کد خبر: 4077928
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱

تبیین هستی‌شناسی از منظر قرآن در مسجد فاطمه زهرا(س) قاهره

چهارمین هفته فرهنگی مسجد «فاطمه زهرا(س)» قاهره دیروز، 22 مرداد با شعار «آیات الهی در هستی و آفرینش انسان» در این مسجد افتتاح شد.

تبیین هستی‌شناسی از منظر قرآن در مسجد فاطمه زهرا(س) قاهرهبه گزارش ایکنا به نقل از صدی البلد، حسام موافی، استاد بیماری‌های داخلی در دانشکده پزشکی قاهره و شیخ محمود الابیدی، امام جماعت مسجد فاطمه زهرا(س) قاهره در این برنامه حضور یافته و سخنرانی کردند.

همچنین شیخ «حسن عوض الدشناوی»، قاری مراسم و «محمد علی جابین»، مبتهل آن بود و حسام موافی طی سخنانی در آن بیان کرد: علم از دین جدا نیست؛ زیرا دین به یادگیری دعوت می‌کند و ارتباط علم و دین در زندگی ما اهمیت زیادی دارد و تفکر در هستی، عبادتی مورد تأکید در قرآن است.

استاد بیماری‌های داخلی در دانشکده پزشکی قاهره درباره تجلی قدرت خداوند در جسم انسان افزود: وظایف هر عضو از بدن، نشانه واضحی از قدرت الهی است، جسم طبیعی نمی‌تواند آب را ذخیره کند و 4 عضو قلب، کبد، کلیه و مخ هنگام رسیدن آب به بدن، هوشیار می‌شوند و خروج آب از بدن نیز با دفع، تعریق و تنفس صورت می‌گیرد.

وی افزود: خداوند پیش از پرداختن علم جدید به مسئله آب، در قرآن کریم از آن یاد کرده و فرموده است: «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ: و هر چيز زنده‏‌اى را از آب پديد آورديم»(آیه 30 انبیا) و « فَأَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَسْقَيْنَاكُمُوهُ وَمَا أَنْتُمْ لَهُ بِخَازِنِينَ: و از آسمان آبى نازل كرديم پس شما را بدان سيراب نموديم و شما خزانه‏ دار آن نيستيد»(آیه 22 حجر).

در ادامه مراسم نیز شیخ محمود الابیدی بیان کرد: از آیات الهی، آسمان‌های زیباست و خداوند در قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «أَفَلَمْ يَنظُرُوا إِلَى السَّمَاءِ فَوْقَهُمْ كَيْفَ بَنَيْنَاهَا وَزَيَّنَّاهَا وَمَا لَهَا مِن فُرُوجٍ: مگر به آسمان بالاى سرشان ننگريسته‏‌اند كه چگونه آن را ساخته و زينتش داده‏‌ايم و براى آن هيچ‌گونه شكافتگى نيست»(آیه 6 سوره قاف).

امام جماعت مسجد فاطمه زهرا(س) قاهره افزود: شخصی که در آفرینش زمین و آیات الهی تفکر می‌کند، قدرت و حکمت خداوند سبحان را درک خواهد کرد و خداوند زمین را، گهواره‌ای برای انسان و ستونی استوار قرار داد و رزق و روزی انسان‌ها را در آن مقدر کرد.

وی همچنین یادآور شد: خداوند متعال در قرآن کریم درباره زمین می‌فرماید: «هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِي مَنَاكِبِهَا وَكُلُوا مِن رِّزْقِهِ ۖ وَإِلَيْهِ النُّشُورُ: اوست كسى كه زمين را براى شما رام گردانيد پس در فراخناى آن رهسپار شويد و از روزى [خدا] بخوريد و رستاخيز به سوى اوست» (آیه 15 سوره ملک)، «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنَّكَ تَرَى الْأَرْضَ خَاشِعَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَيْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ إِنَّ الَّذِي أَحْيَاهَا لَمُحْيِي الْمَوْتَى إِنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ: و از [ديگر] نشانه‏‌هاى او اين است كه تو زمين را فسرده مى‌‏بينى و چون باران بر آن فروريزيم به جنبش درآيد و بردمد، آرى همان كسى كه آن را زندگى بخشيد قطعاً زنده‏‌كننده مردگان است در حقيقت او بر هر چيزى تواناست»(آیه 39 فصلت).

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha