمی خود، به شدت با این اقدام نژادپرستانه سوئدی‌ها که نقض آزادی‌های اساسی بدون احترام حداقلی به اعتقادات و مقدسات دیگران است، مخالفت کرد.

در ادامه بیانیه آمده که دوگانگی تعامل با پیروان ادیان مختلف، فقط باعث تشدید اسلام‌هراسی می‌شود که این مسأله با اصول احترام به آزادی و حقوق دیگران و اعتقادات آنها منافات دارد و علاوه بر آن، روی وحدت و امنیت جوامع تاثیر منفی می گذارد.

الازهر همچنین خواستار اتخاذ تدابیر بیشتری برای تضمین جلوگیری از چنین اقدامات کینه‌‌توزانه شد و تاکید کرد: در جوامع اروپایی، باید ضمانت‌های کافی برای مسلمانان وضع شود؛ به طوری که آزادی کامل را برای آنها تضمین کند تا مسلمانان بتوانند اعتقادت خود را بدون کوچکترین تهدیدی از سوی گروه های تندرو، بیان کنند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در بیانیه‌ای اقدام تندروها در آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم در سوئد را محکوم و آن را اقدامی جنایت‌آمیز خواند.

در این بیانیه آمده که آتش زدن قرآن، اقدامی جنایت‌آمیز و برخاسته از تروریسم و اقدامات تحریک آمیز برخی جوامع اروپایی علیه اسلام است.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین افزود: کسانی که از این تندروی‌ها حمایت می‌کنند، مسئول کامل سیاست‌ها و اقدامات کینه‌توزانه علیه اسلام و مسلمانان هستند.

جنبش جهاد اسلامی از مسلمانان خواسته و در هر مکانی که هستند، این اقدام جنایت‌آمیز را محکوم کنند و مانع تلاش‌ها برای اهانت به دین، قرآن کریم و رسول الله (ص) شوند.

در پی این قرآن‌سوزی که جمعه، هفتم شهریورماه از سوی یک گروه از افراط‌گرایان جناح راست رخ داد و یک جلد کلام‌الله مجید به آتش کشیده شد، معترضان به خیابان‌ها ریختند و تنش بالا گرفت.
 
این قرآن‌سوزی در منطقه «روزنگارد» شهر مالمو به وقوع پیوست و فیلم آن به شکلی گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

پس از قرآن‌سوزی، پلیس سوئد در محل حضور یافت و عاملان این اقدام را از منطقه دور کرد. پلیس اعلام کرد که در پی این اقدام ضد اسلامی خشونت و اعتراضات بالا گرفت و معترضان با پلیس درگیر شدند.

راسموس پالودن، رهبر حزب افراط‌گرای دانمارک، برای برپایی تظاهرات و سوزاندن قرآن فراخوان داده و قرار بود خود در این تظاهرات شرکت کند؛ اما نیروهای امنیتی سوئد از ورودش به این کشور جلوگیری کردند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: