خوش‌خدمتی یوتیوب به اوباش اسلام‌ستیز هند
کد خبر: 4175841
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۱

خوش‌خدمتی یوتیوب به اوباش اسلام‌ستیز هند

خوانندگان اوباش مرتبط با ملی‌گرایان افراطی هندو که آثاری ضداسلامی و علیه مسلمانان می‌خوانند در یوتیوب حضور گسترده‌ای داشته و یوتیوب نه تنها چنین آهنگ‌هایی را منتشر بلکه برای آنها ویدئو تولید می‌کند.

به گزارش ایکنا به نقل از Bellingcat، در یوتیوب موزیک ویدئوهایی وجود دارند که محوریت آنها ضدیت با مسلمانان است. موزیک ویدئوها کم‌هزینه و تصاویر ثابتی هستند که نمادهای برتری‌طلب هندو و عکس‌ خوانندگان اوباش را نشان می‌دهد. گاهی اوقات، آنها عکس‌های رهبران حزب بهاراتیا جاناتا (BJP)، حزب سیاسی ملی‌گرای هندو حاکم در هند، را نمایش می‌دهند. اما محتوای اشعار از کشتار مسلمانان می‌گویدکه در راهپیمایی‌های مذهبی توسط هندوها خوانده می‌شوند و به نوعی تحریکی برای خشونت علیه مسلمانان است.

این آهنگ‌ها بخشی از ژانری از موسیقی هند هستند که به نام هندوتوا پاپ (Hindutva Pop) شناخته شده که نام آن از یک ایدئولوژی ملی‌گرایانه مرتبط با افراط‌گرایی راست گرفته شده است. این ایدئولوژی از ایجاد هند به عنوان یک دولت-ملت هندو حمایت می‌کند و یوتیوب، یکی از برترین پلتفرم‌های پخش موسیقی در هند، به گسترش این موسیقی در بین مخاطبان جوان کمک کرده است. یوتیوب نه تنها میزبان چنین آهنگ‌هایی است، بلکه برای آنها ویدئو هم تولید می‌کند.

موسیقی برای اوباش هندو

یکی از ویدئوهای تولید شده توسط یوتیوب برای آهنگی از خواننده هندوتوا، ود پراکاش شوکلا (Ved Prakash Shukla) با عنوان: Jab Tak Hindu Rakt Hai Yogi Ji Har Bar Ayenge (یوگی به قدرت خواهد رسید تا زمانی که خون هندو در رگ‌های ما جاری شود) است. در این آهنگ، شوکلا به زبان هندی شعار می‌دهد: ما جای شری رام (درود بر الهه رام) را با جریان‌های خون (مسلمانان) خواهیم نوشت. در قرن بیستم، برخی از ناسیونالیست‌های هندو، رام، الهه هندو را برای ایجاد شور و شوق ضد اسلامی انتخاب کردند.

یوتیوب و تولید موزیک ویدئو برای خوانندگان ضد اسلامی هند

هارش مندر(Harsh Mander)، نویسنده در نشریه اسکرول (Scroll) نوشت: رام چهره لطیف خود را از نماد درستی، شفقت و فداکاری، به یک جنگجوی خشمگین که علیه دشمن داخلی کینه دارد تبدیل کرده است. در سال 1992، یک گروه ناسیونالیست هندو به مسجد بابری متعلق به قرن شانزدهم که به اعتقاد برخی هندوها در محل زادگاه رام بنا شده بود، حمله و آن را ویران کردند. در سال 2020، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند (از حزب حاکم BJP) مجوز ساخت یک معبد هندو را که به رام اختصاص داده شده در جایی که زمانی مسجد در آن قرار داشت، صادر کرد.

در سال‌های اخیر، اوباش هندو از شعار جای شری رام (درود بر الهه رام) هنگام انجام حملات خشونت‌آمیز علیه جوامع اقلیت مسلمان‌ استفاده کرده‌اند. ویدئوی یک خواننده هندی به نام شوکلا (Shukla) که حاوی تصاویر تظاهرات هندوها است، بیش از 171000 بازدید داشته است. یوگی آدیتیانات (Yogi Adityanath)، مردی که آهنگ می‌گوید به قدرت خواهد رسید، رهبر BJP و وزیر ارشد اوتار پرادش است که به دلیل جنایات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان معروف است.

آدیتیانات به بیان اظهارات ضد مسلمانان معروف است. یک فیلم مستند از سال 2011  وجود دارد که در آن او می‌گوید: ما تصمیم گرفته ایم که اگر آنها [مسلمانان] یک دختر هندو را دستگیر کنند، حداقل 100 دختر مسلمان را اسیر خواهیم کرد. اگر آنها یک هندو را بکشند، ما 100 نفر را خواهیم کشت.

در ویدئوی دیگری که توسط یوتیوب تولید شده شوکلا می‌خواند: اگر از (رنگ) زعفرانی می‌ترسی، هند را ترک کن.

جناح راست هندو رنگ زعفرانی را که اغلب در تظاهرات علیه مسلمانان رایج است، به خود اختصاص داده‌اند. این ویدئو بیش از 780000 بازدید داشته است.

نفرت‌پراکنی زیر سایه قوانین یوتیوب

دیرندرا جها (Dhirendra Jha)‌، نویسنده و تاریخنگار هندی به Bellingact گفت: رنگ زعفرانی در هندوئیسم اهمیت خاصی دارد. از آنجایی که مذهب در بسیج هندوها اهمیت زیادی پیدا می‌کند نمادهای مذهبی بسیار مهم می‌شوند. رنگ زعفرانی اساساً یک نماد مذهبی است که اکنون تا حد زیادی به ابزاری سیاسی برای جناح راست هندو در هند تبدیل شده است.

هر دو آهنگ در مثال‌های بالا خط‌ مشی یوتیوب را در برابر ممنوعیت ترویج خشونت یا نفرت علیه افراد یا گروه‌های مبتنی بر مذهب نقض می‌کنند. با این حال، ویدئوها در توضیحات به عنوان تولید خودکار توسط یوتیوب (Auto-generated by YouTube) معرفی شده‌اند.

یوتیوب و تولید موزیک ویدئو برای خوانندگان ضد اسلامی هند

این پلتفرم از اصطلاح تولید خودکار (Auto-generated) استفاده می‌کند زیرا ویدئوها مستقیماً توسط کاربران آپلود نمی‌شوند.  یک سخنگوی یوتیوب در بیانیه ایمیلی به Bellingcat نوشت: هنرمندان باید ضبط، آثار هنری و ابرداده را برای ایجاد این آهنگ‌های هنری ارسال کنند.

Bellingcat ، 114 ویدئو را در 54 کانال شناسایی کرد که آهنگ‌هایی با محوریت تبعیض و در برخی موارد خشونت آشکار علیه مسلمانان هند را ترویج می‌کنند که از ماه مِی 2019 تا سپتامبر 2023 منتشر کرده است.

 یوتیوب همچنین بر روی این ویدئوها تبلیغاتی را اجرا می‌کند که تعداد بازدید آنها در مجموع بیش از 5.4 میلیون است. هفت مورد از این آهنگ‌ها در زمان انتشار در دسترس نبودند، یک کانال بسته شد و کانال دیگری در هند به دلیل شکایت قانونی دولت مسدود شد.

این آهنگ‌های نفرت‌پراکن در دسته سخنانی  که مستقیماً خط‌مشی یوتیوب را نقض می‌کنند و باعث رعب‌افکنی می‌شوند قرار می‌گیرند و محققان مؤسسه فناوری هند و دانشگاه راتگرز آن را به‌عنوان سخنانی تعریف می‌کنند که سعی در رعب‌افکنی در جامعه هدف دارد. مجموعه داده ما به دلیل محدودیت فنی و محدود کردن جستجوی ما به محتوای هندی‌زبان جامع نیست. بسیاری از آهنگ‌های تولید شده توسط یوتیوب به زبان بوجپوری هستند.

یوتیوب در بخش دیگری از بیانیه خود نوشت: یوتیوب تولید آهنگ‌های هنری را بر اساس ارزش‌های ارائه‌شده توسط هنرمند/آپلودکننده به صورت خودکار تولید می‌کند. این ویدئوها در بخش Libarary، YouTube Music منتشر و یوتیب متعاقباً یک کانال موضوعی را برای هنرمند ایجاد می‌کند که با آهنگ‌های هنرمند در پلتفرم استاندارد یوتیوب پر شده است.

این رویکرد خودکار به یوتیوب اجازه می‌دهد تا آرشیو موسیقی خود را گسترش دهد و در عین حال به کاربران امکان می‌دهد به کل دیسکوگرافی یک هنرمند گوش دهند. در سال 2015، یکی از سخنگویان این پلتفرم به Vice گفت: به عنوان بخشی از مذاکراتمان با صنعت موسیقی، ما مجوز موسیقی آنهایی را که هنوز در یوتیوب نبودند یا موزیک ویدئو نداشتند، صادر کردیم. وقتی این کار را انجام دادیم، ویدیوهای تولید خودکار را برای آنها ایجاد کردیم تا موسیقی خود را به راحتی برای بینندگان یوتیوب در همه جا بیاوریم.

با این حال، سیستم تعدیل محتوای ناکارآمد این پلتفرم باعث نشده است که محتوای نفرت‌انگیز از بین برود.

سخنگوی یوتیوب در بیانیه‌ای به Bellingcat گفت: ما سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای داریم که سخنان مشوق عداوت و تنفر در یوتیوب را ممنوع می‌کند و اجازه نمی‌دهیم تبلیغات در پلتفرم‌های ما که حاوی محتوای نفرت‌انگیز یا تبلیغ می‌کنند اجرا شود. ما این موضوع را جدی می‌گیریم و کانال‌ها را می‌بندیم و ویدیوهایی را که خط‌مشی‌های ما را نقض می‌کنند حذف می‌کنیم.

این سخنگو همچنین اضافه کرد که یوتیوب اجرای تبلیغات در کنار محتوایی را که باعث ایجاد نفرت، ترویج تبعیض، تحقیر یا تحقیر یک فرد یا گروهی از افراد می‌شود، ممنوع می‌کند.

این خط‌مشی شامل تمام محتوای یوتیوب، از جمله عنوان ویدیوها می‌شود. اما 49 ویدیوی تولید شده توسط یوتیوب در مجموعه داده‌هایی که ما جمع‌آوری کردیم با پیام‌های آشکار تنفر یا خشونت در عنوان نادیده گرفته شده بود. عنوان‌هایی مانند اگر می‌خواهید در هند زندگی کنید باید Jai Shri Ram را بخوانید، اگر Jai Shri Ram  نخوانی، ما تو را تعقیب و به تو تیراندازی خواهیم کرد یا یک موزیک ویدئو با عنوان جهاد عاشقانه را ریشه‌کن کن، که اشاره به یک نظریه توطئه اسلام‌هراسی، چند نمونه است.

تجارت نفرت

نیلانجان موخوپادهایای (Nilanjan Mukhopadhyay)، روزنامه‌نگار و زندگی‌نامه‌نویس نارندرا مودی سال گذشته به آسوشیتدپرس گفت که موسیقی نفرت از اوایل دهه 1990 توسط ناسیونالیست‌های هندو مورد استفاده قرار گرفته است. پاپ هندوتوا رویکرد خود در دوران مدرن را ارتقا داده و ضرب‌آهنگ‌های الکترونیکی و آوازهای تنظیم شده خودکار را اضافه کرده تا نسل‌های جدید را به گروه ملی‌گرایان بکشاند.

یوتیوب مدت‌هاست که به دلیل عدم حذف کافی محتوای مضر یا توضیح ندادن منابع و فرآیندهایی که به تعدیل اختصاص می‌دهد، به‌ویژه برای محتوایی به زبان‌هایی غیر از انگلیسی، با انتقاد مواجه شده است.

در ماه مارس، بیش از 20 نفر پس از راهپیمایی گروه‌هایی از هندوها در محله‌های مسلمانان در حالی که پرچم‌ها و شمشیرهای زعفرانی را به اهتزاز در می‌آوردند، در مناطق مختلف مجروح شدند. در این راهپیمایی، هندو‌های افراطی با آهنگ‌های ضد اسلامی که از بلندگوها بلند می‌شد می‌رقصیدند و فریاد می‌زدند.

یکی از ترانه‌هایی با شعر «اگر می‌خواهی در هند زندگی کنی، باید ونده ماتارام (قصیده‌ای برای سرزمین مادری) بخوانی، در بیرون از مسجدی در ایالت مادیا پرادش در حالی که صدها نفر در میان جمعیت بودند پخش شد.

یوتیوب و تولید موزیک ویدئو برای خوانندگان ضد اسلامی هند

پل بارت (Paul Barrett)، معاون مرکز تجارت و حقوق بشر در مدرسه کسب‌وکار استرن دانشگاه نیویورک (NYU Stern)، که اخیراً گزارشی در مورد چگونگی انتشار محتوای مضر یوتیوب تهیه کرده است، به Bellingcat گفت: یوتیوب منابع بسیار بیشتری را برای تعدیل محتوا در ایالات متحده و سایر کشورهای انگلیسی زبان سرمایه‌گذاری می‌کند. به این دلیل که کار تعدیل محتوا در آنها آسان‌تر بوده و تا حدودی به این دلیل که این بازارها سودآورتر هستند.

بارت تصریح کرد: اما اولویت‌ها احتمالاً برعکس آن چیزی هستند که باید باشند. اولویت باید این باشد که اطمینان حاصل شود که این فناوری در محیط‌هایی که سیاست و روابط شخصی و سایر جنبه‌های جامعه، ناپایدارتر هستند مورد سوء استفاده قرار نمی‌گیرد.

بارت گفت: «اما اولویت‌ها احتمالاً برعکس آن چیزی هستند که باید باشند. اولویت باید این باشد که اطمینان حاصل شود که این فناوری در محیط‌هایی که سیاست و روابط شخصی و سایر جنبه‌های جامعه واقعاً ناپایدارتر هستند، مورد سوء استفاده قرار نمی‌گیرد.

ساندیپ آچاریا (Sandeep Acharya)، خواننده برجسته هندوتوا، از موسیقی برای ابراز عشق خود به هند استفاده می‌کند؛ عشقی که اغلب در نفرت نسبت به مسلمانان آشکار می‌شود.

او در یکی از آهنگ‌هایش تهدید می‌کند: کسانی که در وجود هندوها شک می‌کنند، خانه‌هایشان را ریشه‌کن می‌کنیم.

یوتیوب کانال‌های شخصی آچاریا را دو بار به دلیل نقض خط مشی این پلتفرم در مورد سخنان مشوق عداوت و تنفر - در ژانویه 2022 و مارس 2023 - بست اما چندین ویدیوی تولید شده توسط یوتیوب از آهنگ‌های آچاریا هنوز ادامه دارد.

اعتدال ناکارآمد یوتیوب خوانندگانی که قوانین را دور می‌زنند جسورتر کرده است، اما محبوبیت را هم برای آنها به ارمغان می‌آورد.

وقتی از یکی از خوانندگان آهنگ‌های ضد اسلامی به نام آنکیت گوپتا (Ankit Gupta) پرسیدیم که آیا یوتیوب مفید بوده است یا خیر، گوپتا گفت: مطمئناً! چندین شرکت برای ساختن آهنگ به من مراجعه می‌کنند. اگر استودیو جدیدی افتتاح شود، برای ساخت آهنگ با من تماس خواهند گرفت.

ترجمه محمدحسن گودرزی

انتهای پیام
captcha