کد خبر: 3950307
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
تولیت حرمین شریفین در عربستان اعلام کرد که طرح کاشت درخت در محوطه مسجدالحرام مطابق با چشم‌انداز سال 2030 عربستان سعودی و برای رفاه حال زائران بین‌الله الحرام در حال بررسی است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از العربیه، وی بر برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی توسعه پایدار در مسجدالحرام به منظور كاهش تأثیرات تغییرات اقلیمی، كاهش گرمای هوا و کاهش آلودگی، بهبود كیفیت هوا و تعدیل آن و تبدیل محوطه این مسجد به فضایی دوستدار محیط زیست از طریق فضای سبز و سایه‌افکنی درختان، مطابق با شرایط آب و هوایی در منطقه تأکید کرد.

السدیس توضیح داد که هدف از کاشت درخت در محوطه حرم، بهبود کیفیت زندگی و در نتیجه لذت‌بخش کردن تجربه کسانی است که این دو مسجد مقدس را زیارت می‌کنند. همچنین حفظ منابع طبیعی با بازیافت آب تصفیه شده به کار رفته در وضو و استفاده از آن در روند آبیاری درختان از دیگر اهداف این طرح است.

وی تأکید کرد که این پیشنهاد نیاز به مطالعه علمی، فنی و عملیاتی دارد و باید اطمینان حاصل شود که مناطق تعیین شده برای کاشت درختان، در انجام نماز یا حرکت جمعیت مزاحمت ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: این پیشنهاد با بهره‌گیری از فضای باز بالای پله برقی در محوطه‌های مسجد جامع، به عنوان محل کاشت درخت که در عین حال بر روی پلکان سایه می‌اندازد و هم‌زمان آنها را از شرایط نامساعد آب و هوایی محافظت می‌کند، عملی خواهد شد. همچنین با سیستم آبیاری و زهکشی مناسب، از روش کاشت عمودی بر روی ستون‌های پل‌ها در میادین و دیواره‌های عظیم بتونی پس از انجام بررسی‌های مهندسی لازم برای محافظت از این تأسیسات مطابق با استانداردهای جهانی استفاده خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: