کد خبر: 4028764
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹

تهیه‌کننده برنامه ارحام، که اولین قسمت آن از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد، آن را یک پلتفرم رسانه‌ای با هدف رساندن افراد به یکدیگر دانست و گفت: درصددیم که فرهنگ ریش‌سفیدی را احیا ‌کنیم.

ارحامنخستین قسمت برنامه «اِرحام» پنجشنبه، 23 دی‌، به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما رفت. این برنامه به ترویج فرهنگ بخشش و اصلاح ذات‌البین در جامعه به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین آموزه‌های دینی می‌پردازد.

برنامه ارحام براساس آیات «ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَواصَوْا بِالمَرْحَمَةِ * أُولئِكَ أَصْحَابُ المَيْمَنَة؛ سپس از كسانى شد كه ايمان آورده‌اند و يكديگر را به شكيبايى و مهربانى سفارش مى‌كنند. اينان اهل سعادتند»(بلد/۱۷-۱۸)، «وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا أَلاتُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّـهُ لَكُمْ وَ اللَّـهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ؛ بلکه باید ببخشند و گذشت نمایند! مگر دوست ندارید خدا نیز از گناهان شما درگذرد؟! بدانید که خداوند آمرزنده و باگذشت است»(نور/ ۲۲) و «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوااللهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ؛ مؤمنان برادر يكديگرند؛ پس بين دو برادر خود صلح و آشتى برقرار سازيد و تقواى الهى پيشه كنيد، تا مشمول رحمت او شويد»(حجرات/ ۱۰).

مهدی خسروی، تهیه‌کننده برنامه ارحام، در گفت‌وگو با ایکنا، در رابطه با ویژگی پرونده‌هایی که برای طرح در این برنامه انتخاب شده‌اند گفت: برای این برنامه حدود هزار پرونده قضایی مطالعه شد. چند ویژگی در پرونده‌های انتخابی مهم بود؛ اول، به لحاظ رسانه‌ای و تلویزیونی، قابلیت پخش و مطرح شدن در تلویزیون را داشته باشد و با ساختار تلویزیون و رسانه بتوان به آن پرداخت. دوم، یک طرف ماجرا تقاضای گذشت را از طرف مقابل داشته باشد، سوم، حاضر شوند که جلوی دوربین بنشینند و قصه‌ خود را تعریف کنند. به لحاظ موضوعی نیز سعی کردیم که تنوع داشته باشیم و هم اختلافات حوزه خانواده و زناشویی و هم مباحثی را درباره روابط اجتماعی، کار، تصادف، مسائل مالی و ... مطرح کردیم.

خسروی در پاسخ به این سؤال که به دلیل ساختار اداری موجود، در دسترسی به پرونده‌های قوه قضاییه با چه مشکلاتی مواجه بودید؟ بیان کرد: از ابتدا کار را با «ستاد ملی صبر» و «مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه» جلو بردیم و با ما همکاری خیلی خوبی داشتند و دسترسی خیلی خوبی دادند تا گروه محتوای برنامه ارحام در مجتمع‌های شوراهای حل اختلاف حضور پیدا کنند و بتوانند با افرادی که به آنجا مراجعه می‌کنند، ارتباط برقرار و با آنان طرح موضوع کرده و وجود چنین برنامه‌ای را مطرح کنند و اگر رضایتشان را اعلام می‌کردند، دعوت می‌شدند.

کد

وی با اشاره به تعامل مخاطب با این برنامه و بازخوردی که از پخش قسمت اول دریافت شده است، اظهار کرد: این تعامل از طریق شبکه‌های مجازی اتفاق افتاده است و بیشتر از نظرسنجی‌ در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم. از طریق سامانه پیامکی برنامه 30000711 نیز آماده دریافت پیشنهادات هستیم. همچنین از طریق صفحات مجازی مختلفی که به نوعی به برنامه می‌پردازند، اظهار نظرها را دریافت می‌کنیم. نباید به اتفاقی که افتاده راضی باشیم، ولی تا الان بازخورد، خوب بوده و با توجه به اینکه یک قسمت از برنامه از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شده، پیامک‌هایی که دریافت کردیم حاوی بازخوردهای خوبی بوده است.

تهیه‌کننده برنامه «ارحام» ادامه داد: این برنامه یک پلتفرم تلویزیونی و رسانه‌ای با هدف رساندن افراد به یکدیگر است. در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فرهنگ ریش‌سفیدی خیلی کم‌رنگ شده و نیز زندگی آپارتمان‌نشینی و فاصله بین انسان‌ها باعث شده که اگر دو نفر با هم اختلاف دارند، کسی میانجی‌گری نکند. فکر کردیم شاید رسانه باید این کارکرد را داشته باشد و پناهگاهی برای انجام این کار باشد. از سوی دیگر در دین بر اصلاح ذات‌البین و رفع اختلاف بین انسان‌ها تأکید شده و طبق آیات و روایات، تاج مکارم اخلاق بخشیدن است و راجع‌به آن روایات مختلفی داریم. بدین ترتیب به این نتیجه رسیدیم که وقتی به هم رساندن انسان‌ها چنین ارزشی دارد، این کار باید جزو کارکردهای شبکه قرآن باشد، زیرا شبکه‌ای دینی و معارفی است و این کار هم دینی و معارفی است و اولین جایی که باید به آن بپردازد شبکه قرآن است. دوستان شبکه قرآن همکاری بسیار خوبی داشتند و حرفه‌ای و تخصصی به این موضوع نگاه کردند.

وی درباره برنامه‌های آتی گفت: صحبت‌هایی برای تولید فصل دوم ارحام نیز شده است. فصل اول تقریباً 52 برنامه است و چون برنامه شناخته‌ شده نبود، باید به سراغ پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف می‌رفتیم. پیش‌بینی می‌کنیم در طول یک سالی که برنامه پخش می‌شود تا حدودی جایگاه خود را پیدا می‌کند و از فصل دوم محل مراجعه مردم خواهیم بود و یک طرف ماجرا طرف دیگر را به برنامه دعوت می‌کند.

سری نخست برنامه ارحام به تهیه‌کنندگی مهدی خسروی و اجرای امیرمهرداد خسروی در هر قسمت‌ به مدت 55 دقیقه‌ پنجشنبه‌ها ساعت 21 پخش می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: