کد خبر: 4029709
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹

«جهان‌بینی و دین‌مداری» به کتابفروشی‌ها رسید

کتاب «جهان‌بینی و دین‌مداری» به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

 کتاب «جهان‌بینی و دین‌مداری» منتشر شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «جهان‌بینی و دین‌مداری» اثر محمدباقر شریعتی سبزواری به همت مؤسسه بوستان کتاب در 176 صفحه منتشر شد.

مذهب‌خواهی و دین‌مداری از گذشته‌های تاریخ در جوامع بشری مطرح بوده و هم اکنون نیز مورد نظر و توجه است و این مجموعه که ضرورت جهان‌بینی صحیح و ایدئولوژی کامل را برای نسل بالنده و فرهیختگان روشن می‌سازد، بحثی بسیار حیاتی، سودمند و سرنوشت‌ساز است و برای نسل تحصیل کرده بایسته و شایسته است که آن را به دقت مورد مطالعه و بازنگری و بازکاوی علمی، تاریخ و کلامی قرار دهند.

نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در این مبحث کلامی و فلسفی، از آثار بی‌بدیل شهید مطهری و علامه طباطبائی نیز استفاده کرده‌ام و از تجربیات جندین ساله شخصی در زندان شاه طی مناظرات با کمونیست‌ها و در خارج از کشور با اشخاصی بهره برده‌ام، البته منابع بسیاری در تدوین این درس‌ها به کار گرفته شده است.

این کتاب در دنیای کنونی و با توجه به تهاجم فرهنگ‌های اعتقادی و سیل شبهات جاری در فضاهای مجازی که همواره کولاک کرده و می‌کند، بدون تردید یک حرکت مبارک و فرخنده است و می‌توان برای تمام جوانان و متفکران آزاداندیش و فرهیخته راهگشا باشد.

این مجموعه در قالب استدلال‌های علمی، کلامی و خردپذیر، ضرورت مذهب حق را نشان و در کوتاه ترین راه برای مقصد ارائه می‌دهد. در این نوشته از آیات قرآن به دو شکل استفاده شده است: یکی، چونان راهنمای فکری و مسلمات عقلی؛ دوم، به صورت متون اسلامی و شاهدی زنده برای تثبیت مذهب حق و کامل، مطابق عقل و علم، تمدن و فرهنگ زمان. 

ساختار اثر

این اثر در چهار فصل تهیه و تدوین شده است: فصل اول که با عنوان «جهان‌بینی» تنظیم شده، پس از بیان تعریفی از ایدئولوژی و همچنین علم، به جهان‌بینی فلسفی، مذهبی و عرفانی می‌پردازد. «سنجه‌هایی برای انتخاب مکتب و ایدئولوژی» عنوان دومین فصل از این کتاب است که در ابتدای این فصل به روش تحلیل و انتخاب مکتب پرداخته شده و در ادامه نیز اصول کلی مکتب‌ها و اصول فلسفه الهی تبیین می‌شود و سپس، نقاط مشترک و تفاوت مکتب الهی و مادی تشریح شده است. از دیگر مباحث مطرح شده در این فصل می‌توان به اصالت تجربه(پوزیتیویسم)، منطق تعقلی و منطق تجربی، علل و عوامل پیدایش مذهب از نظر مادیون اشاره کرد. 

فصل سوم که با عنوان «آیا دین از خرافات جامعه است؟» تدوین شده، پس از بیان مطالبی در خصوص روان‌شناسی و مذهب و همچنین جامعه‌شناسی و مذهب، به اصالت و دوام مذهب پرداخته شده و در ادامه، به ضرورت خداپرستی و انتخاب مذهب حق اشاره شده و سپس به رابطه دین و اخلاق تبیین می‌شود. 

در چهارمین و آخرین فصل از این اثر که با عنوان «جهان‌بینی اسلامی و وجوه ارجحیت» تألیف شده، مطالبی تحت عناوین شناخت عرفانی، نقش غرایز، انسان‌شناسی، عوامل هدایت و ضلالت و... مطرح شده و در ادامه نیز مؤلفه‌های اصلی جهان‌بینی توحیدی تشریح شده و همچنین شرایط امام و خلیفه در اسلام و مشخصات اسلام راستین مورد بررسی قرار گرفته است. 

شرایط امام و خلیفه در اسلام

1.آگاه‌ترین و در تمام علوم و دانش‌ها و عالم‌ترین آنها به مبانی مکتب از نظر اصول و فروع دین باشد. 2. مؤمن ترین و با تقواترین افراد ملت باشد، زیرا ایمان به محتوای یک مکتب هر چه زیادتر باشد، طبعاً شور و سوز بیشتر و در تصمیم‌سازی قاطع‌تر می‌شود. 3. اخلاق و رفتار، گفتار و سکوت، قیام و قعودش، اخم و لبخند، غضب و شادمانی‌اش، تجسم بخش عینی و علمی مکتب و اخلاق رسول الله(ص) باشد و طبعاً از نظر شجاعت، قدرت، تدبیر، تصمیم، حکمت، سیاست و کشورداری هم، برای همه افراد زمان خود باید برتری داشته باشد و در یک کلام از خطا و گناه معصوم باشد. چنین امام گفتار، کردار، سکوت و فریادش، حجت و به منزله بیان متن مکتب است. معرفت و ارتباط همه جانبه آمیخته با محبت امام معصوم، واجب شرعی است و این رابطه تا آن جا کارساز است که در عالم آخرت نیز مجسم می‌شود. 

علاقه‌مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha