کد خبر: 4083649
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲
روحانی مبلغ اهل تانزانیا:

وحدت و همدلی بهترین تبلیغ برای شیعه است

عیدی سیدی وامبوآ گفت: نبود وحدت و تأکید بر اختلافات باعث بروز مشکلات زیادی برای مسلمانان شیعه و اهل تسنن می‌شود در وهله اول این وحدت باید در بین خود شیعیان به وجود آید زیرا همه آنها محب اهل بیت(ع) هستند و این بهترین تبلیغ برای شیعیان خواهد بود.

تانزانیا از جمله کشورهای آفریقایی است که دین مبین اسلام در آن از دیرباز رواج داشته و به دلیل حضور و ارتباط ایرانیان با این کشور و منطقه زنگبار، مذهب شیعه در این کشور شناخته شده است.

عیدی سیدی وامبوآ (Idi Saidi Wambua) از تانزانیا و از طلاب جامعة المصطفی(ص) در شهر قم در گفت‌وگویی که با ایکنا داشت در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت شیعیان در تانزانیا با اشاره به برخی مشکلاتی که در گذشته شیعیان در این کشور داشتند،‌ گفت: در حال حاضر شیعیان تانزانیا موقعیت خوبی دارند. در گذشته و پیش از انقلاب اسلامی ایران،‌ تشیع در این کشور وجود داشت اما شیعیان از بیان مذهب و دیدگاه خود معذوریت‌ داشتند و به‌راحتی نمی‌توانستند عقاید خود را بیان کنند.

وامبوآ ادامه داد: اما بعد از انقلاب اسلامی ایران و به لطف رهبری امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) شیعیان تانزانیا فرصتی برای ابراز وجود پیدا کردند و با افتخار می‌گویند که شیعه هستند.

ارتباطات وثیق شیعیان و اهل تسنن در تانزانیا 

این عضو جامعة المصطفی(ص) در مورد روابط شیعیان و اهل سنت در تانزانیا گفت: ارتباطات بین اهل سنت و شیعیان در تانزانیا بسیار وثیق و دوستانه است. دلیل اصلی این روابط خوب بهره‌مندی از مجامعی مانند اجلاس مجمع جهانی اهل‌ بیت(ع) از سوی شیعیان تانزانیا است.

وی بزرگترین مشکل شیعیان جهان را تفرقه دانست و تصریح کرد: نبود وحدت و تأکید بر اختلافات باعث شده برای مسلمانان اعم از شیعه و اهل تسنن مشکلات بسیاری در مورد مسائل مختلف به وجود آید. اگر اختلافات با اهل سنت کنار گذاشته شود بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد.

وامبوآ تأکید کرد: در وهله اول این وحدت باید در بین خود شیعیان به وجود آید زیرا همه آنها محب اهل بیت(ع) هستند و این بهترین تبلیغ برای شیعیان خواهد بود.

در گذشته حکومت تانزانیا شناخت چندانی از شیعیان نداشت و برخی شیعیان را به عنوان بدعت‌گذار و به دلیل تبلیغات وهابیت، حتی کافر تلقی می‌کردند. این وضعیت در حال حاضر کاملاً تفاوت پیدا کرده و حکومت شیعیان را به عنوان مسلمانان به رسمیت می‌شناسد

این روحانی مبلغ، با روشن توصیف کردن آینده شیعیان تانزانیا گفت: بزرگترین نقطه قوت شیعیان تانزانیا ارتباط بسیار خوب و گسترده آنها با اهل سنت است. از سوی دیگر شیعیان تانزانیا ارتباط خوبی با حکومت و دولت این کشور دارند.

وی توضیح داد: در گذشته حکومت شناخت چندانی از شیعیان نداشت و برخی شیعیان را به عنوان بدعت‌گذار و به دلیل تبلیغات وهابیت، حتی کافر تلقی می‌کردند. این وضعیت در حال حاضر کاملاً تفاوت پیدا کرده و حکومت شیعیان را به عنوان مسلمانان به رسمیت می‌شناسد.

وامبوآ در پایان در مورد هفتمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر نقش این مجمع در ارتباط بین شیعیان سراسر جهان گفت: برنامه‌های امسال مجمع بسیار خوب بود و حضور برادران مسلمان شیعه از سایر کشورهای جهان پدیده‌ای منحصر به فرد است. ارتباط گرفتن با سایر شیعیان جهان باعث می‌شود که با ایده‌های دیگر آشنا شده و بتوانیم با شیوه‌های درست و جدید تبلیغ دین اسلام و مذهب شیعه را از طریق همین ارتباطات با علما یاد بگیرم.

هفتمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور صدها نفر از اعضای مجمع عمومی و روحانیون از کشورهای مختلف جهان ۱۰ تا ۱۲ شهریورماه سال جاری در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha