کد خبر: 3615104
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
آیت‌الله مبلغی:

سبک زندگی اسلامی نیازمند نهضت حقوقی و اخلاقی در جامعه است

گروه حوزه‌های علمیه: عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قوانین ناظر به سبک زندگی در جامعه تدوین نشده است، گفت: باید یک نهضت حقوقی و اخلاقی با همکاری حوزویان، دانشگاهیان و متخصصان در زمینه سبک زندگی اسلامی در جامعه شکل بگیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، آیت‌الله احمد مبلغی 12 تیرماه در جمع برخی از استادان دانشگاه های لرستان گفت: انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب توجه خاص و ویژه‌ای را نسبت به سبک زندگی اسلامی معطوف داشته و موسساتی نیز در کشور در این زمینه فعال هستند.
وی ادامه داد: برای بنا کردن سبک زندگی باید متخصصان، عالمان دینی و اندیشمندان علوم اجتماعی تحقیق کنند که برای تحقق بخشیدن به سبک زندگی  و نهادینه کردن صدق در زندگی، چه قوانین، رفتارها،  سیاستگذاری های فرهنگی و اقتصادی را باید در پیش بگیرند.
این استاد حوزه گفت:  باید بدانیم سبک زندگی مقوله سخت و پیچیده ای است که برای تحقق آن، باید تخصص های متنوعی به کار گرفته شود و در آن نباید جای ابزارها و صفت های اصیل عوض شود بلکه هر کدام باید در جایگاه خود باشد. 
مبلغی گفت: برای تعریف سبک زندگی از نگاه اسلام، باید ابتدا تعریفی از سبک داشته باشیم و بعد از آن، اصول و مبانی خاصی را برای آن در نظر بگیریم تا تعریف و کوشش ما در یک چارچوب غیرعلمی قرار نگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: ورود به سبک زندگی از پیچیده ترین مقوله های اجتماعی است که به تخصص های زیادی نیاز داردو با یک  تخصص نمی توان سبک زندگی اسلامی را تعریف، ارائه و  در جامعه مستقر ساخت.
مبلغی با بیان اینکه سبک زندگی ریشه در مبانی دینی دارد، گفت: سبک زندگی نیاز جدی به تحصص های علمی ناظر به جامعه دارد و ما نیز باید به محیط و زمانی که قرار است سبک را در آن قرار دهیم آگاهی کافی داشته باشیم.
استاد حوزه علمیه قم یادآورشد: سبک زندگی، صرفا یک مطالعه ای نیست که در کتابخانه ها یک ذهنیت و نگاه های انتزاعی را در مورد آن ترتیب دهیم بلکه یک روش اساسی برای زندگی کردن است که بر پایه دیدگاه های اساسی نسبت به نوع،  اهداف و دامنه زندگی، ارتباط زندگی با خدا، دین، انسانو  با نگاه به اصول تکاملی حاکم بر روند طبیعت، جهان و ناظر به جامعه و پیچیدگی های اجتماعی، شکل می گیرد.
مبلغی با بیان اینکه سبک زندگی مربوط به کل جامعه است، گفت: باید تمام جامعه با همه اقشار و طبقاتی که از نظر فکری و صنفی در آن وجود دارد با نگاه به آینده، داشتن ریشه های فکری،  مبانی دینی و به کار گیری علوم و تخصص های مختلف در سبک زندگی مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: سبک زندگی به عنوان  پیچیده ترین مقوله های اجتماعی، تعریف و ترسیم آن نیازمند مطالعات اساسی کتابخانه ای، میدانی و به کارگیری تخصص های متنوع و آگاهی کامل نسبت به دین است
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: اگر این تمهیدات علمی، دینی و عملی را در یک مرحله پیشینی به انجام برسانیم  می توانیم سبک زندگی را تعریف کنیم ولی نباید با سرعت برای سبک زندگی نسخه پیچی کنیم.
مبلغی اظهار داشت: باید از نگاه تک بعدی، غیرتخصصی و ناظر به یک بخش از جامعه و بی توجه به بخش دیگری از جامعه نسبت به سبک زندگی پرهیز شود.
وی گفت:  سبک زندگی یک فراخوان است جایگاه همه باید در روش سبک زندگی دیده شود، مطالعات دینی باید از عمق و ژرفنای بالایی برخوردار باشد تا ما بتوانیم سبک زندگی مبتنی بر دین را بنا کنیم و در این زمینه اگر دهها نشست تخصصی و اساسی گرفته شود خدمت بزرگی به کشور، نظام و انقلاب است.
مبلغی با تقسیم مولفه های سبک زندگی به سه دسته گفت: مولفه های لازم و ضروری به صورت دائم، مولفه های آرمانی، اوصاف و  مولفه های ابزاری و ساز وکاری از مولفه های مهم سبک زندگی هستند.
وی ادامه داد: یکی از اوصافی که در قرآن کریم  برای جامعه آمده و در سبک زندگی نیز باید مورد توجه باشد کلمه الصابرین است، جامعه باید جامعه صابری باشد و درون سبک زندگی نیز باید صبر تعبیه شود.
مبلغی با بیان اینکه صبر یک ابزار است و هدف نیست، گفت: صبر یعنی اینکه در مسیر تکامل، ترقی و تعالی موانع و سنگلاخ هایی وجود دارد که با صبر می توان در برابر این مشکلات مقاومت و عبور کرد.
وی ادامه داد : باید بین اوصاف در سبک زندگی تفاوت قائل شویم. مثلا وصف ایمان، آرمانی است نه وصف همیشگی و فراهم. معیار همیشه باطن است نه ظاهر، در سبک زندگی باید فهرستی از وصف های آرمانی را ارائه و به آنها جایگاهی را بدهیم که جامعه، اقتصاد، امکانات، تلاش، علم و دنشگاه ما به سمت تمهید، زمینه سازی و بستر سازی به صورت تدریجی به پیش برود تا اوصاف آرمانی ایجاد شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha