کد خبر: 4029642
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۷

نامزد راست افراطی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری فرانسه، ضمن رد هرگونه احتمال عذرخواهی از الجزایر در صورت پیروزی، از لغو توافقنامه تسهیل کار و اقامت مهاجران مسلمان الجزایری در فرانسه خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از تی ار تی عربی، زمور که خود یک یهودی الجزایری‌تبار است، در گفت‌وگو با انجمن مطبوعات خارجی تصریح کرد: این ضعف ما است که رهبران الجزایر را مغرور می‌کند.

زمور اذعان کرد: روابط بین پاریس و مستعمره سابق آن، به ویژه در مورد مسائل مربوط به تاریخ، همیشه پیچیده و متلاطم بوده است.

این کاندیدای جناح راست افراطی در ادامه سخنان خود گفت: ما 130 سال الجزایر را استعمار کردیم، اما اولین و تنها استعمارگر نبودیم، الجزایر همیشه سرزمین استعمار بوده است، از رومی‌ها و عرب‌ها گرفته تا ترک‌ها، اسپانیایی‌ها و بقیه، این کشور را استعمار کرده‌اند.

اریک زمور ادعا کرد: فرانسه خدماتی نیز به الجزایر کرده است، از قبیل کشف نفت، ساخت راه‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین خدمات بهداشتی از قبیل واکسیناسیون مردم الجزایر.

با این حال او اعتراف کرد: در روند استعمار قتل‌عام و جنگ نیز صورت گرفته و من به‌هیچ‌وجه منکر آن نیستم، اما تاریخ جهان همین است.

اظهارات این نامزد ریاست جمهوری فرانسه، چند ماه قبل از شصتمین سالگرد انعقاد پیمان اویان (18 مارس 1962) مطرح می‌شود که راه را برای استقلال الجزایر هموار کرد.

زمور با هشدا اینکه الجزایر نباید فرانسه را به عنوان جایی برای مازاد جمعیت خود تلقی کند، تأکید کرد: مصمم است توافقنامه‌ای را که بین فرانسه و الجزایر در سال 1968 منعقد شد، لغو کند. این توافقنامه کار و اقامت مهاجران الجزایری‌ها در فرانسه را تسهیل می‌کند.

این نامزد راست افراطی در پایان تأکید کرد: با پیروزی من، عذرخواهی فرانسه از الجزایر محلی از اعراب نخواهد داشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: