کد خبر: 4102273
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

جهان اسلام نیازمند ارتباط دو حوزه قم و نجف است

حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور گفت: دوکشور بزرگ ایران و عراق در تمامی حوزه‌ها نیازمند توسعه و تعمیق روابط هستند. روابط علمی و حوزوی دو کشور از سوی دشمنان اسلام و ایادی منطقه‌ای آن‌ها باهجمه گسترده و متنوعی مواجه است و نیازمند توسعه تعاملات و همکاری دو حوزه بزرگ قم و نجف است.

محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امروز جمعه چهارم آذر طی سخنانی در جمع میهمانان غیرایرانی کنگره بین‌المللی امناءالرسل با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای هم‌افزایی و تعامل دو حوزه قم و نجف، اظهار کرد: در ادوار مختلف تاریخی تعامل و ارتباطاتی میان حوزه علمیه قم و نجف بوده است و امروز به بهانه این هم‌اندیشی و بزرگداشت یکی از علمای بزرگ جهان اسلام، به دنبال ساماندهی و سازماندهی کردن این تعاملات ارزشمند هستیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت توسعه روابط مهم و راهبردی میان ایران و عراق، افزود: خوشبختانه تعاملات فرهنگی خوبی با کشور دوست و برادرمان عراق داریم و اگر این رابطه را معیار قرار دهیم، می‌بایست در عرصه‌ی تعاملات حوزوی نیز با یک توسعه‌یافتگی همراه شویم. من برای این نشست و دیدار میان حوزویان عراقی و ایرانی، از تعبیر «گفت‌وگو برای هم افزایی قدرت حوزوی» استفاده می‌کنم.

ایمانی‌پور ادامه داد: آنچه مسلم است، تا امروز ارتباطات خوبی به صورت طبیعی بین حوزه علمیه قم و نجف وجود داشته، اما ما امروز خدمت عزیزان هستیم که نسبت به نظام‌مند کردن این ارتباطات با هم، همفکری داشته باشیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در جمع رؤسای دانشگاه‌های مختلف عراق سخن می‌گفت، تصریح کرد: این موضوع برای ما مهم است که طلاب ایرانی که به نجف می‌روند در مسیر درستی طی طریق دانش و علم‌آموزی داشته باشند و همینطور طلاب عزیزی که از عراق به ایران می‌آیند با کیفیت بالای علمی، علم‌آموزی داشته باشند. تبادل اساتید و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت علمی در حوزه علمیه قم و نجف از جمله مسائلی است که می‌توان برای توسعه همکاری و تعاملات عملیاتی کرد.

وی ادامه داد: حضور گروه‌های علمی متشکل از اساتید و طلاب در مراکز علمی و آموزشی نجف و قم یکی دیگر از اقدامات ارزشمندی است که می‌تواند در راستای تقویت تعاملات دو حوزه کهن جهان اسلام ایفای نقش داشته چرا که دارای آثار و برکات ارزشمندی است.
این فعال عرصه بین‌الملل تصریح کرد: معتقدیم در عین حفظ استقلال میان حوزه علمیه قم و نجف، می‌بایست همکاری‌ها رنگ و بوی جدی‌تری به خود بگیرد. انتقال تجارب موجود در ایران برای تولید نرم‌افزار‌های مرجع، رشته‌های درسی جدید مربوط به مسایل مستحدثه و تولید نظریه‌های روز آمد، امر مفیدی است، همچنین انتقال تجارب علمی و دانشی از حوزه علمیه نجف به قم، می‌تواند نقطه شروعی برای این همکاری‌ها باشد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: در عصر و زمانی به سر می‌بریم که برای حضور در عرصه جهاد تبیین می‌بایست مسلح و مسلط به علوم و فنون جدید و نوین باشیم تا بتوانیم حرف حق خودمان را در عرصه بین‌الملل مطرح کنیم و این به‌روز بودن برای حوزه‌های علمیه یک ضرورت است که بحمدلله حوزه‌ علمیه قم از این مهم بی‌نصیب نیست و با وجود مرکزی نوآور، همچون مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، توانسته بسیاری از نیاز‌های علمی خود را در بستر فضای دیجیتال ارائه کند.

مؤسس مجمع منطقه‌ای اهل‌بیت(ع) در بسیاری از کشور‌های جهان، ادامه داد: ما امروز در یک پیچ تاریخی قرار داریم، افول نظریه‌هایی که دین را افیون جامعه می‌دانست و یا دین را امری شخصی می‌شمرد، نگاه و توجه جهانیان را به مسئله دین، خصوصا اسلام و تشیع بیش از گذشته خواهد کرد. ما باید به فکر تدارک آینده‌ای باشیم که در آن قرار است، تمدنی نوین را به جهانیان عرضه کنیم، تمدنی که بناست با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلام عزیز، پاسخگوی تمام نیاز‌های بشریت باشد. آنچه مسلم است تمدن معاصر غرب پاسخگوی نیاز‌های بشر نبوده و دیر یا زود ما نیازمند شکل‌گیری یک تمدن نوین در جهان خواهیم بود و انقلاب اسلامی ایران با رهبری امامین انقلاب این حرکت عظیم و انسان‌ساز را شروع کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: امروز اقدامات خوبی در راستای پاسخگویی به شب‌هات از سوی حوزه‌های علمیه و مراکز وابسته در حال انجام است، اما چیزی که با آن مواجه هستیم، هجوم انبوهی از شبهات و هجمه‌های به‌روز شده، علیه اسلام و مذهب است. امیدوارم مباحث این دیدار ارزشمند به یک برنامه‌ریزی، انتقال تجارب و گسترده کردن تعاملات میان قم و نجف منجر شود. همانطور که مستحضرید حوزه علمیه قم تلاش کرده است در قالب مرکز مدیریت حوزه‌، اشراف کلی بر مباحث و دروس حوزه‌ها داشته باشند، ولی این در مورد حوزه‌های علمیه عراق وجود ندارد و برنامه‌ها به شکل سنتی‌تری انجام می‌شود. هر دو تجربه، تجربه ارزشمندی است به نظرم باید از آن استفاده کنیم.

گزارش از اکبر پوست‌چیان

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha