کد خبر: 4070378
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
جانشین رئیس جامعةالمصطفی:

گفت‌وگو‌هایی بین‌الادیانی، جایگاهی متعالی نزد جامعةالمصطفی دارد

جانشین رئیس جامعةالمصطفی العالمیه گفت: المصطفی تاکنون ارتباطات و گفتگو‌های متعددی با بزرگان ادیان و فرق مختلف از شرق و غرب عالم داشته است و لذا جایگاه آن نزد ما متعالی و برگزاری و ادامه این گفتگو‌ها را ضروری می‌دانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجید خالق‌پور، جانشین رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید خالق‌پور، جانشین رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، 21 تیرماه در دیدار جمعی از استادان رشته الهیات دانشگاه‌های بلگراد و فوچا شرکت‌کننده در دومین دور گفت‌وگو‌های میان‌ادیانی اسلام و کلیسای ارتدکس صربستان به میزبانی ایران، اظهار کرد: میان پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) و دیگر مذاهب اسلامی اختلاف اساسی وجود ندارد و تنها تفاوت ما این است که در مکتب اهل‌بیت(ع)، مفاهیم اسلامی از فرزندان رسول خدا(ص) کسب شده است و اهل‌سنت، این معارف را از اصحاب آن حضرت اخذ کرده‌اند.

وی ادامه داد: دین از دو محور معارف و شریعت تشکیل شده است. میان مذاهب اسلامی تفاوت چندانی در معارف اسلامی وجود ندارد و در شریعت که شامل مقررات و قوانین است، تفاوت‌هایی بسیار جزئی وجود دارد. البته ما معتقدیم معارف مکتب اهل‌بیت(ع) از عمق و اصالت بالاتری برخوردار است، زیرا مستقیم و به سفارش پیامبر گرامی اسلام(ص) و مستقیما از فرزندان ایشان دریافت شده است.

استاد جامعةالمصطفی ادامه داد: گفت‌وگوی میان‌ادیانی در مکتب اهل‌بیت(ع) از سابقه طولانی برخوردار بوده و بیشترین زمینه برای این گفت‌وگو‌ها در عصر امام رضا(ع) و امام جواد(ع) صورت گرفت و این دو امام همام، بار‌ها با مشایخ و بزرگان ادیان مختلف به گفت‌وگو و مباحثه علمی پرداختند.

جانشین رئیس المصطفی، آشنایی کامل با مکتب اهل‌بیت(ع) را برای شناخت اسلام ضروری دانست و ضمن معرفی جامعةالمصطفی اظهار کرد: المصطفی، مرکز دانشگاهی بین‌المللی است که در سه حوزه دانشی علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان، فرهنگ و ادبیات فعالیت علمی دارد. دانش‌پژوهان جامعة‌المصطفی از حدود ۱۴۰ ملیت مختلف در بیش از ۱۶۰ رشته در مقاطع کارشناسی تا دکتری اشتغال به تحصیل دارند.

وی، جامعةالمصطفی را یکی از مراکز پیشرو در زمینه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان برشمرد و از آمادگی برگزاری دوره‌های ویژه یک‌ساله آموزش زبان فارسی برای داوطلبان کشور‌های مختلف در داخل و خارج کشور خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور، جامعةالمصطفی را پذیرای پیروان مذاهب مختلف اسلامی و دیگر ادیان علاقه‌مند به آشنایی با معارف اسلامی خواند و گفت: المصطفی در کنار واحد‌های حضوری، دانشگاه مجازی المصطفی را را‌ه‌اندازی کرده است و افرادی که از صربستان یا دیگر نقاط جهان علاقه‌مند به تحصیل در جامعةالمصطفی هستند، می‌توانند با عضویت در این دانشگاه، در کشور خود به صورت برخط از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

وی، با اشاره به همکاری علمی جامعةالمصطفی و دانشگاه و مراکز علمی مختلف جهان، یادآور شد: مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی آماده برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه فرصت‌های مطالعاتی ویژه دانش‌پژوهان و استادان دانشگاه‌های مختلف جهان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین خالق‌پور، کارآمدی و توانمندی بالای دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی در کشور‌های مختلف را از مهم‌ترین دستاورد‌های این مرکز علمی برشمرد و گفت: مسئولان کشور‌های مختلف بار‌ها در نشست با مسئولان جامعةالمصطفی، از سطح علمی و کارآمدی دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی ابراز رضایت کرده‌اند. امیدواریم در آینده، شرایط پذیرش بیشتر دانش‌پژوهان صربستانی در جامعةالمصطفی فراهم شود و سهم بیشتری در تأمین نیاز‌های معرفتی این کشور ایفا کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha