کد خبر: 3937720
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳
ترور کور و بزدلانه شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران، واکنش‌های بین‌المللی زیادی را به دنبال داشته است و مقامات و ناظران خارجی دیدگاه‌های مختلفی را درباره آن مطرح کرده‌اند.

به گزارش ایکنا، خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی سازمان ملل گزارش داد که گوترش روز جمعه پس از ترور فخری‌زاده خواستار خویشتنداری شده است.

فرحان حق، سخنگوی گوترش، گفت: به گزارش‌هایی دست یافتیم که یک دانشمند ایرانی امروز نزدیک تهران ترور شده است. خواستار خویشتنداری و لزوم خودداری از هر اقدامی هستیم که می‌تواند منجر به تشدید تنش‌ها در منطقه شود.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد هم گفت ترور (شهید) فخری‌زاده با چراغ‌ سبز آمریکا برای ترورهای سیاسی برون مرزی انجام شد.

دیمیتری پولیانسکی روز جمعه در واکنش به شهادت محسن فخری‌زاده، رئیس مرکز پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح ایران به گزارش نیویورک تایمز اشاره کرد که در آن به نقل از سه مقام اطلاعاتی، رژیم صهیونیستی را عامل این ترور معرفی کرده است، این مطلب را مطرح کرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: آنچه تحلیل روزنامه نیویورک‌تایمز به ما می‌گوید بازتابی از آمادگی آمریکا برای اعطای چراغ‌ سبزی به ترورهای سیاسی برون‌مرزی است.

ایلهان عمر، نماینده مسلمان کنگره آمریکا، در واکنش به اظهارات جان برنان، رئیس سابق سیا در خصوص ترور دانشمند برجسته ایرانی در توئیتی نوشت: صحبت کردن در خصوص نقض قوانین بین‌الملل مسئله‌ای پارتیزانی نیست و طرف ایران را گرفتن نیز محسوب نمی‌شود. این مسئله به تعادل و نکشاندن جهان به اوضاعی آشفته‌تر از آنچه که در آن قرار داریم مرتبط می‌شود.

وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن با محکوم کردن ترور دکتر محسن فخری‌زاده شهید صنعت دفاعی ایران، شهادت دانشمند نامی کشورمان را تسلیت گفت.

به گزارش شبکه خبری المسیره، هشام شرف در پیام تسلیتی به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از ترور فخری‌زاده به عنوان اقدامی شنیع و جنایتکارانه نام برد و آن را محکوم کرد.

وی یادآورشد: فخری‌زاده در یک عملیات تروریستی طراحی شده از سوی محور شرارت و در صدر آن رژیم صهیونیستی ترور شد که از پیشرفت توانمندی‌های علمی و دفاعی ایران بیمناک است. دامن‌زدن به ترور با هدف جلوگیری از پیشرفت توانمندی‌های عملی ایران و صنایع دفاعی این کشور صورت می‌گیرد و عمق ترس و خوف دشمنان ملت ایران را نشان می‌دهد و با این حال هرگز قادر به توقف پیشرفت ایران در زمینه‌های مختلف نخواهد بود.

جنبش حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای عملیاتی تروریستی را که منجر به شهادت دانشمند برجسته‌ هسته‌ای ایران «محسن فخری‌زاده» شد، به شدت محکوم کرد.

این جنبش ضمن تأکید بر ایستادگی در کنار ایران برای مقابله با توطئه‌های خارجی، تصریح کرد: ایران قادر به شناسایی مجرمان و قطع کردن دست کسانی است که به دانشمندان و مسئولان ایرانی دست‌درازی می‌کنند، حال این مجرمان هر کسی می‌خواهند باشند. ما در مقابله با اتحاد جدید رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای منطقه در کنار ایران هستیم.

مفتی جعفری لبنان ترور دکتر محسن فخری‌زاده را محکوم کرد و شهادت وی را به ملت و مقام‌های کشورمان تسلیت گفت.

به گزارش شبکه خبری المنار، شیخ احمد قبلان در پیامی به همین مناسبت یادآور شد که شهادت برادر عزیز فخری‌زاده را نه تنها به ملت شریف ایران به ویژه امام خامنه‌ای و تمامی دولتمردان ایران و مجامع علمی این کشور بلکه به ملت‌ها و فرماندهان محور مقاومت تسلیت می‌گویم.

وی «این جنایت کینه‌توزانه را که از سوی طغیانگران محور شرارت انجام شد»، محکوم و تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با شهدا زیسته و شهادت بزرگان همواره نقطه عطفی در تاریخ پیروزی‌های این کشور بوده است.

گروه «کتائب حزب‌الله» از گروه‌های عضو سازمان حشد الشعبی عراق هم با صدور بیانیه‌ای ترور شهید «محسن فخری زاده» را تسلیت گفت.

در این بیانیه آمده است: «ترور شهید فخری‌زاده در راستای سلسله جنایاتی است که ظرفیت‌های علمی نزد ملت‌های عربی و اسلامی را هدف گرفته است. سابقه کیفری محور صهیونیستی، سعودی ـآمریکایی سنگین شده است و بهای جنایات آنها باید گزاف باشد به گونه‌ای که ارکانشان را نابود کند.»

بر اساس این بیانیه، عملیات ترور و حمله به دانشمندان و رهبران مقاومت، یکی از صفحات سیاه توطئه شیطانی و خصمانه علیه ملت‌های مقاومت است.

کتائب حزب‌الله تأکید کرد: «همکاری میان عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در ترور شهید فخری‌زاده همه آنها را در معرض انتقام و پاسخ قرار می‌دهد.»

«ناصر ابوشریف»، نماینده جهاد اسلامی در تهران، در واکنش به ترور دانشمند هسته‌ای «محسن فخری زاده» گفت، اثر انگشت آمریکایی ـ صهیونیستی در این اقدام تروریستی، آشکار است. وی ضمن اعلام همبستگی با جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد که این اقدام برای سنگ‌اندازی در پروژه توسعه انسانی ایران انجام می‌شود.

«احمد المدلل»، از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین، هم گفت: عملیات تروریستی مذکور در چارچوب نبرد مغزها میان آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب و کشورهای اسلامی آزاد و مقاوم صورت می‌گیرد.

وی در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای «القدس» تأکید کرد: دشمنان در تلاشند تا پیشرفت علمی ایران را بگیرند اما ایران به این پیشرفت ادامه می‌دهد و دشمن آمریکایی ـ صهیونیستی راه به جایی نخواهند برد. نبرد محور مقاومت و در رأس آن ایران با دشمن صهیونیستی ـ آمریکایی ادامه دارد و ایران می‌تواند پاسخی قاطع به این جنایت بدهد.

دبیرکل «جبهه النضال الشعبی» (جبهه مبارزه مردمی فلسطین) هم ضمن محکوم کردن این اقدام، اعلام کرد: آنچه رخ داد بخشی از توطئه آمریکایی ـ صهیونیستی برای هدف گرفتن دانشمندان محور مقاومت بود.

خالد مجید تأکید کرد: این اقدام بزدلانه بدون پاسخ به آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذیال آنان در منطقه نمی‌ماند و تأثیری بر روی اراده ایران و تمام محور مقاومت در منطقه ندارد.

«خالد الازبط»، سخنگوی رسمی جنبش مقاومت مردمی فلسطین، هم اعلام کرد: این عملیات ترور پس از تهدید مستقیم صهیونیستی به ترور انجام شد و هدف انجام آن در این برهه زمانی برگرداندن ورق است.

براساس گزارش «الامد» وی تأکید کرد: سران مقاومت باید در برار توطئه‌های رژیم اشغالگر و دشمنان امت بیدار باشند.

محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند صنعت دفاعی کشورمان هشدار داد که این کار حاکمیت قانون را به خطر انداخت.

البرادعی روز جمعه این توئیت را در واکنش به پیام یک سناتور آمریکایی منتشر کرد که نوشته بود ترور مقام ایرانی جهان را امن‌تر نخواهد کرد.

خورخه آرزا، وزیر خارجه ونزوئلا، در یک پیام ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد و با انتشار بیانیه‌ای به زبان اسپانیولی گفت: ونزوئلا ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران را که روز جمعه در حومه تهران رخ داده است، قویا محکوم می‌کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس‌‌جمهور پیشین ایالات متحده، ترور شهید دانشمند هسته‌ای ایران را اقدامی هولناک و با هدف تضعیف دیپلماسی توصیف کرد.

وی در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، در خصوص ترور دانشمند هسته‌ای ایران نوشت: «این اقدامی هولناک با هدف تضعیف دیپلماسی میان دولت آینده آمریکا و ایران است. زمان آن رسیده است که تشدید بی‌وقفه (تنش‌ها) متوقف شود».

کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت «کنتیکت» آمریکا، شب گذشته (جمعه) در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، تأکید کرد که ترور شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای ایران، کمکی به ایمن‌تر شدن آمریکا، فلسطین اشغالی یا جهان نمی‌کند.

مورفی در این پیام نوشت: «اگر هدف اصلی کشتن آقای (محسن) فخری‌زاده، دشوار کردن راه‌اندازی مجدد توافق هسته‌ای ایران است، چنین اقدام تروریستی به امن‌تر شدن آمریکا، اسرائیل یا جهان کمکی نمی‌کند».

یادآور می‌شود، بعدازظهر جمعه، 7 آذرماه، عناصر تروریست مسلح، خودرو حامل فخری‌زاده را مورد حمله قرار دادند. در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریست‌ها، وی به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد. متأسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیای ایشان موفق نبود و این مدیر خدوم و دانشمند پس از سال‌ها تلاش و مجاهدت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: