کد خبر: 3929605
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴

محروميت مسلمانان از تشييع پیکر خمسه‌ طيبه

تنها جنازه‌ای که از خمسه‌ طیّبه‌ اصحاب کسا تشییع شد، پیکر امام حسن مجتبی (ع) بود و ‌ای کاش آن هم تشییع نمی‌شد. وقتی پیکر را بلند کردند که به سمت حرم مطهر جد بزرگوارش پیامبر اکرم (ص) ببرند. آن زن آشوبگر دختر ابوبکر با اعوان و انصارش سر راه جنازه را گرفت و گفت: من نمی‌گذارم حسن را در خانه‌ من دفن کنید. بنی هاشم خواستند مقاومت کنند؛ امام حسین(ع) فرمود: نه وصیت برادرم این است که خونی در پای جنازه‌اش ریخته نشود. جنازه را برگردانید در بقیع دفن کنید. تا خواستند برگردانند هفت یا هفتاد تیر به جنازه‌ امام (ع) مسموم اصابت کرد.

به گزارش ایکنا؛ به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، صفحه اینستاگرام آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی، بخشی از سخنان ایشان درباره تشییع پیکر پنج تن آل عبا را منتشر کرده است که در ادامه از نظر می‌گذرانیم:

‌می‌دانیم که تشییع جنازه‌ مؤمن چقدر ثواب دارد؟ فرموده اند: اوّل عنایتی که خدا به میّت هنگام ورود به عالم برزخ می‌کند این است که گناهان همه‌ تشییع کننده‌ها را می‌آمرزد. امّا یاللاسف که مسلمانان از تشییع جنازه‌ خمسه‌ طیّبه‌ اصحاب کسا‌محروم شدند.

جنازه‌ پیامبر اکرم (ص) که طبق وصیّت در حجره‌ خودشان دفن شد و تشییعی به عمل نیامد. امیر‌المؤمنین (ع) هم در شب بیست و یکم ماه رمضان جز چند نفری از فرزندان و اصحاب خاصّش کسی همراه جنازه‌اش نبود و مخفیانه در بیابان خارج کوفه دفنش کردند.

صدّیقه‌ کبری (ع) نیز که می‌دانیم طبق وصیّتش شبانه به دست همسر دلسوخته‌اش دفن شد و امّا حسین عزیز ما هم که خاطره‌اش همیشه دل‌ها را می‌سوزاند و چشم‌ها را می‌گریاند. تنها جنازه‌ای که از خمسه‌ طیّبه‌ اصحاب کسا تشییع شد، جنازه‌ امام حسن مجتبی (ع) بود و‌ ای کاش آن هم تشییع نمی‌شد.

وقتی جنازه را بلند کردند که به سمت حرم مطهّر جدّ بزرگوارش پیامبر اکرم (ص) ببرند. آن زن آشوبگر دختر ابوبکر با اعوان و انصارش سر راه جنازه را گرفت و گفت: من نمی‌گذارم حسن را در خانه‌ من دفن کنید (چون بیوه‌ پیامبر بود و ادّعای مالکیّت حجره‌ پیامبر را داشت).

بنی هاشم خواستند مقاومت کنند؛ امام حسین (ع) فرمود: نه وصیّت برادرم این است که خونی در پای جنازه‌اش ریخته نشود. جنازه را برگردانید در بقیع دفن کنید. تا خواستند برگردانند هفت یا هفتاد تیر به جنازه‌ امام (ع) مسموم اصابت کرد. (صلّی الله علیک یا مولانا یا ابا محمّد المجتبی یابن رسول الله صلّی الله علیک و علی آل بیتک الطاهرین) والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha