کد خبر: 4069649
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸

حمایت پارلمان برزیل از ملت فلسطین

پارلمان برزیل جلسه‌ای ویژه برای فلسطین برگزار کرد تا همبستگی خود را با مردم فلسطین در برابر تجاوزات مستمر اشغالگران اسرائیل اعلام کند.

به گزارش ایکنا به نقل از WAFA، این جلسه دیروز جمعه، 17 تیرماه پس از دعوت تعدادی از نمایندگان حامی مسئله فلسطین، مانند کامیلو کاپیبریبه، الکساندر پادیلا و مارسیو جری، با مشارکت موسسه برزیل- فلسطین (IBRASPAL) برگزار شد.

در این نشست تعدادی دیپلمات از کشورهای عربی، اسلامی و آمریکای لاتین از جمله کوبا، نیکاراگوئه، زیمباوه، نیجریه، ایران، لیبی، جمهوری دومینیکن، قطر و بلاروس نیز حضور داشتند.

این نشست با سرود ملی فلسطین آغاز شد و پس از آن «آرتور لیرا»، رئیس پارلمان سخنرانی کرد.

لیرا به حاضران گفت: برزیل همیشه به دنبال همکاری با جامعه بین‌المللی به منظور یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز و مذاکره‌شده برای مناقشه فلسطین و اسرائیل بوده است.

وی تأکید کرد که روابط بین‌المللی برزیل با گسترش حقوق بشر، تعیین سرنوشت مردم، عدم مداخله، دفاع از صلح، حل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها و همکاری» تمرکز دارد و دیپلماسی برزیل همیشه برای حل مسالمت آمیز مسئله فلسطین تلاش کرده است.

پائولو پیمنتا، معاون حزب کارگران نیز با اشاره به این که حزب وی از لحاظ تاریخی به آرمان فلسطین متعهد است، گفت:  زمانی که حزب ما فرصت اداره کشور را پیدا کرد، بر نقش کامل خود در به رسمیت شناختن حقوق مردم فلسطین برای به دست آوردن اراضی خود تأکید کرد.

پیمنتا همچنین بیان کرد که این نشست اهمیت همبستگی بین‌المللی را در مبارزه با آپارتاید و جنایات اسرائیل علیه بشریت در فلسطین تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد: مبارزه مردم فلسطین، مبارزه هرکسی است که به حق خود برای مالکیت سرزمین خود معتقد است. سکوت در برابر تداوم جنایات اسرائیل شبیه مشارکت در آن است و هیچ کس نمی‌تواند در قبال نسل کشی مردم فلسطین سکوت کند.

گفتنی است از زمان ظهور حزب کارگران برزیل در سال 2002 تحت حکومت لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق، این کشور نگرش متعادلی نسبت به درگیری‌های فلسطین اشغالی اتخاذ کرده است.

در سال 2010، لولا فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل در مرزهای 1967 به رسمیت شناخت. او اقدامات زیادی به نفع فلسطین انجام داد، از جمله تأسیس نمایندگی دیپلماتیک بین دو کشور و تخصیص یک قطعه زمین در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری برزیل برای سفارت فلسطین.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha