کد خبر: 4003774
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱

تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی حافظ با اشاره به اینکه در حال حاضر مشغول کارهای پیش‌تولید این برنامه هستیم، گفت: پیش‌بینی می‌شود از ابتدای زمستان شاهد پخش این برنامه که نخستین برنامه تخصصی در زمینه حفظ قرآن کریم هست، باشیم.

در بیست‌و‌چهارمین جلسه ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم که 23 شهریورماه برگزار شد، از تولید برنامه تلویزیونی «حافظ» و پخش از شبکه قرآن و معارف سیما در راستای کمک به تحقق اهداف این ستاد خبر داده شد. در همان جلسه به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته برای پخش آن در مهرماه اشاره شد.

رحمان حاصلی، تهیه‌کننده این برنامه در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا در مورد وضعیت برنامه تلویزیونی حافظ و آخرین جزئیات آن، گفت: بر اساس پیش‌بینی اولیه مقرر شده بود تا از ابتدای ماه ربیع‌الاول شاهد پخش این برنامه باشیم، اما در ادامه وسواس‌های بیش از حد بر روی محتوا باعث شد تولید این کار با تعویق زمانی همراه باشد. کار تولید این برنامه از اواخر مهر و اوایل آبان‌ماه آغاز می‌شود و کار تولید هم حدود یک‌ماه به طول خواهد انجامید.

تهیه‌کننده برنامه حافظ اظهار کرد: در حال حاضر مشغول کارهای پیش‌تولید هستیم و پیش‌بینی می‌شود پخش برنامه از اول زمستان آغاز شود. پیش‌بینی فعلی، تولید آن در سه فصل است و در این سه فصل طرح درس پنج جزء از قرآن انجام خواهد شد.

وی در مورد جزئیات این برنامه و آیتم‌هایی که برای آن پیش‌بینی شده است، افزود: این برنامه با عنوان «حافظ» در گروه محافل و مسابقات شبکه قرآن و با مشارکت گروه کودک به منظور پخش سه برنامه در هفته تولید می‌شود، البته اعلام شده احتمال اینکه به صورت روزانه پخش شود، وجود دارد. در فصل اول صد برنامه شصت دقیقه‌ای تهیه می‌شود که با محوریت سوره مبارکه «ملک» و سوره‌های بعد از آن تولید خواهد شد.

حاصلی با اشاره به اینکه در طول سه فصل این برنامه مخاطبان خواهند توانست حافظ پنج جزء از قرآن شوند، بیان کرد: با تولید این برنامه، اولین بار خواهد بود که به آموزش تخصصی حفظ قرآن پرداخته می‌شود، به گونه‌ای که مخاطب در هر زمانی که بخواهد می‌تواند با دانلود برنامه از محتوای در راستای حفظ قرآن کریم بهره‌مند شود.

تهیه‌کننده شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد: از شصت دقیقه زمان این برنامه حدود 10 دقیقه صحبت‌های مجری خواهد بود. بر اساس آیاتی که طرح درس است برای این 10 دقیقه متن نوشته خواهد شد. یک آیتم 15 دقیقه‌ای هم تدارک دیده شده که در آن یکی از اساتید حفظ کشور با چند شاگرد، کلاس را دایر خواهند کرد، در این آیتم طرح درس روز و آموزش‌های مربوط به آن ارائه خواهد شد و این کلاس هم به صورت سنتی مانند کلاس‌های حفظ معمول در نظر گرفته شده است. در راستای همپوشانی این کلاس آیتم هفت‌دقیقه‌ای خواهیم داشت که طی آن به روستاها و شهرها می‌رویم و کلاس آموزش در شهرها و روستاها با حضور بانوان قرآنی خواهیم داشت.

حاصلی به اختصاص بخشی با عنوان مادرانه در برنامه تلویزیونی حافظ اشاره کرد و گفت: در این آیتم، میزبان مادران نوجوانان و جوانان حافظ قرآن خواهیم بود. مادران حاضر در این آیتم در مورد تربیت فرزند قرآنی بحث خواهند کرد. بخش دیگری از این برنامه به تدبر اختصاص یافته که در حدود پنج دقیقه است و طی آن بحث‌های مفاهیمی آیات از سوی امیرحسین دباغ ارائه می‌شود.

وی به تدارک یک بخش نمایشی اشاره و تصریح کرد: این نمایش براساس موضوع آیات روز نوشته می‌شود. قصه‌های این نمایش با حضور یک کاراکتر پدر و مادر و چهار فرزند شامل دو فرزند کودک و دو فرزند نوجوان پیش می‌رود. علاوه بر اینها یک بخش موشن‌گرافیک نیز در نظر گرفته شده که مروری بر درس‌ها و اتفاقات هر برنامه خواهد داشت.

تهیه‌کننده برنامه حافظ تصریح کرد: برای این برنامه یک سری تیزرهای داستانی هم تهیه خواهد شد که قرار است این تیزرها از شبکه‌های مختلف پخش شود و در برنامه هم این تیزرها به شکل کلیپ و میان‌برنامه پخش خواهد شد.

حاصلی در پایان بیان کرد: با توجه به پیوست فضای مجازی قوی‌ای که برای کار در نظر گرفته شده است، می‌توان برنامه را در فضاهای دیگری همچون آموزش و پرورش و ... نیز مورد استفاده قرار داد و همین ویژگی باعث شده است برنامه برای چنین فضاهایی کاملاً قابل استفاده باشد.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: