کد خبر: 3929734
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
یک فرمانده پیشین نیروهای صرب در جنگ بوسنی، به دلیل مشارکت در قتل عام مسلمانان سربرنیتسا به زندان محکوم شد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از آناتولی، دادگاه بوسنی و هرزگوین روز جمعه یک فرمانده سابق صرب را به جرم مشارکت در نسل‌کشی از طریق کمک به بازداشت و کشتن بیش از 800 مرد مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا در جولای  1995 به 9 سال زندان محکوم کرد.
 
نیروهای صرب بوسنیایی این افراد را در ساختمان مدرسه‌ای در روستای روچویچ ، نزدیک شهر زورنیک بازداشت کردند و سپس در ساحل رودخانه درینا در نزدیکی کوزلوک آنها را کشتند.
 
«سركو آكیموویچ» كه به عنوان فرمانده گردان 2 ، تیپ زورنیک ارتش صرب‌ها در طول جنگ بوسنی بین سالهای 1992 و 1995 خدمت می‌كرد، به دلیل مشارکت در کشتار مسلمانان در سربرنیتسا از 14 تا 16 جولای  1995مجرم شناخته شد.
 
قاضی «استانیسا گلوحاجیچ» گفت: آکیموویچ عمداً برای اجرای طرح نسل‌کشی مسلمانان بوسنیایی پیشنهاد کمک کرد. متهم به این که آنها کشته خواهند شد، واقف بود اما آگاهانه اقداماتی را انجام داد که هدف آن اجرای نقشه قتل عام بود.
 
وی افزود: متهم با دستوراتی که از فرماندهی تیپ زورنیک دریافت کرد، مهمات فراهم کرد و دستور انتقال اسیران را به ساحل رودخانه درینا در کوزلوک صادر کرد؛ جایی که آنها قتل عام و در محل یک کارخانه قدیمی شن دفن شدند. در آن روز  818 مرد اهل سربرنیتسا کشته شدند.
 
دادگاه اعلام کرد که آسیموویچ همچنین مسئول حملات علیه غیرنظامیان بوسنیایی در منطقه است که منجر به نسل‌کشی شد.
 
شورای امنیت سازمان ملل در بهار 1993 سربرنیتسا را ​​منطقه‌ امن اعلام کرد. با این حال، نیروهای صرب به رهبری ژنرال راتکو ملادیچ  که بعدا به جرم ارتکاب جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی مقصر شناخته شد، این منطقه را به اشغال خود درآوردند.
 
پس از حمله نیروهای صرب بوسنیایی به این منطقه در جولای  1995 ، با وجود حضور نیروهای هلندی حافظ صلح، بیش از هشت هزار  مرد و پسر مسلمان بوسنیایی کشته شدند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: