کد خبر: 4119793
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶

محقق داماد «دادنامه سهروردی» را بررسی می‌کند

نشست «دادنامه سهروردی» با سخنرانی سیدمصطفی محقق داماد 19 بهمن ماه ساعت 15 در شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛‌ در سی‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی که درباره‌ سهروردی و به همت شهر کتاب برگزار می‌شود، به «دادنامه‌ سهروردی» پرداخته می‌شود.

در پیش خبر برگزاری این نشست آمده است: تاریخ قضا و داوری به درازای تاریخ بشر است. ولی نحوه رسیدگی و رای صادره قضات همواره نشان‌دهنده شخصیت فردی دادرسان و حاکمان وقت و میزان اجرای عدالت در فضای حاکم بر جوامع بوده است. آرای صادره در قرون وسطا توسط قضات وابسته به کلیسا و اعدام و سوزاندن و یا به سیاه‌چال زندان افکندن چهره‌های زیادی از مفاخر علم و دانش و معترضین به جنایات حاکمان تحت پوشش دین هرگز از هاضمه تاریخ محو نخواهد شد.

محاکمه چند چهره درخشان در پوشش دین و سرانجام ریختن خون آنان به نحو فجیع لکه ننگی است بر چهره تمدن اسلامی. سهروردی حکیم ایرانی و بنیان‌گذار حکمت اشراقی از قربانیان این مقوله است. اتهام او چه بود؟ وبای ذنب قتل؟ و چگونه او را محکوم کردند؟ مطالبی  که قضات آن‌ها را کفر تشخیص می‌دادند چه بود و مراد حکیم چه بود؟

همچنین، علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha