کد خبر: 4029844
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴

یک مصلای قدیمی مربوط به قرن دوازدهم هجری در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی در زیر مسجد نوری شهر موصل در عراق کشف شد.  

کشف مصلای قدیمی در زیر مسجد نوری موصلبه گزارش ایکنا؛ به نقل از اسکای نیوز عربی، مسجد نوری که یکی از بناهای دیدنی شهر موصل عراق محسوب می‌شود، پس از تخریب با مواد منفجره داعش در سال 2017 میلادی، از سوی سازمان یونسکو تحت تعمیر قرار گرفته است، به ویژه مناره محدب آن که به قرن 12 هجری باز می‌گردد.
 
«خیرالدین احمد ناصر» مدیر بازرسی آثار باستانی استان نینوا در شمال عراق گفت که عملیات کاوش با حمایت سازمان یونسکو و سرمایه‌گذاری امارات انجام می‌شود و این کاوش‌ها به کشف مصلای قدیمی مربوط به دوران اتابکان اسلامی باز می‌گردد.
 
وی افزود: وسعت مصلای قدیمی کشف شده از وسعت مصلایی که در دهه 1940 ساخته شده بزرگتر است و اهمیت این اکتشاف در این است که امکان شناخت وسعت مسجد نوری و مصلای قدیمی و همچنین کشف وضوخانه‌ها را فراهم می‌کند.
 
به گفته خیرالدین احمد ناصر، در این اکتشاف 4 اتاق نیز در زیر مصلا کشف شده که به عنوان وضوخانه برای نمازگزاران استفاده می‌شده است. هریک از این 4 اتاق به دیگری متصل بوده و با سنگ و گچ ساخته شده است.
 
عرض اولین اتاق 3 متر و نیم و ارتفاع آن نیز 3 متر است و تقریباً 6 متر زیر سطح زمین قرار دارد. این اتاق شامل حوضچه‌هایی است که عمق یکی از این حوض‌ها 60 سانتی‌متر است.
 
شهر موصل از آثار باستانی مهمی برخوردار است. این شهر از سال 2014 تا 2017 میلادی در اشغال گروه تروریستی داعش بود و مسجد جامع نوری در این شهر نیز توسط تروریست‌های داعشی تخریب شد.
 
وجه تسمیه مسجد نوری به سازنده آن یعنی نورالدین زنگی باز می‌گردد که در سال 1172 آن را بنا کرد. در سال 1942 میلادی این مسجد که تخریب شده بود بازسازی شد و بار دیگر در سال 2017 به دست داعش تخریب شد.
 
سازمان یونسکو از سال 2019 میلادی، حدود 100 میلیون دلار که نیمی از آن به وسیله امارات تأمین شده برای احیای این مسجد جمع‌آوری کرده است و انتظار می‌رود که عملیات تعمیر مسجد تا پایان سال 2023 میلادی به اتمام برسد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: