کد خبر: 4066594
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۵
قالیباف در نطق پیش از دستور:

شهید بهشتی نماد بارز انقلابی‌گری عقلانیت‌محور و عدالت‌محور بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید بهشتی نماد بارز انقلابی‌گری عقلانیت‌محور و عدالت‌محور بود، گفت: او عمر شریف و بابرکت خود را در راه ترویج فهم عالمانه از دینداری و انقلابی‌گری صرف کرد و در این راه با تأسی به آرمان‌های امام راحل هم با افراط و هم با تفریط مبارزه کرد.

محمدباقر قالیباف

به گزارش ایکنا، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز، یکشنبه 5 تیرماه، مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و تسلیت فرارسیدن سالروز هفتم تیرماه و شهادت مظلومانه شهید بهشتی و یاران ایشان در انفجار دلخراش دفتر حزب جمهوری اسلامی، گفت: منافقان کوردل با طراحی این ترور و همچنین در 6 تیرماه همان سال با ترور مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر تهران، در صدد بودند با به شهادت رساندن زبده‌ترین، محبوبترین نیروهای فکری، توانمندترین افراد اجرایی انقلاب و نزدیک‌ترین یاران و شاگردان امام راحل انقلاب اسلامی را به بن‌بست بکشانند اما اراده خداوند متعال، رهبری حکیمانه امام(ره) و هوشمندی مردم، انقلاب را باصلابت‌تر از قبل به پیش برد.

وی افزود: شهید بهشتی عمر شریف و بابرکت خود را در راه ترویج فهم عالمانه از دینداری و انقلابی‌گری صرف کرد و در این راه با تأسی به آرمان‌های امام راحل هم با افراط و هم با تفریط مبارزه کرد.

قالیباف اظهار کرد: شهید بهشتی از آن جهت که نماد بارز انقلابی‌گری عقلانیت‌محور و عدالت‌محور بود و یک قدم از آرمان‌های انقلاب کوتاه نمی‌آمد و به احدی اجازه تعدی به حقوق اساسی مردم را نمی‌داد همزمان مغضوب سه گروه بود؛ گروه اول استکبار خارجی که از منطق محکم و اراده استوار او در راه استکبارستیزی به ستوه آمده بودند و صدای رسای او را سد محکمی در برابر نفوذ و استحاله انقلاب اسلامی می‌دانستند. گروه دوم منافقین و ضد انقلاب داخلی که توان تشکیلاتی شهید بهشتی و قدرت بی‌نظیر او در بسیج کردن مردم علیه ضد انقلاب آنها را ناتوان و بی اثر کرده بود و گروه سوم هم مقدس‌مآبی‌هایی که با تظاهر به سوپر انقلابی بودن در برابر باور عمیق شهید بهشتی به مردم و اعتقاد قلبی او به ملت و حراست او از حقوق مردم خود را ناتوان می‌دیدند و نمی‌توانستند انقلابی‌گری عاقلانه و عادلانه شهید بهشتی را که از خداباوری و مردم‌باوری او بود تحمل کنند و جوانان انقلابی را علیه بهشتی تحریک می‌کردند.

رئیس مجلس تأکید کرد: حقیقت این بود که شهید بهشتی پیش از شهادت به دست منافقان و جاهلان ترور شخصیت شده بود، از این جهت بود که امام(ره) فرمودند: «شهید بهشتی مظلوم زیست و مظلوم به شهادت رسید». رحمت خدا بر شهید بهشتی و یاران ایشان.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین فرارسیدن هفته قوه قضاییه را گرامی می‌دارم و به تمامی مجاهدان دستگاه قضا، اعم از قضات و سایر عزیزان در تمامی رده‌های آن قوه خداقوت می‌گویم. تحولات دستگاه قضا در مسیر اجرای اهداف سند تحول قضایی در دوره جدید، امیدآفرین و گره‌گشا بوده است. از برادر عزیز و مجاهدم، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای و همکاران ایشان که شبانه‌روزی در تلاش برای ایجاد تحول در دستگاه قضا و افزایش سرمایه اجتماعی نظام هستند تشکر می‌کنم.

قالیباف تصریح کرد: اعلام می‌کنم مجلس شورای اسلامی در راه تدوین و تصویب قوانین مورد نیاز جهت تحقق اهداف میان‌مدت و بلندمدت تحول در دستگاه قضا همراه قوه قضاییه است و در این مسیر دو قوه تمام توان خود را برای افزایش رضایت عمومی به کار خواهند بست.

رئیس مجلس در پایان با تسلیت و تعزیت جان باختن تعدادی از برادران و خواهران افغانستانی در زلزله ولایت خوست گفت: در غیاب بسیاری از کشورها و گروه‌های مدعی دوستی با ملت افغانستان، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته و برادرانه به نیابت از ملت سرافراز ایران به یاری مردم مظلوم افغانستان شتافته است و در این راه از تمامی تجارب خود برای کاستن از بار مشکلات مردم در مناطق زلزله‌زده بهره خواهد گرفت که بین گونه به تمامی امدادگران آن جمعیت خداقوت می‌گوییم و از خداوند برای تمامی جان‌باختگان آن حادثه رحمت و مغفرت و برای مصدومان شفای عاجل مسئلت دارم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha