کد خبر: 4029116
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۵

دولت رژیم صهیونیستی طرحی پنج‌ساله به ارزش ۳۵ میلیون دلار را برای نوسازی زیرساخت‌ها و تشویق یهودیان به حضور در کنار دیوار براق، تصویب کرده است.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، روزنامه یدیعوت آحارانوت با اعلام این خبر، تصریح کرده است: هدف از طرح ارائه شده توسط نفتالی بنت، تداوم توسعه و تکمیل طرح‌های ناتمامی است که در این منطقه در دست اجراست. به گفته این روزنامه، هدف نهایی فراهم کردن امکان بازدید دانشجویان، مهاجران و سربازان از این منطقه است.

به گفته همین منبع، طرح توسعه دیوار البراق همچنین شامل توسعه برنامه‌های آموزشی جدید (برای بازدیدکنندگان یهودی)، تقویت و ارتقای زیرساخت‌ها و خدمات حمل‌ونقل و ساخت تأسیسات جدید برای رسیدن به دیوار غربی از طریق فناوری‌های جدید است.

از نظر فلسطینی‌ها و اداره اوقاف اسلامی در بیت‌المقدس، دیوار و میدان براق که تحت کنترل رژیم صهیونیستی است و دیوار غربی نامیده می‌شود، موقوفه اسلامی و بخشی از مسجدالاقصی است.

رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر عملیات شهرک‌سازی و طرح‌های یهودی‌سازی را در بیت‌المقدس، به‌ویژه در بخش قدیمی شهر  سرعت بخشیده است.

و در اواخر ژوئن 2020، وزارت خارجه اردن تصمیم اسرائیل برای ساخت آسانسوری که بخش‌هایی از شهر قدیمی بیت‌المقدس را به دیوار البراق متصل می‌کند، محکوم کرد.

ضیف الله الفایز، سخنگوی وزارت خارجه اردن، پروژه ساخت آسانسور را طرحی توصیف کرد که ماهیت بخش قدیمی شهر و هویت عربی آن را تغییر می‌دهد و با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های یونسکو مغایرت دارد.

بر اساس قوانین بین‌المللی وزارت اوقاف اردن، ناظر رسمی مسجدالاقصی و اوقاف بیت‌المقدس است، زیرا اردن آخرین مقام محلی نظارت‌کننده بر این اماکن، قبل از اشغال آن‌ها توسط اسرائیل در سال 1967 بوده است.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: