کد خبر: 4069060
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
حسام‌الدین خلعتبری:

ثبت‌نام «نخستین دوره تخصصی اندیشه‌های مطهر» آغاز شد

ثبت‌نام «نخستین دوره تخصصی اندیشه‌های مطهر» ویژه دانشجویان مسلمان سایر کشورها در دانشگاه علامه‌طباطبایی آغاز شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، حجت‌الاسلام والمسلمین حسام‌الدین خلعتبری، مسئول اجرایی و محتوایی نخستین دوره تخصصی اندیشه‌های مطهر،  ضمن تشریح برنامه‌ها، به حضور دانشجویان مسلمان در این دوره به عنوان گروه هدف اشاره کرد و گفت: در نخستین دوره تخصصی اندیشه‌های مطهر که در مرداد ماه 1401 به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود، به دلیل نیاز به ایجاد هماهنگی، تمرکز  بر حضور دانشجویان مسلمان است.

اندیشه پاک زمینه ساز رفتار و عمل پاک است

وی درباره نام‌گذاری این طرح  بیان کرد: نام این دوره را «اندیشه مطهر» گذاشته‌اند که منظور از این نام رسیدن به اندیشه پاک است. یعنی اندیشه‌ای که بر مبنای فطرت و وجود انسان است و شیاطین به دنبال گرفتن این اندیشه هستند. این اردو، زمینه‌سازی برای اندیشه پاک است، چراکه اندیشه پاک می‌تواند زمینه‌ساز عمل و رفتار پاک شود. بهترین اندیشه‌ها، اندیشه اسلامی که در فرهنگ اسلامی مطرح می‌شود.
 
مسئول اجرایی و محتوایی دوره با اشاره به اهمیت جایگاه آموزش، ادامه داد: امروزه آموزش بیش از هر زمان دیگری نقش اساسی در یادگیری حوزه‌های، نظری، اندیشه‌ای و رفتاری دارد. وظیفه دانشگاه پرداختن به تمام این حوزه‌ها است تا انسان را برای اجتماع تربیت و شایستگی‌ها و توانمندی‌های او را نمایان کند. دانشجویان مخاطبان اصلی ما هستند چرا که آنها در آینده جامعه را مدیریت خواهند کرد. دانشجویان بین‌الملل نیز از این قاعده مستثنی نیستند و آنها هم باید در حوزه‌های اندیشه‌‌ای، رفتاری، فرهنگی و سیاسی مورد توجه قرار گیرند. یکی از دغدغه‌های مهم، پر کردن اوقات فراغت این دانشجویان، به ویژه در تابستان است. 

دبیرخانه دائمی در دانشگاه علامه طباطبایی

وی بیان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نخستین بار آموزش‌های نظری و عملی به دانشجویان بین‌الملل را در بستری اندیشه‌ساز، شادی‌بخش و رفتارساز آغاز کرده است و مسئولیت برگزاری نخستین دوره را به دانشگاه علامه طباطبایی، به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم انسانی در سطح خاورمیانه سپرده است تا این دانشگاه ضمن راهبری، بتواند برنامه‌‎های پر محتوا تهیه کند. پیشنهاد من به وزارت عتف و رئیس دانشگاه این است که دبیرخانه دائمی برگزاری این دوره‌ها، در دانشگاه علامه طباطبایی استقرار پیدا کند.

آشنایی دانشجویان با آیین و فرهنگ‌های ایرانی

خلعتبری گفت: آشنایی دانشجویان با آیین و فرهنگ‌های ایران، ایجاد زمینه برای برقراری ارتباط و تعاملات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بیشتر با کشورها از طریق دانشجویان، تاثیرگذاری بر افکار عمومی جوامع دیگر به واسطه دانشجویان، زمینه‌سازی برای هم‌افزایی بین جوامعی، کمک به روند بین‌المللی شدن دانشگاه، معرفی زبان فارسی به عنوان یک زبان بسیار فاخر و آشنایی بیشتر با مبانی اندیشه‌های اسلامی، برخی از اهداف این دوره است.
 
وی افزود: این دوره تخصصی در شش محور دینداری در تمدن نوین اسلامی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های جهان اسلام، تهدیدها و چالش‌های جهان اسلام، سواد رسانه‌ای و جنگ شناختی، هویت دانشجویی و مهارت‌های زندگی برگزار می‌شود و برنامه‌های جانبی زیارتی و سیاحتی، برگزاری مسابقات متنوع ورزشی و فرهنگی، بازدید از فضاهای طبیعی، بازدید از شهرک‌های نوآوری، برگزاری گفت و گوهای آزاد شبانه دانشجویان با استادان، ارتباط مستقیم دانشجویان با مسئولان وزارت عتف و نقد فیلم نیز بر غنای آن خواهد افزود.
 
خلعتبری به ظرفیت 400 نفری طرح اشاره کرد و گفت: برای دانشجویان دختر، 150 نفر و برای دانشجویان پسر، حدود 250 نفر ظرفیت ایجاد شده است. تفاوت در تعداد به این دلیل است که دانشجویان پسر بین‌الملل بیشتر از دانشجویان دختر است. این دوره تخصصی برای خانم‌ها از 1تا10 مردادماه و برای آقایان از 20تا30 مرداد ماه 1401 برگزار می‌شود.
 
دانشجویان بین‌الملل مسلمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی سراسر کشور که علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستند می‌توانند از طریق لینک https://atu.ac.ir/fa/form/29 ثبت نام کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 48393701-021 تماس بگیرند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha