کد خبر: 3964785
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
از سوی سازمان بسیج سازندگی انجام می‌شود؛
رئیس سازمان بسیج سازندگی از توزیع بیش از یک میلیون بسته معیشتی در میان نیازمندان طی ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی، سردار زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا هیچکس از تبعات آن آگاهی نداشت. کمتر کسی بود که بداند پیک‌های پی در پی این بیماری نبض اقتصاد و معیشت مردم مستضعف را به دست خواهد گرفت و نفس آن را به شماره خواهد انداخت. با شروع ماه مبارک رمضان  با گذشت بیش از چهار ماه از آغاز همه‌گیری این ویروس بود که به فرمان مقام معظم رهبری نهضتی سراسری با عنوان کمک مؤمنانه پا گرفت و خیلی زود مرهمی بر زخم‌های کاری و عمیق قشرهایی شد که هفته ها از آخرین درآمد شان می‌گذشت. سازمان بسیج سازندگی در این نهضت پرشور هم‌پای دیگر نهادهای انقلابی و حمایتی با تلاش‌های خالصانه جهادگران داوطلب خود در این عرصه نیز خوش درخشید و برگ زرینی به کارنامه خدمات دنباله‌دار خود به محرومان اضافه کرد.

بازگشت به آرمان‌های انقلاب اسلامی

وی افزود: پیش از هر چیز به حرکت اتقلابی کمک مؤمنانه عنوان «مسابقه‌ای معنوی» داده شد. وضعیت معیشت مردم مستضعف در تمامی نقاط ایران اسلامی همواره یکی از پررنگ‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری در نشست‌های ایشان با مسئولان بوده و هست. نخستین بار در سخنرانی زنده روز عید قربان بود که ایشان با بیان واضح و صریح این دغدغه‌ها از مردم خواستند در این مسابقه معنوی از یکدیگر سبقت بگیرند. در شرایطی که تحریم‌های بی‌رحمانه اقتصادی و همچنین، شیوع ویروس کرونا سخت‌ترین روزها را برای معیشت قشر کم‌برخوردار جامعه رقم زده بود ناگهان با این درخواست مهربانانه ورق ناامیدی برگشت و داوطلبان جهادی و خیّران و نیکوکاران برای هرچه بهتر برگزار کردن ماه رمضانی با حرکت‌های پویای داوطلبانه در راستای محرومیت‌زدایی به صف شدند. رهبر انقلاب مفهوم انقلابی‌گری را بر قبای این کار خیرخواهانه پوشاندند و در این باره طبق آیات وحی از مردم خواستند در اطعام محرومان در ماه مبارک رمضان از یکدیگر سبقت بگیرند.

لبیک به رهبری برای یک رزمایش عمومی

زهرایی تصریح کرد: در روزهایی که تصاویر غارت فروشگاه‌‎های زنجیره‌ای بزرگ و درگیری برای به چنگ آوردن یک کالای جزئی از کشورهای به ظاهر متمدن و پیشرفته غربی از رسانه‌های مختلف به کل دنیا مخابره می‌شد نهضت سراسری کمک مؤمنانه بار دیگر عزت و آبرو را برای ایرانیان به ارمغان آورد. در سخت‌ترین روزهای اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه و در زمانی که شیوع ویروس کرونا رکود و کسادی کم‌سابقه‌ای را به بازار و اقتصاد و معیشت مردم تحمیل کرده بود، مقام معظم رهبری چون پدری مهربان در پیام روز مبارک نیمه شعبان بار دیگر از مردم مؤمن و انقلابی خواستند تا پیش از آغاز ماه مبارک رمضان به کمک فقرا و مستمندان بشتابند. در بخشی از این پیام آمده بود: «ماه رمضان، ماه انفاق و ایثار و کمک به مستمندان است. چه خوب است که رزمایش گسترده‌ای در کشور برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا اتفاق بیفتد .اگر این کمک مؤمنانه اتفاق بیفتد، خاطره خوشی را از امسال در ذهن‌ها باقی خواهد گذاشت». پس از این فراخوان بود که گروه‌های مردمی، خیّران و نیکوکاران، بسیجیان و جهادگران مخلص داوطلب و همچنین، نیروهای مسلح در سراسر ایران اسلامی به طور سازمان‌دهی شده‌ای به میدان آمدند و به این نهضت و اهداف خدا پسندانه آن تحقق بخشیدند؛ به طوریکه حقیقتا در وانفسای بیکاری و رکود در بازار باری از دوش خانواده‌های مستضعف برداشته شد.

سازمان‌دهی بسیج سازندگی به کمک‌های مؤمنانه

وی اظهار کرد: نهادها و سازمان‌ها و خیّرانی که دستی در آتش انجام کار خیر دارند، یک صدا می‌گویند کمک‌های پراکنده آفت محرومیت‌زدایی است . با شروع نهضت سراسری کمک مؤمنانه سازمان بسیج سازندگی از ریاست محترم سازمان بسیج مستضعفین برای دبیری این نهضت مأموریت گرفت. برگزاری صدها اردوی جهادی در نزدیک و دور از دسترس‌ترین نقاط کشور، در اختیار داشتن نیرو های مخلص داوطلب جهادگر در گروه‌های بسیجی و همچنین، مجهز بودن به بانک اطلاعاتی نیازمندان واقعی در صدها شهر ستان و نقاط صفر مرزی باعث شد تا این سازمان با کارنامه و عملکرد درخشانی این مأموریت را به پایان برساند. بدون شک اگر کمک‌های مؤمنانه به برنامه‌ریزی‌های هدفمند بسیج سازندگی مجهز نمی‌شد، این کمک‌ها به شکل پراکنده راه به جایی نمی‌بردند و ممکن بود در سخت‌ترین روزهای شیوع ویروس کرونا به دست نیازمندان واقعی نرسند.

دستاوردهای گام اول نهضت کمک

زهرایی اشاره کرد: با اجرای نخستین مرحله از نهضت سراسری کمک مؤمنانه موجی از امید و عزت در جامعه مستضعف ایجاد شد. با فرمان ولی امر مسلمین از نیمه شعبان تا پایان ماه مبارک رمضان سال 99، 14 میلیون و 600 هزار بسته معیشتی تهیه و بین سه میلیون و 500 هزار خانوار نیازمند شناسایی شده ازسوی نیروهای جهادگر استانی توزیع شد.الگوی تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها باعث شد تا همزمان با شیوع ویروس کرونا همدلی کم‌سابقه‌ای میان نهادهای حمایتی مستضعفان از جمله بسیج سازندگی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، سازمان تبلیغات اسلامی، مجمع خیّرین، بهزیستی، حوزه‌های علمیه در سراسر کشور، ستاد ائمه جمعه و جماعت، شورای فرهنگی عمومی، بنیاد بین‌المللی غدیر، رده‌های سپاه و بسیج و آستان قدس رضوی به وجود بیاید. همکاری در پیگیری اهداف مشترک در نهضت کمک مؤمنانه از سوی این نهادها به محرومیت‌زدایی در این عرصه سرعت بیشتری بخشید و نتیجه کار رضایت مقام عظمای ولایت را در پی داشت.

گام دوم؛ تداوم غرور و سرافرازی

وی گفت: برای تداوم اجرایی شدن اهداف کمک مؤمنانه در مرحله دوم سه مقطع زمانی در نظر گرفته شد. از عید قربان تا عید غدیر که به عنوان دهه امامت و ولایت نام‌گذاری شده است، اقداماتی به منظور جلب مشارکت‌های مردمی، به‌روزرسانی بانک اطلاعات سرمایه انسانی بسیج و همچنین، بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های رده‌های بسیج، سپاه، مساجد و خیریه‌ها به انجام رسید. مرحله دوم این بخش با آغاز دهه اول ماه محرم شروع شد. جمع‌آوری کمک‌های مردمی، نذرورات و اهدای بسته‌های معیشتی به خانواده‌ها و صاحبان مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در این دهه تداوم پیدا کرد. اهداف ارزشمند مرحله سوم این طرح همزمان با دهه آخر ماه صفر تحقق یافت. در این دهه موکب‌ها، مطبخ‌ها، سمن‌ها، خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه با استفاده از فضای معنوی اربعین حسینی و همچنین، ایام رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) به جمع‌آوری کمک‌های مردمی ادامه دادند و نتایج درخشانی از نهضت کمک مؤمنانه در این بازه زمانی رقم خورد.

گام سوم؛ آغازی برای مأموریت‌های جهادی

زهرایی عنوان کرد: با ایجاد نهضت فراگیر مساوات، احسان و کمک مؤمنانه در کشور، سازمان بسیج مستضعفین با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های بی‌بدیلی که در دست دارد و با حمایت گسترده اقشار مختلف مردم، خیّرین و با هم‌افزایی نهادهای انقلابی نهضت کمک مؤمنانه را با تمرکز بر رسیدگی فوری به اوضاع اقتصادی و معیشتی محرومان و نیازمندان به ویژه در امور مسکن، ازدواج، اشتغال، تولید و معیشت از نیمه شعبان سال 1399 آغاز و بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان سال99 در سه مرحله در مقاطع زمانی گوناگون و با بهره‌گیری از ظرفیت معنوی ایام و مناسبت‌های مذهبی در مرحله اوّل (ماه مبارک رمضان)، مرحله دوم (دهه امامت و ولایت از عید قربان تا غدیر (دهه اول ماه محرم) دهه آخر ماه صفر از اربعین حسینی تا رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع)) و مرحله سوم (هفته وحدت، هفته بسیج، سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی، دهه فجر، ایام ماه رجب و شعبان در آستانه سال نو) اجرا کرد که موج عزت، امید و همدلی را در کشور ایجاد کرد. حضور گسترده مردم عزیز و خیّرین و نهادهای انقلابی از یک طرف و ظرفیت بی‌نظیر پایگاه‌های بسیج، مساجد، هیئت‌ها، موکب‌ها، حسینیه‌ها و تشکل‌های مردمی گروه‌های جهادی از سوی دیگر موجب شد تا یک جریان بی نظیر همدلی در کشور تحت عنوان نهضت کمک مؤمنانه شکل بگیرد و به حمدالله با عنایت خداوند متعال و ائمه اطهار(ع) و با الهام از آموزه‌های دینی اقدامات چشمگیری در کمک و دستگیری از محرومان در سطح روستاها، شهرها و منطق محروم کشور ایجاد شد. در طی سال گذشته در مجموع 14 میلیون و 621 هزار و 199 سبد معیشتی، 28 هزار و 997 تثبیت و ایجاد فرصت اشتغال، 13 میلیون و 610 هزار و 550 بسته بهداشتی، شش میلیون و 451 هزار و 22 نفر/ساعت خدمات آموزشی، 445 هزار و 709 دست البسه و کفش، 37 هزار و 707 سری جهیزیه، 344 هزار و 636 عدد اقلام زندگی، 70 هزار و 481 رأس قربانی، 10 هزار و شش واحد مرمت و بازسازی مسکن، یک میلیون و 158 هزار و چهار بسته لوازم التحریر، پنج هزار و 240 نفر آزادسازی زندانیان، 47.3 میلیارد تومان کارت هدیه، 975 هزار و 25 بسته مرغ منجمد، 21 میلیون و 339 هزار و 795 اطعام، 42 هزار و 552 عدد تبلت و وسایل کمک آموزشی از طریق کمک‌های خیّران، مردم مؤمن و نهادهای انقلابی تهیه و در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

تقدیم یک شهید جهادی در جریان توزیع کمک‌های مؤمنانه

زهرایی اظهار کرد: شهادت نصیب مخلص‌ترین جهادگرانی می‌شود که در زندگی روزمره‌شان هم مانند شهدا روز را به شب می‌رساندند. بی‌گمان فرمانده شهید جمال کریمی نیز از همین جرگه بود. رفقای جهادی‌اش روایت شهادت غریبانه او در جریان توزیع بسته‌های معیشتی را این طور روایت می کنند که فرمانده پایگاه بسیج شهرستان کوچک اورامان از قدیمی‌ترین بسیجیان جهادگر این منطقه کوهستانی بود .اورامان در دل رشته کوه‌های صعب‌العبور زاگرس جا خوش کرده و فاصله زیادی تا گردنه ژالانه ندارد. شهید جمال کریمی بیش از هر چیز دغدغه اشتغال‌زایی برای جوانان بالابلند همشهری‌اش را داشت. نمی‌توانست شاهد این باشد که این جوان‌ها برای به دست آوردن اندک درآمد ناچیزی با پای پیاده به این گردنه‌ها بروند و اگر گرفتار بوران و توفان نشوند، با کوله سنگینی از کالای قاچاق به شهر برگردند. با آغاز فرمان و درخواست رهبر معظم انقلاب مبنی بر تلاش برای نهضت سراسری کمک مؤمنانه از نخستین فرماندهانی بود که توزیع بسته‌های معیشتی به نیازمندان هورامانی را شروع کرد. گروهک‌های تروریستی معاند نظام چشم دیدن محبوبیت‌های روزافزون او در میان جوانان این بخش کردنشین را نداشتند. بارها برای او پیام‌هایی تهدیدآمیز فرستاده بودند، اما گوش جان جمال کریمی به این حرف‌ها بدهکار نبود .عشق به رهبر انقلاب در دلش زبانه می‌کشید و آرزوی شهادت داشت.

وی افزود: محمد عزیزی، از مسئولان پایگاه بسیج اورامان می‌گوید شهید جمال کریمی اصرار داشت شبانه کمک‌های مؤمنانه را به دست نیازمندان برسانیم. ایشان بی‌تردید یکی از مخلص‌ترین نیروهایی بود که بسیج در تاریخ به خود دیده بود. شاید اگر فرمانده دیگری بود قید کمک کردن به روستاییانی که در مناطق صعب‌العبور زندگی می‌کردند را می‌زد، اما او بصیرت غریبی داشت. می‌دانست اتفاقا مستضعف‌ترین اهالی اورامان در همین مناطق زندگی می‌کنند، خیلی نگران آبروی این خانوارهای نیازمند و محروم بود. به همین دلیل اصرار داشت شبانه این کمک‌های مؤمنانه و بسته‌های معیشتی را به آن‌ها برسانیم. سرآخر ایشان در جبهه کمک به همین نیازمندان که همه عمر قلبش برای دردهای آن‌ها گرفته بود و غصه‌شان را می‌خورد به آرزوی دیرینه‌اش رسید. فرمانده رشیدی بود که با لباس کردی مشابه روستایی‌ها شخصا اقدام به توزیع بسته‌های معیشتی می‌کرد. شب 25 تیرماه سال 1399 بود. در گردنه‌ها به منظور توزیع کمک‌های مؤمنانه مشغول رفتن از روستایی به روستای دیگر بودند که در مسیر، هدف تیراندازی گروهک تروریستی و کوردل پژاک شدند و به شهادت رسیدند، چند روز بعد که فرماندهان برای عرض تسلیت به خانواده بزرگوار این شهید میهمان منزل او شدند، به چشم خود دیدند که خانه او چیزی بیشتر از خانه محرومانی که یک عمر سنگ آن‌ها را به سینه می‌زد نداشت. او لایق قبای جاودانه شهادت شد و راه او در یک به یک عملیات جهادی بسیج سازندگی و در جبهه محرومیت‌زدایی ادامه دارد.

وی بیان کرد: با توجه به ادامه شرایط و اوضاع نابسامان اقتصادی کشور در استمرار نهضت کمک مؤمنانه سازمان بسیج برنامه سال 1400 را همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان در سراسر کشور شروع کرده که با توجه به نیاز اساسی مردم در این ماه پر فضیلت، بسته‌های معیشتی پیش‌بینی شده است که حدود یک میلیون بسته معیشتی در این ماه در بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: