کد خبر: 4078179
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷

ضرورت تبیین کلامی در آسیب‌های اجتماعی

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصفر جبرئیلی، عضو هیئت علمی گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در یادداشتی به بر ضرورت بررسی آسیب‌های اجتماعی مانند حجاب از منظر کلامی و نه فقهی تاکید کرد.

محمدصفر جبرئیلیبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصفر جبرئیلی، عضو هیئت علمی گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در متنی کوتا بر ضرورت بررسی آسیب‌های اجتماعی مانند حجاب از منظر کلامی و نه فقهی تاکید کرد. 

متن این یادداشت به شرح زیر است: 

یکی از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در دهه اخیر معضل بی‌حجابی و بدحجابی در جامعه اسلامی است، چیزی که در واقع دل هر مسلمان دغدغه‌مند را به درد می‌آورد و هر انسان دلسوزی را به فکر وا می‌دارد که راه کار اصلاح آن چیست؟

راه کارهای ارائه شده نیز گاه با افراط و تفریط مواجه است و هریک دیگری را نفی کلی می‌کند و خود زمینه‌ساز معضل اجتماعی و حتی سیاسی و فرهنگی دیگری می‌شود. به نظر می‌رسد مسئله حجاب و دیگر مسائل فکری و فرهنگی جامعه با نگاه تبیینی با رویکرد کلامی بهتر حل می‌شود تا با نگاه فقهی و فقاهتی.

در تبیین کلامی اقناع مخاطب از طریق روشنگری و تحکیم باورها صورت می‌گیرد اما راه کار فقهی تداعی‌کننده محکومیت مخاطب و اقتضای برخورد حاکمیتی و آمرانه با اوست، وظیفه اصلی و رسالت مهم پیامبران الهی در مرحله اول تبیین و اقناع مخاطب سپس تذکر و در مرحله بعدی برخوردار است.

به نظر این راهکار با دغدغه مهم رهبر معظم و حکیم انقلاب در جهاد تبیین همخوان‌تر باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha