کد خبر: 3931814
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
پس از دفاع رئیس‌جمهور فرانسه از نمایش کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر اسلام(ص)، مسلمانان در کشورهای اسلامی کمپین‌هایی را برای تحریم کالاهای فرانسوی آغاز کردند، اما این تحریم در صورت عملی شدن، چقدر به اقتصاد فرانسه زیان وارد می‌کند؟

به گزارش ایکنا به نقل از سلام گیت‌وی، در پی قتل یک معلم فرانسوی از سوی یک جوان چچنی، «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، از نمایش کاریکاتورهای توهین‌آمیز به ساحت پیامبر اسلام(ص) دفاع کرد و وعده داد که سخت‌گیری شدیدتری را علیه مسلمانان این کشور اعمال کند.

این مواضع مکرون با واکنش منفی شدید مسلمانان در سراسر جهان روبه‌رو شد و برخی از سران کشورهای اسلامی خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شدند.
 

سابقه تحریم موفق محصولات دانمارکی

 
نخستین‌بار این کاریکاتورهای توهین‌آمیز در سال 2005 در روزنامه دانمارکی Jyllands-Posten به چاپ رسید که مجله شارلی ابدو در سال 2006 آنها را بازنشر کرد. این اقدام منجر به تحریم محصولات دانمارکی در سال 2006 از سوی برخی کشورهای اسلامی شد. دولت‌ها نیز در این اعتراضات وارد شدند که به تعطیلی چندین سفارتخانه دانمارک در کشورهای اسلامی منجر شد.
 
تحریم کالاهای دانمارکی در کشورهای اسلامی میلیون‌ها دلار برای شرکت‌های دانمارکی زیان در پی داشت. بین فوریه و ژوئن 2006  صادرات دانمارک به خاورمیانه به نصف کاهش یافت.
 
زیان تحریم احتمالی کالاهای فرانسوی از سوی کشورهای اسلامی چقدر است؟
شرکت آرلا (Arla)، غول تولید لبنیات دانمارک، مجبور شد در سراسر خاورمیانه تبلیغات و این کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به اسلام را محکوم کند. آرلا به دلیل تحریم سال 2006، حدود 450 میلیون کرون (70 میلیون دلار) زیان کرد. تأثیر منفی این تحریم مدت‌ها به طول انجامید و در آوریل 2008 این شرکت اعلام کرد که گردش مالی آن فقط نیمی از میزان مورد انتظار برای آن سال بود.
 
این تحریم‌ها اثر‌بخش بود و مسئولان آن روزنامه دانمارکی در 30 ژانویه 2006 عذرخواهی و اعلام کردند که هدف آنها اهانت به اسلام نبود.
 
زیان تحریم احتمالی کالاهای فرانسوی از سوی کشورهای اسلامی چقدر است؟
در همان سال در فرانسه مسلمانان در اعتراض به کاریکاتورها به خیابان‌ها آمدند و مسجدجامع پاریس و اتحادیه سازمان‌های اسلامی فرانسه از مجله شارلی ابدو شکایت کردند. اما یک سال بعد، دادگاه فرانسه این مجله را با استناد به آزادی بیان تبرئه و اعلام کرد که این کاریکاتورها حمله به کلیت دین اسلام نیست.
 

برآورد زیان فرانسه از تحریم احتمالی

 
فرانسه دومین کشور بزرگ صادرکننده دارو به کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است. بنا بر آمار سال 2019-2020 از وضعیت اقتصاد اسلامی در جهان (State of the Global Islamic Economy 2019/20)، که از سوی موسسه دیناراستاندارد (ِDinarStandard)  منتشر شده، در سال 2018 فرانسه 4.4 میلیارد دلار دارو به این کشورها صادر کرد. همچنین در این سال، با صادرات 2.6 میلیاردی بزرگترین صادرکننده محصولات آرایشی به 57 کشور عضو این سازمان اسلامی بود.
 
این کشورها در سال 2019 مجموعه یک هزار و هفتصد و نود میلیارد دلار کالا وارد کردند که 2.3 آنها محصولات فرانسوی بود. فرانسه هشتمین شریک تجاری کشورهای سازمان همکاری اسلامی است.
 
زیان تحریم احتمالی کالاهای فرانسوی از سوی کشورهای اسلامی چقدر است؟
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: