کد خبر: 3835057
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
نایب‌رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین:
گروه حوزه‌های علمیه ــ علامه طباطبایی(ره) با نگاه جهانی و بین‌المللی، تفسیر بسیار مهم و غنی و عمیق «المیزان» را به نگارش درآورده که سرآمد تفاسیر شیعه و اهل سنت است.

تفسیر المیزان با نگاه جهانی تالیف شده استبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین بنیادی، نایب‌رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه شامگاه چهارشنبه 23 مرداد در جریان بازدید گروهی از جوانان شیعه انگلیسی در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) در قم گفت: قم مقدس شهری مذهبی و تاریخی است که در خود عالمان زیادی را پرورش داده است؛ عالمانی که برخی از آن‌ها صاحبنظران بی‌نظیری در رشته‌های مختلف هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه علمیه چهار رشته فقه، اصول، تفسیر و فلسفه محور آموزش و تدریس هستند، بیان کرد: برخی علما را سراغ داریم که نه تنها در هر چهار رشته صاحب تألیف، تدریس و اثر بوده، بلکه در این زمینه‌ها، صاحبنظر هم بوده‌اند که مرحوم علامه طباطبایی از جمله این افراد محسوب می‌شود.

بنیادی خطاب به حاضران در این مراسم که جمعی از جوانان شیعه انگلیسی بودند و با دعوت مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی حوزه علمیه به قم آمده‌اند، بیان کرد: این مکانی که شما در آن حضور دارید، مکان زندگی و تلاش یک عالم بزرگ به نام آیت‌الله‌العظمی علامه طباطبایی است؛ علامه طباطبایی از معدود شخصیت‌های حوزوی است که در چهار علم گفته شده و علوم دیگری مانند عرفان، ریاضی، هندسه و طب اشراف کاملی داشته است.

وی با بیان اینکه علامه طباطبایی را باید در علوم مختلف صاحبنظر دانست و او را به عنوان یک عالم دینی شاخص بشناسیم، تصریح کرد: نوع رفتار علامه طباطبایی(ره) از جنس رفتار امام خمینی(ره) بوده است؛ یعنی نگاه ایشان به علوم دینی نگاه فطری و جهانی بوده است و این نگاه در دید امام و علامه مشترک است.

بنیادی تصریح کرد: یکی از عالمان برجسته قم که در قید حیات هستند، آیت‌الله جوادی آملی است که از شاگردان علامه طباطبایی محسوب می‌شود؛ وی در سخنانی در همین مکان تحلیلی از نحوه تألیف تفسیر المیزان بیان کردند و گفتند علامه وقتی می‌خواست المیزان را بنویسد، همه وقایع جنگ جهانی دوم را مطالعه کرده بود تا بتواند قرآن را به عنوان یک کتاب جهانی و نسخه شفابخش برای مردم جهان معرفی کند، لذا به تعبیر برخی، این تفسیر در میان اهل سنت و شیعه بی‌نظیر و سرآمد تفاسیر قرآن است.

بنیادی با بیان اینکه شخصیت علامه طباطبایی(ره) طوری بود که با نگاه جهانی، تفسیر بسیار مهم، غنی و عمیقی را به نگارش درآورد، اظهارکرد: یکی دیگر از شاگردان علامه طباطبایی، شهید مطهری(ره) بوده است؛ شهید مطهری ثمره تلاش فکری و تربیتی امام راحل و علامه طباطبایی بود؛ اگر بخواهیم تفکر این دو شخصیت بزرگ را بشناسیم، می‌توانیم آن را از آثار شهید مطهری بشناسیم؛ یعنی مطهری فکر گویای این دو شخصیت بزرگ است.

این استاد حوزه ادامه داد: در عالم تشیع عالمان زیادی داشتیم، ولی عالمانی که افتخار باشند و خط مشی و روش آن‌ها ماندگار باشد، تعدادشان بسیار کم است. همان طور که در همه دنیا هم این مسئله وجود دارد.
وی افزود: علامه طباطبایی یکی از عالمان اثرگذار در اسلام و در عالم علم بوده است؛ امروز بسیاری از علمای نامدار قم افتخار شاگردی ایشان را داشته‌اند؛ این نشان می‌دهد شخصیت آن علامه بسیار برجسته است.

بنیادی اظهارکرد: آثار علامه در فلسفه، عرفان، فقه و اصول بسیار زیاد است که مجموعه آثار وی در دارالقرآن ایشان یعنی همین مکانی که شما در آن هستید، نگهداری می‌شود.

وی بیان کرد: هر ساله در این مرکز جلسات بزرگ قرآنی با حضور استادان و مراجع و علما برگزار می‌شود که از برکات انفاس قدسیه علامه طباطبایی(ره) است و در این منزل به تعبیر علما، حیات قرآنی و انفاس علامه هنوز که هنوز است، وجود دارد.

یادآور می‌شود، جوانان شیعه انگلیسی، در پایان این مراسم به بازدید از کتابخانه و اتاق محل زندگی علامه طباطبایی پرداختند و از برخی آثار باقیمانده از ایشان بازدید کردند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: