کد خبر: 3969262
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
آیت‌الله اعرافی بیان کرد:
مدیر حوزه‌های علمیه ضمن هشدار به کشورهای خیانتکار به آرمان فلسطین که به صورت علنی از رژیم اسرائیل حمایت می‌کنند، تأکید کرد: محور مقاومت تاکتیک‌های خود را علیه دشمن صهیونیستی تغییر داده و در حقیقت می‌توان گفت زمان و دوران شکست‌ها سپری شده و دوره پیروزی‌ها شروع شده است.

ارسال/دوره پیروزی بر اسرائیل آغاز شده است/ هشدار به خائنان آرمان فلسطینبه گزارش ایکنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، 14 اردیبهشت ماه در دومین کنگره بین‌المللی قدس شریف که به صورت وبیناری برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم آنچه را که هم اکنون اتفاق می‌افتد بشناسیم باید بدانیم در گذشته و به ویژه در هفت دهه گذشته چه اتفاقاتی افتاده است؛ زمانی که ستمگری رژیم صهیونیستی به جایی رسید که بر اساس سیاست استکباری خود، می‌خواست سرزمین‌های امت اسلامی را از نیل تا فرات تصرف کند و سلطه صهیونیسم غاصب و ظالم را بر ملت‌های منطقه حاکم کنند تا بتوانند با ایجاد ارتشی نابودگر، جغرافیای خود را در منطقه ما توسعه دهند، لذا سعی کردند یک نیروی نظامی قوی و بی‌رحم را داشته باشند تا به راحتی دست به فساد روی زمین بزنند.

وی افزود: آنچه که توانست جلوی این تجاوز به جهان اسلام را بگیرد همان روحیه جهاد جوانان و بیداری علمای با ایمان و فتواهای مراجع معظم تقلید در حوزه‌های علمیه و سایر علمای جهان اسلام است که در رابطه با وجوب جهاد با اشغالگران سرزمین فلسطین و همه جای عالم اسلامی صادر شد و این جهاد تا پیروزی نهایی و نابودی غده سرطانی صهیونیسم از سرزمین‌های مقدس اسلامی ادامه خواهد داشت.

اعرافی بیان کرد: این فتاوی و موضع‌گیری‌های حامی مقاومت و مخالف استکبار همچنان ادامه دارند و مؤسسات دینی و مراجع معظم تقلید در قم و نجف و بویژه موضع‌گیری‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی در دیدار با پاپ مؤید این مدعاست و ما به عنوان حوزه علمیه و با پیروی از مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری با صراحت اعلام می‌نماییم که دفاع از حقوق ملت فلسطین و مبارزه با اشغالگران غاصب فلسطین و سایر سرزمین‌های اسلامی یک واجب شرعی است.

مدیر حوزه علمیه اظهار کرد: لازم است مردم عزیز فلسطینی را که مجبور به ترک دیار خود شدند ولی برای بازگشت به وطنشان لحظه شماری می‌کنندف فراموش نکنیم و این حق آنان است که هرگز این حق از بین نخواهد رفت.

حمایت قدرت‌های جهانی از اسرائیل

وی افزود: از زمان اشغال فلسطین تاکنون همه این جنایت‌ها جلوی چشم جهانیان و با حمایت قدرت‌های بزرگ جهانی و همراهی برخی رژیم‌های عربی و اسلامی از طرف رژیم صهیونیستی اتفاق می‌افتد. در حالی که در گذشته گروه‌ها و دولت‌‌های سازشکار سازش خود را با دشمن صهیونیستی مخفیانه انجام می‌دادند ولی اکنون چهره واقعی آنها برای همه روشن شده است زیرا این رژیم‌ها امروزه دست به علنی‌سازی روابط خود با صهیونیست‌های اشغالگر نموده‌اند و برای صهیونیست‌ها دست‌افشانی کرده و سفارت رژیم صهیونیستی در کشورهای عربی را بدون هیچ‌گونه حیایی افتتاح می‌کنند. اینها که وقیحانه می‌گویند باید صهیونیست‌ها در وطن خود سکنی گزینند و مصداق این آیه شریف شده که «وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ».

اعرافی تصریح کرد: اما ای فرزندان امت اسلامی به زودی زود این سازشکاران و اربابان آنها از این کار خیانت‌آمیز خود پشیمان خواهند شد و این وعده خداوند است که فرمود: فَتَرَى الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ يُسَارِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشَى أَن تُصِيبَنَا دَائِرَةٌ فَعَسَى اللَّهُ أَن يَأْتِيَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِّنْ عِندِهِ فَيُصْبِحُوا عَلَی مَا أَسَرُّوا فِي أَنفُسِهِمْ نَادِمِينَ» و امروز ما شاهد تغییر معادلات منطقه‌ای هستیم از طرفی فلسطین دوباره به نماد دعوت و مقاومت اسلامی تبدیل می‌شود و از طرف دیگر محور مقاومت تاکتیک‌های خود را علیه دشمن صهیونیستی تغییر داده و در حقیقت می‌توان گفت زمان و دوران شکست‌ها سپری شده و دوره پیروزی‌ها شروع شده است.

وی اضافه کرد: اگر در گذشته شاهد بودیم تانک‌های رژیم صهیونیستی که می‌گفتند شکست‌ناپذیرند به وسیله‌ای برای جابجایی اجساد سربازان رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند، امروز شاهدیم که موشک‌های مقاومت مراکز مهم و زیرساخت‌های رژیم صهیونیستی را هدف قرار می‌دهند. شکی نیست اینها همه نشانه‌های پیروزی مقاومت است که کرامت و عزت را به امت اسلامی بازخواهد گرداند. امروز همه پیش‌بینی‌‌ها تغییر کرده و دشمن صهیونیستی از گذشته ضعیف تر شده است.

وی افزود: در داخل رژیم آتش رزمندگان مقاومت به صحرای نقب و کارخانه‌ها و نیروگاه‌های داخلی آنها رسیده و امنیت داخلی آنها را بر هم زده است. امروز  با تمامی این پیروزی‌ها و تغییرات استراتژیک، دشمن به حیله جدیدی که ناشی از استکبار آمریکا و صهیونیسم است روی آورده و تمام پروتکل‌های بین‌المللی و سازمان ملل متحد و شورای امنیت را زیر پا می‌گذارد و نخست در تلاش برای توطئه تحمیل راهبرد عادی‌سازی روابط است که برخی از کشورهای مرتجع منطقه سردمدار آن هستند، ثانیاً تلاش برای تفرقه‌افکنی میان فرزندان امت اسلامی از طریق تشکیل و احیای مجدد گروه‌های تروریستی و تکفیری را در دستور کار خود دارد.

توطئه پیچیده دشمنان برای فلسطین

اعرافی بیان کرد: ثالثاً از طریق طرح‌ها و توطئه‌های پیچیده سعی در تضعیف محور مقاومت دارد و رابعاً تلاش می‌کند میدان مقاومت را از فلسطین به درون سایر کشورهای اسلامی منتقل کند که مثال سوریه، یمن و عراق نمونه‌هایی از همین توطئه هستند و همچنین زیرساخت‌های برخی کشورها را بمباران می‌کند و علمای بلاد مسلمین را به شهادت می‌رساند تا جایی که به سرزمین‌های سوریه تجاوز کرده در حالی‌که برخی از کشورهای عربی به رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهند که سفارتش را در کشورشان افتتاح کند و این نهایت ذلت و خواری و سازشکاری است.

اعرافی ادامه داد: آمریکا و رژیم صهیونیستی فکر می‌کردند با به شهادت رساندن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان قوی‌ترین شخصیت کاریزماتیک و نظامی که وجود آنان را تهدید می‌کند، می‌توانند مقاومت را تضعیف کنند ولی ما امروز شاهد به ثمر رسیدن خون پاک آن شهید بزرگوار هستیم؛ امروز ما در یک پیچ تاریخی قرار گرفته‌ایم که آثار پیروزی نزدیک در آن نمایان است و از علائم این پیروزی رسیدن موشک‌های محور مقاومت به نیروگاه هسته‌ای دیمونا است در حالی که حتی سامانه پاتریوت و گنبد آهنی نتوانستند جلوی موشک‌های مقاومت را بگیرند و در مقابل آنها به گنبد خشتی مبدل شدند.

امام جمعه قم تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب و بر پایی نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران هم رهبری و هم حکومت و همچنین ملت فریاد زده و از حقوق ملت فلسطین دفاع کرده‌ایم و این فریاد برخاسته است از مبانی و اعتقادات و فقه اسلامی ماست که بر نصرت و یاری مظلوم و همچنین ایستادگی در مقابل ظالم تصریح دارد و همچنین قانون اساسی جمهوری اسلامی بر این امر تأکید می‌کند و ما بار دیگر ما تأکید می‌‌کنیم که قضیه فلسطین فقط یک راه حل از دو راه حلی که ذکر کرده‌ایم دارد و آن راه حل منطبق است با واقعیت و حکم عقل و منطق سلیم و همچنین قوانین بین‌المللی و کرامت ملت‌های آزاداندیش.

دو راه حل برای مسئله فلسطین

آیت‌الله اعرافی گفت: راه حل اول همان است که جمهوری اسلامی ایران آن را پیشنهاد کرد و توسط رهبر انقلاب امام سید علی خامنه‌ای بیان شد که در بر گیرنده حقوق تمامی ملت فلسطین از همه ادیان و طوایف است و این راه حل به دبیرخانه سازمان ملل نیز ارائه گردیده و آن برگزاری رفراندوم آزاد و همگانی است که تمامی فلسطینی‌های اصلی در آن شرکت کنند تا سرنوشت خود را طبق آنچه که در اسناد سازمان ملل ارائه شده، تعیین نمایند و ما اطمینان داریم که این راه حل منجر به تشکیل دولت فلسطینی در همه سرزمین‌های فلسطین می‌شود و به محاکمه همه مجرمین صهیونیست که در دهه‌های گذشته جنایت مرتکب شده‌اند منجر خواهد شد.

ارسال/دوره پیروزی بر اسرائیل آغاز شده است/ هشدار به خائنان آرمان فلسطین

اعرافی بیان کرد: راه حل دوم استمرار خط جهاد و مقاومت است که مبتنی بر مبانی عقلی و فطری انسان و مبانی دفاع مشروع ضد اشغالگر است که این حقی است برای مردم فلسطین سوریه و لبنان که باید با کمک همه کشورهای مسلمان و امت اسلامی این مسیر ادامه یابد و این حق طبیعی و مسلم هر ملتی است که در برابر اشغالگران سرزمین و مقدساتش مقاومت کند و بر این مبنا لازم است همه کشورهای اسلامی قبول مسئولیت کرده و هر آنچه که در توان دارد ملت فلسطین را در مسیر مبارزه با صهیونیست‌های اشغالگر کمک و مساعدت کنند.

تقدیر از مواضع آیت‌الله سیستانی

وی با اشاره به لزوم مطالبه ملت‌ها از دولت‌ها و سازمان‌های کشورشان افزود: قطع همه روابط اقتصادی تجاری و فرهنگی با رژیم صهیونیستی و تحریم تولیدات آن، قطع ارتباطات سیاسی و بستن سفارت‌های اسرائیل در همه کشورها و تأکید بر مبارزه با اسرائیل، خروج از معاهدات نگین سازش و کنار نهادن سیاست افتتاح سفارت های اسرائیل در سرزمین‌های اسلامی، ارائه کمک مالی و اقتصادی به مقاومت فلسطین و لبنان و سوریه و دیگر کشورهای اسلامی از جمله وظیفه ملت‌ها است.

وی افزود: همچنین ملت‌های مسلمان باید ترک همه نوع گفتگو و روابط و سازش پنهان و آشکار با اسرائیل، درخواست اعمال فشار بر همه کشورها جهت قطع ارتباط و کمک به اسرائیل، کنار گذاشتن اختلافات نژادی‌ای و مذهبی جهت آمادگی برای مبارزه با اسرائیل، ابراز انزجار صریح و واضح از همه نوع سازش، اعلام رسمی روز قدس به عنوان روز جهانی قدس در همه کشورها و بازگشت سوریه به جایگاه خود در جامعه کشورهای عربی ـ چرا که سوریه از مؤسسین این جامعه است ـ را از دولت‌های خود مطالبه کنند.

وی تأکید کرد: حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی ایران برگرفته از تعالیم اسلامی و قرآن کریم و سنت نبوی شریف و به پیروی از مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای ایمان دارد که وحدت امت اسلامی می‌تواند جلوی نیرنگ‌های دشمنان را بگیرد و در همین جا لازم می‌دانم نهایت سپاس و قدردانی خود را از مواضع حکیمانه حضرت آیت الله  العظمی سیستانی در ملاقات با رهبر واتیکان و به ویژه تاکید معظم له در رابطه با حقوق ملت مظلوم فلسطین اعلام کنم.

واجب دینی و شرعی دفاع از فلسطین

وی تاکید کرد: بار دیگر تأکید می‌کنم حوزه‌های علمیه و بر مبنای تعالیم اسلامی و رهنمودهای مراجع معظم تقلید مسئله دفاع از فلسطین و قدس و مسجد الاقصی را یک واجب دینی و شرعی می‌دانند که تا زمانی که اشغالگری وجود دارد مبارزه نیز ادامه است و به همین منظور لازم است جهت مقاومت و جهاد دست به دست هم بدهیم و از همه امت اسلامی درخواست می‌کنیم پیشنهادات ذیل را مد نظر داشته باشند:

  1. از همه برادران و خواهران می‌خواهیم جهت وحدت امت اسلامی تلاش نمایند.
  2. بار دیگر از همه عزیزان می خواهیم اختلافات و تفرقه را کنار گذاشته و به گفتگوی اسلامی روی آورند.
  3. بر دوری از عصبیت و افراط گرایی تاکید می نماییم.
  4. همگان را از نقشه دشمنان برای برگرداندن گروه‌های تکفیری و داعشی و امثال آنها برحذر میداریم.
  5. همه مسلمانان و کشورهای اسلامی را دعوت می کنیم تا از مقاومت که در فلسطین و لبنان تجلی یافته حمایت نمایند.
  6. همگان را به احیای هویت اسلامی و بازگشت به آرمانهای اسلامی دعوت می نماییم.
  7. از همگان می خواهم از سازش و همکاری با دشمنان اسلام دوری نمایند.
  8. بر مبارزه با اشغالگری و تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی تاکید می‌نماییم.
  9. اهانت به شخصیت‌های مذاهب و ادیان را مردود دانسته و تاکید می‌کنیم این همان توطئه جدید دشمن علیه وحدت امت اسلامی است.
  10. تاکید می‌نماییم که قدس پایتخت فلسطین و مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان است و محال است مسلمانان آن را فراموش کنند و بقین داریم که به زودی به دامان امت اسلامی باز خواهد گشت.

اعرافی اظهار کرد: در خاتمه بار دیگر از همه امت اسلامی درخواست می‌نماییم که همه انواع توطئه‌ها و سازش‌ها را مردود دانسته و بر ضرورت یاری ملت فلسطین که در مسیر مقاومت  جهت مبارزه با نقشه‌های امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم قدم برمی‌دارد تا رهایی آخرین وجب از سرزمین‌های اسلامی در جهان مانند سرزمین‌های آذربایجان و در راس آن‌ها قدس شریف تأکید می‌کنیم و این یک واجب دینی و اعتقادی و اخلاقی و تمدنی بزرگ است که محدود به زمان یا مکانی خاصی نخواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: