کد خبر: 2707471
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷

برگزاری نشست «اخلاق حرفه‌ای علم در ایران» در پژوهشگاه علوم انسانی

گروه اندیشه: نشست «اخلاق حرفه‌ای علم در ایران» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، نشست «اخلاق حرفه‌ای علم در ایران» 27 دی‌ماه از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.
این نشست با حضور دکتر صادق آیینه‌وند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر هادی خانیکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران و محمد امین قانعی‌راد رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران و عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار می‌شود.
گسترش هنجارهای علمی و درونی‌شدن آن‌ها بین کنشگران حوزه علم ضمن تقویت فرایند توسعه علم، منجر به نهادینه شدن علم و پیوند میان علم و اخلاق در فضای دانشگاهی می‌شود. در شرایط فقدان یا کاهش تاثیر فضای علمی و حرفه‌ای فرایند درونی‌سازی هنجارها و ارزش‌ها در میان کنشگران تضعیف شده و در نتیجه تأثیر فشار هنجاری برای پایبندی و رعایت هنجارهای اخلاقی کاهش ‌می‌یابد. در واقع بدون وجود روحیه و اخلاق علمی، توسعه علمی محقق نخواهد شد. ایجاد فضای هنجاری مناسب برای پیشبرد علم در ایران مستلزم شناسایی وضعیت عدم تبعیت از اخلاق حرفه‌ای علم و بررسی عوامل مؤثر بر آن در فرآیند آموزش، پژوهش، نشر، کاربرد، مدیریت و سیاستگذاری علم است.
در سال‌های اخیر همزمان با رشد و گسترش کمی علم در ایران مسئله کیفیت علم تولیدی و مناسبات هنجاری حاکم بر فضای علمی در ایران بیشتر آشکار شده است. مسائل متنوعی از مناسبات میان کنشگران علمی، کنشگران با سازمان، نهادهای سیاست‌گذار و شیوه‌های مدیریت و اداره امور مراکز علمی مطرح شده و هشدارهایی نسبت به مسایل اخلاق علمی و حرفه‌ای در فضای آموزش عالی و علم در ایران داده شده است. در سلسله نشست‌هایی با موضوع «اخلاق حرفه‌ای علم در ایران» بر آنیم تا با مرور و واکاوی این مسایل، جامعه علمی ایران را نسبت به رواج این دست مسایل حساس‌تر کرده و گامی جهت شناسایی عوامل و دستیابی به پیشنهادها و راهکارهایی برای تأثیرگذاری و بهبود این وضعیت برداریم. نشست‌‌ها ذیل موضوعات اصلی زیر برگزار خواهد شد:
اخلاق حرفه‌ای علم در ایران، اخلاق حرفه‌ای آموزش علم در ایران، اخلاق حرفه‌ای پژوهش علم در ایران، اخلاق حرفه‌ای نشر علم در ایران، اخلاق حرفه‌ای کاربرد علم و فناوری در ایران، اخلاق حرفه‌ای مدیران نهادهای علمی و مدیریت علم در ایران. این نشست‌ها با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود.
یادآور می‌شود، این نشست در روز شنبه، 27 دی‌ماه از ساعت 10 تا 12 در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سالن اندیشه به نشانی بزرگراه کردستان، خیابان ایرانشناسی (64)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، طبقه سوم، سالن اندیشه برگزار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* :