کد خبر: 4022940
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۳

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای به اتفاق آرا، راه را برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را هموار کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، این قطعنامه اجازه پرداخت وجوه و موارد دیگری از قبیل ارائه کالاها و خدمات لازم را برای رفع نیازهای اساسی بشردوستانه در افغانستان فراهم می‌کند، بدون اینکه اقدامات یاد شده شامل نقض تحریم های اعمال شده بر نهادهای مرتبط با طالبان باشد.

ایالات‌متحده از این تصمیم استقبال کرده و نماینده این کشور تصریح کرد که اقدامات معاف شده از تحریم شامل تأمین سرپناه برای افغان‌ها و نیازهای اولیه مانند امنیت غذایی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش است.

نماینده چین نیز به نوبه خود تأکید کرد که کمک‌های بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی مشروط به امور سیاسی شود و خواستار آزادی هر چه سریع‌تر دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور شد.

نماینده روسیه هم حمایت خود را از این تصمیم ابراز کرد و خاطر نشان کرد که اجماع بر سر این تصمیم آسان نبوده است.

پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، طالبان از این اقدام استقبال کرده و آن را گامی رو به جلو خوانده‌اند، از طرفی طالبان اظهار امیدواری کرده‌اند که این اقدام مقدمه‌ای برای لغو تحریم‌ها باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: این اقدام خوبی است و ما از آن قدردانی می‌کنیم زیرا ممکن است به وضعیت اقتصادی افغانستان کمک کند.

وی ابراز امیدواری کرد که این گام، لغو تحریم‌های اقتصادی علیه طالبان را سرعت بخشد.

 نماینده فرانسه در شورای امنیت نیز از طالبان خواست تا به تعهدات خود عمل کنند و دسترسی رایگان به کمک‌های بشردوستانه را تضمین کنند.

خبرگزاری رویترز نیز خبر داده است که سازمان ملل متحد پیشنهاد پرداخت حدود 6 میلیون دلار برای تأمین هزینه‌های حفاظت از مقر خود در افغانستان را مطرح کرده است.

بودجه پیشنهادی به وزارت کشور افغانستان پرداخت خواهد شد تا حقوق جنگجویان طالبان که از مقر سازمان‌های بین‌المللی در این کشور محافظت می‌کنند، پرداخت شود. این مبلغ همچنین شامل کمک‌هزینه غذایی ماهانه برای این نگهبانان، بر اساس توافق قبلی بین دولت ایالات متحده و دولت سابق افغانستان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: