کد خبر: 4066826
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
رئیس جمهور بیان کرد:

تسهیل زیارت عتبات در اربعین امسال

رئیس جمهور با بیان اینکه برای زیارت زائرین در اربعین حسینی تسهیلات بیشتری از طرف دولت عراق ایجاد می‌شود، گفت: بر اساس این تسهیلات این امکان فراهم می‌شود زائرین اربعین با توجه به بهبود وضعیت کرونایی، بتوانند با سهولت و آسان از مرزهای هوایی و زمینی به عراق سفر کنند.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، با بیان اینکه روابط ایران با عراق معمولی و سنتی نیست، بلکه روابط بسیار عمیقی است که ریشه در فرهنگ، اعتقادات و باورهای مشترک دیرینه دو ملت و دو کشور دارد، گفت: امروز مسئولان عالی دو کشور اراده‌ای عمیق و جدی برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها دارند.

رئیس جمهور به سیاست اصولی دولت برای گسترش روابط با همسایگان اشاره کرد و افزود: امروز عراق را نزدیک‌ترین ملت به ملت ایران می‌بینیم و نزدیک‌ترین روابط در حوزه‌های مختلف را با کشور عراق داریم.

وی با بیان اینکه در بین همسایگان بیشترین و نزدیک‌ترین روابط را با عراق داریم، اظهار کرد: در مذاکرات امروز درباره روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفت‌وگو و توافق کردیم تا تعاملات دو کشور در این حوزه‌ها گسترش پیدا کند.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه در گفتگو با نخست وزیر عراق بر تسریع در اجرای طرح اتصال ریلی شلمچه و بصره توافق شد، بیان کرد: بهره‌برداری از این طرح تأثیر زیادی در تسهیل و افزایش مراودات بین دو کشور دارد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات دو طرف قرار شد گام‌های جدیدی برای تسهیل روابط پولی و بانکی فیمابین برداشته شود، به اشتیاق مردم ایران برای زیارت مرقد مطهر امام حسین(ع) و عتبات عالیات اشاره کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی، تسهیل سفر از ناحیه دولت عراق و جناب آقای الکاظمی و اینکه زائران ایرانی از طرق زمینی و هوایی بتوانند با لغو روادید به سهولت به زیارت عتبات و به ویژه مرقد مطهر امام حسین(ع) بروند را اقدامی قابل ستایش و قدردانی دانست.

وی با بیان اینکه قرار شد که برای زیارت زائرین در اربعین حسینی تسهیلات بیشتری از طرف دولت عراق ایجاد شود، افزود: بر اساس این تسهیلات این امکان فراهم می‌شود زائرین اربعین با توجه به بهبود وضعیت کرونایی، بتوانند با سهولت و آسان از مرزهای هوایی و زمینی به عراق سفر کنند و مشکلات سنوات گذشته برطرف شود.

رئیس جمهور به تأکید سران ایران و عراق برای تقویت ارتباط کشورهای منطقه با یکدیگر اشاره کرد و گفت: بر این باور هستیم که گفت‌وگوهای مسئولان کشورها می‌تواند مسائل منطقه را حل کند و تأکید کردیم که حضور یا دخالت بیگانگان در منطقه نه تنها مشکل‌گشا نیست، بلکه مشکل‌ساز نیز هست لذا بر لزوم مذاکره مسئولان کشورهای منطقه برای حل مشکلات و مسائل با یکدیگر تأکید کردیم.

وی بر ضرورت حل هر چه سریع‌تر مشکلات مردم یمن و برقراری آتش بس در این کشور تأکید کرد و افزود: رفع محاصره یمن و یمنی‌ها و گفتگوی یمنی ـ یمنی می‌تواند مسائل این کشور را حل کند و به رنجی که مردم عزیز یمن سال‌ها به آن مبتلا شدند، خاتمه دهد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه بدون تردید ادامه این جنگ بی‌حاصل است و جز رنج مردم یمن حاصلی ندارد، اظهار کرد: باید هر چه زودتر به این جنگ خاتمه داده شود و آتش‌بس می‌تواند گامی در جهت حل مسائل باشد.

وی، تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه را امنیت‌ساز ندانست و گفت: ایران و عراق بر لزوم برقراری صلح و آرامش در منطقه تاکید دارند و معتقدیم صلح و آرامش در منطقه در پرتو نقش‌آفرینی مسئولان همه کشورهای منطقه است و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی یا حضور بیگانگان در منطقه حتما مشکل‌ساز خواهد بود و مشکلی را از حل نخواهد کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه حسن روابط دوجانبه و منطقه‌ای بین عراق و ایران می‌تواند در نقش‌آفرینی دو کشور در منطقه و مسائل بین المللی بسیار تأثیرگذار باشد، تأکید کرد: ایران در روزهای سخت در کنار عراق بوده و همواره در کنار یکدیگر خواهیم ماند.

وی ادامه داد: علاقه و ارتباط دو همسایه هرگز به سردی نخواهد گرایید و روابط فیمابین روز به روز در حال ارتقاء و گسترش است. بدون تردید سفر جناب آقای کاظمی نخست وزیر محترم و هیأت محترم همراهشان به ایران می‌تواند نقطه عطفی برای روابط دو کشور باشد.

همچنین مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در این کنفرانس مطبوعاتی به روابط تاریخی، فرهنگی و دینی ایران و عراق اشاره کرد و افزود: در جریان گفت‌وگوهای انجام شده راهکارهای ارتقای سطح روابط دو جانبه را مورد بحث قرار دادیم.

وی با مهم دانستن روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: امروز توافق کردیم در چارچوب مصالح و منافع مشترک دو ملت و کشور روابط تجاری فیمابین را تقویت کنیم.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه دو کشور همچنین توافق کردند تا یک چارچوب زمانی برای تسهیل زیارت زائران ایرانی که قصد دارند در ایام اربعین به زیارت حرم امام حسین (ع) مشرف شوند، تنظیم کنند، افزود: تا پیش از این زوار ایرانی فقط می‌توانستند در فرودگاه‌های عراق ویزا دریافت کنند، اما در چند هفته اخیر این زمینه را فراهم کردیم که زوار ایرانی بتوانند در گذرگاه‌های مرزی با سقف مشخصی از نظر تعداد زوار، البته در مقطع فعلی، ویزای ورود به عراق دریافت کنند.

وی در ادامه بیان کرد: در ایام زیارت اربعین با تمام توان در خدمت زوار خواهیم بود و از آن‌ها استقبال خواهیم کرد.

الکاظمی در ادامه با بیان اینکه در بخش دیگری از گفت‌وگوهایمان چالش‌هایی را که منطقه با آن روبرو است مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادیم، اظهار کرد: توافق کردیم تا مشترکاً برای برقراری ثبات و آرامش در منطقه تلاش کنیم.

وی اظهار کرد: در گفت‌وگو با رئیس جمهور ایران در خصوص مسائل سرنوشت‌سازی که ملت‌های منطقه با آن روبرو هستند، صحبت کردیم؛ دو کشور توافق کردند که حمایت خود را از آتش‌بس در یمن و لزوم گفت‌وگو برای پایان دادن به جنگی که مردم این کشور را با رنج بسیار روبرو کرده است، اعلام کنند.

نخست وزیر عراق بیان کرد: همچنین توافق کردیم، برای مقابله با چالش‌های حوزه امنیت غذایی که به سبب جنگ اوکراین ایجاد شده است، تلاش‌های مشترکی داشته باشیم‌.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha