کد خبر: 3956650
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
در قالب یک کرسی ترویجی بررسی می‌شود؛
کرسی ترویجی «روش‌شناسی واژگان کلیدی قرآن و کاربرد آن در نظریه‌پردازی اسلامی» با مشارکت گروه فلسفه علوم انسانی و گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برپا می‌شود.
کرسی «روش‌شناسی واژگان کلیدی قرآن و کاربرد‌آن در نظریه‌پردازی اسلامی» برپا می‌شود
به گزارش ایکنا، کاربرد معناشناسی در مطالعات اسلامی به صورت کلی در دهه‌های اخیر به ویژه دهه اخیر در ضمن همایش‌ها و آثار گوناگون مطرح و بر تاثیر آن در ارتقای روش تفسیر قرآن تأکید می‌شود، ولی تاکنون الگو و روش کاربردی و متناسب با مطالعات قرآنی ارائه نشده است. بر این اساس کاربرد معناشناسی واژگانی قرآنی در ضمن طرح تفسیر قرآن با قرآن مورد توجه قرار گرفت و بخشی از آن متناسب با نقش معناشناسی واژگانی در تحول علوم انسانی و اسلامی در این کرسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
معناشناسی واژگانی ساخت‌گرا به عنوان روش ممتاز و تأثیرگذار، نیازمند بازسازی و بازخوانی کامل است. از این‌رو بازسازی این روش متناسب با قرآن اهمیت دوچندان دارد. معناشناسی واژگانی ساخت‌گرا بر این مبنا استوار است که همه اجزایی که در یک زبان به عنوان معنا وجود دارند، یک رابطه شبکه‌ای با هم دارند که نمی‌توان معنای مفاهیم کلیدی را در ساختار زبان جدا از یکدیگر به درستی فهمید. قرآن کریم کتابی است که از این جهت نیز کاملاً ممتاز و آیات آن ناظر بر یکدیگر و سخنگوی هم هستند. در این صورت این سؤال مطرح می‌شود که با چه روشی می‌توان به صورت روشمندتر به شبکه معنایی مفاهیم کلیدی قرآن و از طریق آن به جهان‌بینی قرآن دست یافت و آن را در مطالعات علوم انسانی به کار گرفت.
 
در این کرسی شیوه دستیابی به حوزه‌های معنایی قرآن بر اساس یافته‌های معناشناسی واژگانی ارائه و کاربرد آن را در علوم انسانی بررسی می‌شود.
 
یادآور می‌شود،‌ کرسی علمی ترویجی روش‌شناسی واژگان کلیدی قرآن و کاربرد‌آن در نظریه پردازی اسلامی دوشنبه ۱۱ اسفند از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق آدرس https://www.skyroom.online/ch/rihu/meeting۳ از این کرسی بهره‌مند شوند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: