کد خبر: 4056717
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷
آیت‌الله شب‌زنده‌دار تبیین کرد:

دو سلاح مورد نیاز طلاب

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خطاب به طلاب گفت: مراوده با عالم معنوی خودساخته، زاهد و وارسته، باعث می‌گردد تا در عین قدم نهادن در طریق حق، با تشرف به محضر عالم انرژی زیادی برای ادامه راه کسب کند.

آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان

به گزارش خبرنگار ایکنا، آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عصر امروز ۲۳ اردیبهشت در آیین اختتامیه بیتوته علمی و معنوی طلاب ممتاز مدارس علمیه استان که در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، خطاب به طلاب جوان، بیان کرد: مراوده با عالم معنوی خودساخته، زاهد و وارسته، باعث می‌گردد تا در عین قدم نهادن در طریق حق، با تشرف به محضر عالم انرژی زیادی برای ادامه راه کسب کند.

مراوده طلاب با علمای فرهیخته

عضو جامعه مدرسین حوزه با بیان این که مراوده با علمای فرهیخته به ما آموزش می‌دهد که یک طلبه و روحانی باید چه صفاتی را در خود داشته باشد، اظهار کرد: نباید با هر دانشمندی نشست و برخاست داشته باشیم؛ چراکه این مراوده‌ها تاثیر مستقیمی بر شخصیت آدمی دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که انسان تا در علوم اسلامی ورزیده نشود، نمی‌تواند استفاده بهینه‌ای از کتاب و سنت داشته باشد، گفت: یکی از وظایف مهم طلاب این است که پایه‌های علمی خود را به نحو شایسته بگذرانند تا در کسب توانایی لازم برای مراحل پیش روی تحصیل، موفق‌تر عمل کند.

جایگاه رفیع علمای دین و احیاکنندگان اسلام

آیت‌الله شب‌زنده‌دار ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند؛«مَن طَلَبَ بابا مِنَ العِلمِ لِیُحیِیَ بِهِ الإسلامَ کانَ بَینَهُ و بَینَ الأنبیاءِ دَرَجَةٌ فِی الجَنَّةِ»، کسی که وارد حوزه‌های علمیه شده و هدفی جز احیای اسلام نداشته باشد، اگر از دنیا برود با انبیای الهی فقط یک درجه فاصله خواهد داشت.

وی به روایت«علماء امتی افضل من انبیاء بنی اسرائیل» اشاره کرد و با تاکید بر این که علمای دین و احیاکنندگان اسلام از جایگاه والایی برخوردارند، افزود: باید از همان ابتدای تحصیل و ورود به حوزه علمیه، هدف احیا و استمرار حیات اسلام را داشته و نگذاریم معنویت، مبدا و معاد و ارزش‌های معنوی و اخلاقی در جامعه فراموش شود؛ در عرصه عمل به آموزه‌های الهی، پیوسته بکوشیم که در جامعه جریان داشته باشند.

دو سلاح مورد نیاز طلاب

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که طلاب به تناسب هدف، باید خود را مسلح به ابزار‌های علمی و تبلیغی کنند، اظهار کرد: برای تامین این هدف لازم است تا به دو سلاح مهم توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ نخستین آن کوشش برای«تفقه در دین» و «شناخت ابعاد و معارف الهی» است و باید همه ابعادی که دین متکفل آنهاست را فرا بگیریم.

آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر این که همه زمینه‌های مورد نیاز بشر و تمام جوانب حیات انسان مورد توجه دین مبارک اسلام توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: یک روحانی تراز انقلاب باید به همه موارد و مسائل توجه و آگاهی داشته و در صدد پیاده‌سازی آن‌ها باشد.

وی با تاکید بر این که اگر پایه‌های تحصیلی از همان ابتدا محکم نشود، نمی‌توان در آفاق علم پرواز کرد و قوت و نیروی پرواز را در عرصه علوم الهی داشته باشیم، گفت: زمانی که به مراتب بالاتر تحصیلی می‌رسید، قطعا نتیجه تحکیم پایه‌ها و قدرت بر پرواز‌های بلند را خواهید دید.

عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با اشاره به احادیثی در رابطه با نحوه مجالست با علما و فرهیختگان دین، خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که با چه عالم و شخصیت علمی مراوده داریم؛ یکی از اسبابی که باعث می‌شود انسان اعوجاج پیدا نکرده، هدف را فراموش نکند و پیوسته در جاده مستقیم باقی مانده، به طور مستمر  شارژ و از بی‌حوصلگی به دور باشد، این است که با عالمی که در روایات بدان اشاره می‌شود، مراوده داشته در محضر او قرار بگیرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: مراوده با عالم معنوی خودساخته، زاهد و وارسته، باعث می‌گردد تا در عین قدم نهادن در طریق حق، با تشرف به محضر عالم انرژی زیادی برای ادامه راه کسب کند.

عالمی نافع است که خود را درست تربیت کند

آیت‌الله شب‌زنده‌دار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که متاسفانه برخی از افرادی که معمم هستند به جای یقین در دل مردم در مسائل مختلف تشکیک ایجاد می‌کنند، یادآور شد: این نوع گفتار برای دین و جامعه مضر است، لذا باید با شخصی نشست و برخاست داشته باشیم که پیوسته بر ایمان و یقین‌مان افزوده شود.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که باید به سمت عالمی که انسان را از کبر و غرور به تواضع و فروتنی دعوت می‌کند حرکت کنیم، تصریح کرد: با این که علم شرافت است و اشرف انبیا و اعظم رسولان، پیامبر اکرم(ص) هستند، ایشان فروتن‌ترین افراد نسبت به مخلوقات عالم بودند؛ چرا که تمام علوم را از آن خدا و نعمت و موهبتی الهی می‌دانستند.

طلاب با مراوده با علمای فرهیخته، در مسیر حق پا می‌گذارند

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با تاکید بر این که هر اندازه انسان عالم‌تر باشد، متواضع‌تر می‌گردد، خاطرنشان کرد: باید اخلاص در عمل داشته، از ریا و کار برای دیگران پرهیز کنیم، اخلاص سد‌ها و موانع را شکسته و با نفوذ کلمه، برکتی وصف ناپذیر به عمر آدمی می‌دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه اخلاص امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و اخلاص مردم ایران را مهمترین پایه شکل‌گیری انقلاب و ایستادگی در مقابل مشکلات و موانع دانست و اضافه کرد: گاهی انسان در اثر کم معرفتی، نادانی و جهالت از روی عجب سجده می‌کند؛ کسانی که خداوند را به درستی شناخته، سخت‌ترین عمل‌ها را انجام دادند، در عین حال می‌گویند، این افعال لایق عرضه به بارگاه ذات اقدس الهی نیست.

عضو شورای عالی حوزه با تاکید بر این که عالم واقعی کسی است که پیوسته ناصح و خیرخواه مردم بوده و از تمایل به زرق و برق دنیا به سمت عدم تمایل به دنیا حرکت کند، اظهار کرد: باید فرصت و انرژی دنیا را صرف در انجام رسالت و وظایف خود قرار دهیم و فریب مظاهر دنیوی و زیبایی‌های ظاهری دنیا را نخوریم.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار افزود: همگان به ویژه طلاب و روحانیون باید، زمان، قدرت و توانایی خود را صرف رسیدن به مقامات عالیه و دستیابی خود، اطرافیان و جامعه به فیوضات و نعمت‌های الهی کنند. برای این که عالم نافع باشیم باید خود را درست تربیت کنیم؛ برای نسبت به مجالست با عالمی که در راه تربیت موثر است، اهتمام داشته باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :