کد خبر: 4073868
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
مدیر حوزه‌های علمیه:

هیئات مذهبی به دنبال عاشورای جریان‌ساز و انقلابی باشند

مدیر حوزه‌های علمیه با تأکید بر ظرفیت‌های عاشورا در سطح بین‌المللی، گفت: هیئت‌های مذهبی باید به دنبال عاشورای جریان‌ساز، انقلابی، پاسدار خون شهدا و تمدنی باشند.

هیئات مذهبی به دنبال عاشورای جریان‌ساز و انقلابی باشندبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی هیئت و کانون خادم الرضا(ع)، آیت‌الله علیرضا اعرافی 5 مرداد در دیدار مسئولین و جمعی از اعضای هیئت مذهبی خادم الرضا(ع) گفت: در بحث عاشورا آیاتی تطبیق و تأویل برده شده که یکی از مشهورترین آن‌ها آیه مبارکه «يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِي إِلى‌ رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً» است. 

وی افزود: معنای اطمینان و آرامش در این آیه یک حالت خاصی است که با آرامش مطرح شده‌ای که در روان‌شناسی مطرح می شود تفاوت دارد؛ حقیقت آرامش آن جایی است که ناخدای کشتی توفان زده در شرایط توفانی خودش و هدفش را گم نمی‌کند. تأمین نیازهای ظاهری اطمینان متعارف است و مدیریت در بحران ها آرامش حقیقی است.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: نوع دیگری از تقسیم‌بندی آرامش، شامل اطمینان دنیوی و اخروی و معنوی است؛ کسی که به آرامش معنوی رسیده باشد حتی در زمان مرگ نیز آرام خواهد بود. 

آیت‌الله اعرافی اوج آرامش را واقعه عاشورا دانست و گفت: این آرامش با منطقی فرامادی و ملکوتی در عالی ترین درجه و در توفانی ترین شرایط در عاشورا مشهود است.

وی عاشورا را همچون خورشید روشنی بخش عالم بشریت برشمرد و تصریح کرد: کاری مقدس‌تر از این نیست که به صورت خودجوش و بدون هیچ پاداش مادی در بزرگداشت این واقعه و یاد شهدای عاشورا مشارکت داشته باشیم؛ این کار، مقدس و بسیار ارزشمند است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به سطوح مختلف برگزاری مراسم عزاداری در ایام ماه محرم افزود: این امر در دو سطح فرهنگسازی شعائر دینی و همچنین در زمینه ترویج سبک زندگی اسلامی و برگرفته از آموزه‌های مکتب اهل بیت(ع) قابل بررسی و پیگیری است. 

وی بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین خدماتی که هیئت‌های مذهبی می‌توانند به مردم شهرها و محلات خود ارائه دهند فقرزدایی و گام برداشتن در مسیر کاهش فاصله طبقاتی است. از نظر من اگر در شهری یک شب حتی یک نفر گرسنه سر به بالین بگذارد، همه افراد آن شهر در این فقر شریک هستند.

وی اظهار کرد: هیئت‌های مذهبی باید به دنبال عاشورای جریان‌ساز، انقلابی، پاسدار خون شهدا و تمدنی باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه با تأکید بر ظرفیت‌های عاشورا در سطح بین‌المللی عنوان کرد: هرچه در این عرصه فعالیت کنیم فضا فراهم است و مشتاقان بسیاری در سراسر دنیا تشنه فراگرفتن معارف اهل بیت(ع) هستند. 

وی با تقدیر از فعالیت‌های هیئت خادم الرضا(ع) گفت: معرفی هیئت الگو یکی از مهمترین رسالت‌هایی است که هیئت‌هایی همچون خادم الرضا(ع) باید دنبال کنند.

کتاب «خورشید عاشورا» ترجمه شود

همچنین آیت پیمان، رئیس شورای سیاستگذاری هیئت خادم الرضا(ع) در ابتدای این دیدار ضمن برشمردن آثار و برکات تداوم فعالیت‌های هیئات مذهبی گفت: هیئت‌ها و تشکل‌های دینی وقتی در امور و فعالیت‌هایشان تداوم عمل باشد ریشه پیدا می‌کنند و با قدرت و کیفیت بیشتر می‌توانند برنامه‌های فرهنگی را اجرایی کنند.

وی افزود: هیئت خادم الرضا(ع) از هیئاتی بوده که حتی در دوران اوج شیوع کرونا فعالیت‌های خود را تداوم بخشید.

رئیس شورای سیاستگذاری هیئت خادم الرضا(ع) یادآوری کرد: شعاع بین‌المللی و جهانی پیدا کردن فعالیت‌های هیئت خادم الرضا(ع) یکی از دستاوردهای بزرگ آن است.

پیمان کتاب «خورشید عاشورا» نوشته آیت‌الله اعرافی را از کتب ارزشمند در موضوع واقعه عاشورا دانست و تصریح کرد: شایسته است این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و چاپ شود تا در فضای بین‌المللی هم مورد استفاده عاشقان امام حسین(ع) قرار گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha