کد خبر: 3618903
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
با موضوع قرآن و اخلاق؛
گروه اندیشه: پژوهشگاه قرآن و حدیث اقدام به انتشار دو اثر جدید با عنوان «درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی قرآن و تورات» و «درآمدی بر اخلاق هتلداری براساس آموزه‌های اسلامی» کرده است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) پژوهشگاه قرآن و حدیث اقدام به انتشار دو اثر جدید با عنوان «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» و «درآمدی بر اخلاق هتل‌داری براساس آموزه‌های اسلامی» کرده است.

کتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» تألیف حیدر عیوضی، به زبان فارسی از سوی پژوهشکده تفسیر اهل بیت(ع) در قطع رقعی، در ۱۹2 صفحه منتشر شده است. آنچه در این کتاب بر آن تأکید شده، این است که در قاموس ‏نگاری تورات عبری از گزنیوس (آغاز قرن نوزدهم) تا رینگرن (پایان قرن بیستم) تفکری مستمر و زنجیروار را شاهد هستیم. نمونه کامل این تفکر در ویراست‏‌های مختلف کتاب گزنیوس قابل مشاهده است که چگونه نسل‏‌های بعدی همگام با تحولات مباحث زبان‏شناسی و یافته ‌های باستان‏ شناسان تا یک قرن بعد بازنگری آن را ادامه دادند.

بخش دوم کتاب نیز متضمن مباحثی در ريشه‌‏شناسیِ حدود ۳۰ واژۀ مشترک در قرآن و تورات است که مجموعه‏‌ای از اعلام توراتی ـ قرآنی و تعدادی از مفاهیم الهیاتی مشترک میان قرآن و تورات را در برمی‌گيرد. رویکرد نويسنده در هر دو بخش، زبان‏شناسی تاریخی است. البته در زبان‏شناسی تاریخی نیز، از ميان زبانهای سامی، تمرکز عمده بر عبری (زبان تورات) و عربی (زبان قرآن) است.

کتاب «درآمدی بر اخلاق هتلداری براساس آموزه های اسلامی» تألیف حجت الاسلام محمدتقی سبحانی‌نیا عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث که از سوی پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی و با همکاری شرکت سیاحت فردوس ایرانیان، به زبان فارسی، در قطع رقعی، در ۲۴۸  صفحه به نگارش درآمده است و با همکاری انتشارات دارالحدیث منتشر شده است.

نویسنده در این اثر تلاش کرده است دیدگاه‌های اسلام  را با بیانی ساده و روان و به صورت مستند و مستدل ارائه نماید. ویژگی اصلی این اثر در کوتاه‌گویی و موجزنویسی بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: