کد خبر: 4219053
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۸
سلامت در حج/ 11

نکات مهم سلامت بانوان در حج + فیلم

بانوان زائر حج به ویژه بانوان زیر 50 سال قبل از اعزام حتماً به پزشک زنان مراجعه کنند و برای مصرف داروهای هورمونی از پزشکان حج مشورت بگیرند.

طاهر درودی، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حجسلامتی نعمتی متعالی است که در اسلام بر حفظ آن بسیار توصیه شده است. انسان سالم است که می‌تواند بر انجام عبادات مداومت داشته و از فیض زیارت و عبادت حظ وافر ببرد و با خدمت به خلق ثواب بندگی حقیقی را برای آخرت خود ذخیره کند.
 
نعمت سلامتی همیشه شیرین است، اما اهمیت این نعمت در مراسم و مناسک دینی بیش از پیش نمایان می‌شود. خبرگزاری ایکنا با توجه به اهمیت مقوله بهداشت و سلامت زائران در حج به تهیه درس‌گفتار‌هایی در این زمینه اقدام کرده است.
 
در این درس‌گفتار‌ها طاهر درودی، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر و مدیر عملیات پزشکی حج ۱۴۰۳ به ارائه توصیه‌های بهداشتی و پزشکی پرداخته است. مشاهده و مطالعه این درس‌گفتار‌ها کمک شایانی به تجربه حجی روان و مطلوب می‌کند.

طاهر درودی در بخش یازدهم این درس‌گفتار‌ها به موضوع «بیماری‌های بانوان» می‌پردازد که در ادامه می‌بینیم و می‌خوانیم.

یکی از موارد بسیار مهمی که در ایام حج بروز می‌کند، مشکلات خانم‌ها به خصوص خانم‌های زیر 50 سال به دلیل عادات ماهیانه آنهاست که ممکن است در انجام اعمال آنها را دچار مشکل کند.

برای حل این مسئله سال‌هاست با گروه‌های مختلف علمی به خصوص گروه علمی زنان جلسات متعددی را برگزار کردیم که در این جلسات علما نیز برای بررسی مسائل شرعی این مسئله حضور داشتند. این جلسات منجر به دستورالعمل‌هایی شده که از سوی همکاران من در حال اجراست. 

معینه‌های حج تمتع نیز در این خصوص اطلاعات کافی دارند و خواهش ما این است که خانم‌های زیر پنجاه سال به دلیل عادات ماهیانه و مسائل شرعی که به خصوص در کاروان‌های مدینه قبل اتفاق می‌افتد و در کاروان‌های مدینه بعد هم به دلیل ورود مستقیم بانوان به مکه ممکن است مبتلابه باشد؛ به هیچ وجه خودسرانه و با مشورت دوستان و آشنایان مصرف داروهای هورمونی را آغاز نکنند. 

گاهی استفاده از این داروهای هورمونی به دلیل مشکلات و اختلالات فیزیولوژیک که در فرد ایجاد می‌کند، کنترل شرایط فرد را با مشکل مواجه کرده و حتی خون‌ریزی‌هایی در خانم‌ها اتفاق می‌افتد که کنترل آن مشکل شده و گاهی حتی منجر به بستری شدن فرد می‌شود. 

پیشنهاد اکید ما به خانم‌‌های زائر حج این است که اگر به هر دلیلی دارویی برای جلوگیری از خون‌ریزی و عادات ماهیانه (قرص‌های LD و HD یا قرص‌های دیگر) استفاده می‌کنند، این قرص‌ها را تحت نظر پزشک زنان مصرف کنند. در عین حال حتماً بانوان زائر بررسی روزانه عروق وریدی ساق پا را داشته باشند و اگر تغییری در شرایط و گرفتگی در عضلات دارند حتماً به پزشک اطلاع دهند. 

همچنین به بانوان مصرف فراوان آب را در صورتی که الزامی به مصرف دارو بود برای جلوگیری از عوارض دارو و مشکلات بعدی حتماً توصیه می‌کنیم. 

البته در بسیاری از موارد اگر دو تا سه هفته یا یک ماه قبل از سفر با متخصص زنان مراجعه شود، مشکلاتی برای زائران خانم در طول سفر ایجاد نمی‌شود چون طبق یک روال صحیح برای آنها دارو تجویز می‌شود و یا ریتمی برای آنها توضیح داده می‌شود تا برای انجام اعمال دچار اختلال یا مشکل شرعی نشوند. 

پس خواهش ما این است که به عنوان اولین قدم حداقل سه هفته یا یک ماه قبل از سفر به متخصص زنان مراجعه و هماهنگی لازم برای کنترل شرایط را انجام دهند و اگر به هر دلیلی مصرف دارو دارند چک و کنترل روزانه و مصرف آب فراوان را داشته باشند. 

و اگر به هر دلیلی این مسئله را قبل از سفر حل نکردند و یا در حین سفر دچار مشکل شدند نگران نباشند چراکه هم در مرکز تخصصی ما در مدینه و هم در بیمارستان مرکز پزشکی در مکه متخصص زنان با تجربه حضور دارند و کمک‌ها و مشورت‌های لازم را ارائه خواهند کرد.  

انتهای پیام
captcha