کد خبر: 4026834
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۴
سلامت در زیارت/ 8

شناخت علائم کرونا و اطلاع دادن هر مورد مشکوک به سرپرست کاروان مهم‌ترین کاری است که زائران باید در صورت داشتن علائم بیماری در کشور عراق انجام دهند.

جمعه/ اگر در زیارت کرونا گرفتیم چه کنیم؟ + فیلم

به گزارش ایکنا، با آغاز سفرهای کاروانی زائران ایرانی به اعتاب مقدس عراق و سوریه، لزوم آموزش مسائل بهداشتی مرتبط با شرایط ویژه کرونایی به این زائران به شدت احساس می‌شود.

بر همین اساس خبرگزاری ایکنا مجموعه آموزشی «سلامت در زیارت» را با هدف ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی در سفرهای زیارتی تهیه کرده است.

در هشتمین جلسه این بسته آموزشی، حسین فضلی، معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر، به تشریح این مسئله پرداخت که در صورت ابتلا به کرونا در سفرهای زیارتی باید چه اقداماتی انجام دهیم و گفت: زائران در صورت بروز علائم تب، سرفه خشک، بدن درد، گرفتگی صدا، آبریزش بینی، گلودرد و اسهال حتماً بروز این علائم را به مدیر کاروان خود اطلاع دهند چراکه این علائم، شبه کروناست و مدیر کاروان باید زائر بیمار را به مراکز پزشکی ایران در عراق ارجاع داده و اقدامات تشخیصی و درمانی انجام شود.

البته هر زائری با PCR منفی به عراق می‌رود و باید با PCR منفی نیز به کشور بازگردد. (زائرانی که تست کرونای آنها در عراق مثبت باشد نمی‌توانند از طریق هوایی به کشور بازگردند بلکه از طریق زمینی به کشور بازگردانده شده و درمان آن در کشور ادامه پیدا می‌کند).

همچنین اگر زائری برخی علائم(سندرم) از قبیل سندرم شبه آنفولانزا شامل تب و سرفه طولانی، سندرم عفونت تنفسی شدید شامل دیسترس تنفسی، کاهش سطح هشیاری و خلط خونی، اسهال حاد (دفع مدفوع آبکی سه بار یا بیشتر در 24 ساعت)، سندرم مسمومیت غذایی و سندرم درد قفسه صدری شامل تعریق سرد و درد دست چپ را در خود یا همراهانش مشاهده کرد باید سریعاً مدیر کاروان را در جریان گذاشته به مراکز درمانی مراجعه کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: