کد خبر: 4005007
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
مروری بر رویدادهای قرآنی هفته /
از مهم‌ترین اخبار سومین هفته مهرماه 1400 می‌توان به انتشار وضعیت عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه قرآن و آغاز دوره جدید طرح «مشکوة» ویژه نابینایان و افراد کم‌توان اشاره کرد.

به گزارش ایکنا، از مهمترین اخبار قرآنی هفته سوم مهرماه 1400 می‌توان به انتشار وضعیت عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه قرآن و برگزاری آزمون دوره‌های تربیت معلم از سوی ستاد ملی حفظ اشاره کرد.

همچنین آغاز دوره جدید طرح «مشکوة» ویژه نابینایان و افراد کم‌توان جسمی حرکتی و از سرگیری سی‌امین دوره مسابقه درس‎هایی از قرآن با برگزاری همایش افتتاحیه را نیز می‌توان از شاخص‌ترین رویدادهای این هفته برشمرد.

معاونت قرآن وضعیت عملکرد دستگاه‌ها در حوزه قرآن را منتشر کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ملانوری، مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با اشاره به مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به ویژه معاونت قرآن و عترت، بخشی از مسئولیت پیاده‌سازی محتوای ماده چهار منشور توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر تهیه و تصویب شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی و تصویب شاخص‌های ارزیابی و نظارت بر فعالیت‌های قرآنی را نیز بر عهده دارد؛‌ در همین راستا گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور طی سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ تهیه شده است.

دوره جدید طرح «مشکوة» حفظ تلفنی قرآن آغاز شد

لاله شکورشهابی، مدیر اداره ترویج سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور از آغاز ثبت‌نام متقاضیان شرکت در طرح حفظ تلفنی قرآن کریم(طرح مشکوة) ویژه نابینایان و افراد کم‌توان جسمی حرکتی از ۲۰ مهرماه خبر داد.

همایش افتتاحیه سی‌امین دوره مسابقه درس‌هایی از قرآن برگزار شد

همایش افتتاحیه سی‌امین دوره مسابقه درس‌هایی از قرآن ویژه دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه و پایه  ششم ابتدایی ۱۸ مهرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در تالار فرهنگ شهر تهران برگزار شد.

برگزاری آزمون دوره‌های تربیت معلم از سوی ستاد ملی حفظ

محمدمهدی بحرالعلوم، مسئول دبیرخانه ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم با اشاره به برگزاری دوره‌های تربیت معلم حفظ قرآن کریم از سوی دستگاه‌های عضو این ستاد گفت: با پایان یافتن جلسات آموزشی، آزمون‌های این دوره‌ها در دو بخش نظری و عملی تا پایان مهر برگزار می‌شود.

قرار گرفتن تمام آزمون‌های حفظ ذیل آزمون عمومی قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی اخوان‌صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در مورد زمان اجرای آزمون‌های حفظ عمومی قرآن کریم گفت: ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم ما را مکلف کرده است تا در نیمه دوم سال آزمون حفظ عمومی قرآن را اجرایی کنیم.

تشکیل دبیرخانه آزمون حفظ عمومی قرآن در سازمان تبلیغات استان تهران

همچنین در راستای توسعه و ترویج فرهنگ حفظ قرآن و زمینه‌سازی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اجرای مفاد طرح‌های حفظ قرآن سراسر کشور، با ابلاغیه سازمان دارالقرآن الکریم، «دبیرخانه طرح ارزیابی و اعطای مدارک حفظ عمومی به حافظان قرآن کریم» در محل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران تشکیل می‌شود.

پیام تسلیت معاون قرآن وزیر ارشاد به مناسبت درگذشت آذرتاش آذرنوش

هفته گذشته، جامعه قرآنی عزادار درگذشت آذرتاش آذرنوش، واژه‌پژوه زبان قرآنی و استاد ممتاز دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیام تسلیتی مرحوم آذرنوش را نمونه‌ای مجسم از اخلاق کریمانه انسانی معرفی کرد که توانست در عمر پربار خود آثار علمی پرشماری را رقم بزند.

آخرین خبرها از برنامه سفارشی ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن

رحمان حاصلی، تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی حافظ با اشاره به اینکه در حال حاضر مشغول کارهای پیش‌تولید این برنامه هستیم، گفت: پیش‌بینی می‌شود از ابتدای زمستان شاهد پخش این برنامه که نخستین برنامه تخصصی در زمینه حفظ قرآن کریم هست، باشیم.

تحلیل کمی و کیفی فرایند آموزش قرآن کودکان در دوره ابتدایی

مهدی علم‌خواه، نگارنده مقاله «تحلیل کمی و کیفی فرایند آموزش رسمی قرآن کودکان دوره ابتدایی در ایران» با تأکید بر اینکه آموزش رسمی قرآن به کودکان دوره ابتدایی، مورد تأیید همگان بوده و در نظام آموزش و پرورش به طور رسمی به آن همت شده، معتقد است تحقیقات انجام شده درباره کم و کیف و ابعاد گوناگون این آموزش، جامع نبوده و برای سنجش آن، شاخص‌های جامع و مدون، برگرفته از اسناد بالادستی در دسترس نیست.

انتخاب «یکی بود یکی نبود» در جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان

سریال تلویزیونی «یکی بود یکی نبود» شبکه قرآن و معارف سیما به عنوان منتخب سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان به روی پرده می‌رود.

دعوت شبکه قرآن از همه خانواده‌ها برای حضور در یک برنامه تلویزیونی

شبکه قرآن و معارف سیما از همه خانواده‌ها برای حضور در برنامه تلویزیونی ارحام که با ساختاری متفاوت زمینه سازش بین طرفین یک اختلاف را فراهم می‌کند، دعوت می‌کند.

بازگشایی جلسه آموزش قرآن «غلامرضا شاه‌میوه»

جلسه آموزش غلامرضا شاه‌میوه پس از مدتی تعطیلی بار دیگر با فروکش کردن وضعیت کرونایی کشور از یکشنبه ۱۸ مهرماه بازگشایی شد.

مسابقات قرآن کارکنان و خانواده‌های سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برگزار شد

مرحله نهایی مسابقات قرآن کریم ویژه کارکنان و خانواده‌های سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بخش آقایان ۱۶ مهرماه برگزار شد.

محفل انس و معارف قرآن در حسینیه شهدای مکه و منا + عکس

محفل انس و معارف قرآن کریم با حضور قاریان بین‌المللی و ممتاز کشورمان در فضای باز حسینیه شهدای مکه و منا در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد.

ایرادات شِکلی انتخابات اتحادیه قرآنی مازندران بررسی شود

با وجود سپری شدن حدود دو ماه از برگزاری مجمع عمومی و انتخابات دومین دوره هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی مازندران و اعتراضات و ایراداتی که از سوی اعضای اتحادیه بر آن وارد است و پیگیری‌های ایکنا، هنوز جواب قاطعی از سوی دبیرخانه هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی دریافت نشده است و مستندات برگزاری مجمع در مسیر مازندران به تهران است.

زمان اجرای مرحله کشوری جشنواره قرآنی وزارت بهداشت اعلام شد

روح‌الله محمدعلی‌نژاد، رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، از برگزاری جلسه توجیهی آیین‌نامه بیست و ششمین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت خبر داد و گفت: در این جلسه آخرین تغییرات آیین‌نامه به بحث گذاشته شد.

اعلام زمان برگزاری مرحله کشوری جشنواره قرآنی وزارت علوم

سیدجواد طباطبایی، دبیر سی و ششمین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم با اشاره به آخرین جزئیات این جشنواره، از برگزاری مرحله کشوری آن در بازه زمانی اواخر آذر و اوایل دی‌ماه به صورت حضوری خبر داد.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: